به‌روز شده در: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
کد خبر: ۱۰۰۲۵
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۰
به طور مسلم قصد و اراده هر پدر و مادری این است که فرزندش را خوشبخت و سعادتمند کند. ولی انسان‌ها غالبا به نیازهای مادی بیشتر از نیازهای معنوی توجّه دارند؛ از این‌رو در رفع نیازهای فرزندان به جنبه‌های معنوی کمتر توجّه می‌کنند؛ در حالی‌که رسیدگی و توجّه به امور معنوی و تربیت دینی به مراتب مهم‌تر است.

وارث: از آیت الله شیخ حسن آقای صافی(1) که اهل کمالات معنوی بودند و از فقهای بسیار قوی و به واقع اهل بیت علیهم‌السلام را دوست می‌داشتند. ایشان سؤال شد؛ بعد از این همه تجارب و شاگردی مرحوم آیت‌الله قوچانی، مرحوم سید علی آقای قاضی و دیگران فکر می‌کنید راه را چگونه باید طی کرد؟ 

ایجاد و تقویت محبّت اهل بیت (ع)در دنیا و آخرت چه فایده‌ای به همراه خواهد داشت؟

ایشان فرمودند: من اوایل جوانی مثل کسانی دیگر دغدغه راه کمال را داشتم. خیلی دوست داشتم که اهل سیر و سلوک باشم و راه را درست بروم. بالاخره کار به این جا رسید که امیرالمومنین علی علیه‌السلام مشکلم را حل کرد. آن توسّل برای من اثرش این بود که راه را به من نشان دادند.

در عالم رؤیا دیدم افراد مختلفی به سوی خدای متعال می‌روند. برخی پیاده، برخی در کوهستان مسیر را می‌پیمایند. گاهی از روی خار عبور می‌کنند. من ایستادم و گفتم: راه به این سختی را چگونه طی کنم؟ من نمی‌توانم، جان این کارها را ندارم. همین طور ایستاده بودم که با توسّل به امام علی علیه‌السلام یک دفعه متوجّه شدم جاده‌ای آسفالت مثل جاده‌های اتوبان وجود دارد که مثل آینه برق می‌زند.

وقتی که انسان چیزی یا فردی را دوست بدارد، بسیاری از سختی‌ها برای او تسهیل می‌شود. چنان‌چه معصوم علیه السلام در مناجات شعبانیه می‌فرماید: «إلهی لَم یَکُن لِی حَولٌ فَانتَقَلَ بِهِ عَن مَعصِیَتِکَ إلّا فِی وَقتٍ أیقَظتَنی لِمَحبَّتِکَ؛ خدایا من قدرت ایستادن در برابر گناه را ندارم، مگر هنگامی که مرا به محبتت بیدار کنی.»(2)

چه بسا، ما کسی را که دوست داشته باشیم، به انتظار او ممکن است یک ساعت روی پا بایستیم و احساس خستگی هم نکنیم. لذا اگر کسی با اهل بیت علیهم‌السلام باشد، راه خیلی برایش هموار می‌شود. طی کمالات معنوی که بیشتر ما دغدغه آن را داریم، این که دلمان می‌خواهد آدم خوبی باشیم، دلمان می‌خواهد با خدای متعال ارتباط داشته باشیم، معمولا می‌دانیم گناه چیست، کار خوب چیست، امّا احساس می‌کنیم توانایی انجام آن را نداریم، ولی با توسّل به اهل بیت علیهم‌السلام ممکن می‌گردد.

چگونه می‌توان این محبّت را در کودکان ایجاد کرد؟ راه شناساندن اهل بیت علیهم‌السلام به فرزندان چگونه است؟

امام رضا علیه‌السلام می‌فرماید: «لَو عَلَّمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لَاتَّبَعُونا؛ اگر شما محاسن و زیبایی کلام ما را به مردم تعلیم دهید، از ما پیروی می‌کنند.»(3) چون طبع انسان زیبایی را دوست دارد، خوبی‌ها را دوست دارد و هر کس که صاحب خوبی باشد، او را نیز دوست می‌دارد. زمانی که فرزندان با فضایل اهل‌بیت علیهم السلام آشنا می‌شوند، علاوه بر این‌که شناخت عمیق‌تری از آنان پیدا می‌کنند، محبت آنان نیز در قلب‌شان ریشه می‌کند. اثر تربیتی دیگری که می‌تواند داشته باشد، الگو‌سازی است؛ وقتی مخاطب با افرادی آشنا می‌شود که بسیاری از صفات عالی انسانی در آنها جمع شده است، آن افراد را به عنوان الگوی زندگی خود انتخاب می‌کند و سعی می‌کند در زندگی نیز در حد توان مانند آن‌ها زندگی کند. البته برای بیان فضایل اهل بیت علیهم‌السلام می‌توان با توجّه به سن و میزان پذیرش فرزندان، از قالب‌های شعر، قصه و حکایت استفاده نمود.

برگزاری مراسم اهل بیت علیهم‌السلام همچون اعیاد و شهادت‌ها و همچنین تشویق و توصیه به برپایی این گونه مراسم‌ها، یکی از سیره‌های تربیتی خود اهل‌بیت علیهم السلام نیز بوده است. شرکت دادن فرزندان در این گونه مجالس علاوه بر فراهم نمودن زمینه برای آشنایی با معارف دینی و آشنایی با اهداف و راه و رسم زندگی آن‌ها، موجب برقراری ارتباط معنوی فرزندان با اهل‌بیت علیهم السلام نیز خواهد شد.


پی نوشت:

[1]. آیت‌الله شیخ حسن صافی سال‌های متمادی مسؤلیت حوزه علمیه اصفهان را به عهده داشتند و چندین سال قبل رحلت کردند.

[2]. خانواده پویا، ج4، ص31

[7]. فرازی از مناجات شعبانیه

[3]. بحارالانوار، ج2، ص30

/د115

منبع: رسا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها