به‌روز شده در: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
کد خبر: ۱۳۲۴۱
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۰۰
در آستانه فاطمیــه حضرت زهرا(سلام الله علیها) در کلام امام خامنه ای
وقتى كه فاطمه زهرا(س) بر پيغمبر وارد مى‌شد، آن حضرت برمى‌خاست و مشتاقانه به سمت او مى‌رفت. اين معناى تعبيرِ «قام اليها» است.

وارث: درباره فاطمه زهرا سلام اللَّه عليها، هرچه بگوييم کم گفته ایم. به قدرى ابعاد وجود اين انسيّه حوراء، اين روح مجرّد و اين خلاصه نبوّت و ولايت براى ما پهناور و بى‌پايان و درك ناشدنى است كه حقيقتاً متحيّر مى‌مانيم. مى‌دانيد كه همزمانى و هم‌عصرى از عواملى است كه مانع از شناختِ درستِ شخصيتها مى‌شود. ستارگان درخشان عالم بشريّت غالباً در زمان حياتشان به‌وسيله هم‌عصرانشان شناخته نشده‌اند؛ مگر عدّه كمى از برجستگان كه انبياء و اولياء باشند؛ آن هم به‌وسيله عدّه معدودى.

امّا فاطمه زهرا سلام‌اللَّه‌عليها چنانند كه در زمان خودشان، نه فقط پدر و همسر و فرزندان و شيعيان خاصّشان، بلكه حتّى كسانى كه شايد رابطه صميمانه و گرمى هم با ايشان نداشتند، زبان به مدح آن بزرگوار گشودند. اگر به كتابهايى كه درباره فاطمه زهرا سلام‌اللَّه‌عليها به‌ وسيله محدّثين اهل سنّت نوشته شده است، نگاه كنيد، روايات بسيارى را مى‌بينيد كه از زبان پيغمبر صلّى‌اللَّه‌ عليه‌ وآله‌ وسلّم در ستايش صدّيقه طاهره عليهاسلام صادر شده است و يا رفتار پيغمبر با آن بزرگوار را نقل مى‌كنند. بسيارى از اين روايات، از زبان كسانى است كه از آن قبيل بوده‌اند؛ مثل بعضى از زوجات پيغمبر و ديگران.

اين حديث معروف از عايشه است كه گفت: « واللَّه مارأيت فى سمته و هديه اشبه برسول‌ اللَّه صلّى‌ اللَّه‌ عليه‌  وآله‌و سلّم من فاطمة »؛ هيچ كس را از لحاظ هيأت، چهره، سيما، درخشندگى و حركات و رفتار، شبيه‌تر از فاطمه به پيغمبر اكرم نديدم. «وكان اذا دخلت اليه، اذا دخلت على رسول‌اللَّه قامت قام اليها»؛ وقتى كه فاطمه زهرا(س) بر پيغمبر وارد مى‌شد، آن حضرت برمى‌خاست و مشتاقانه به سمت او مى‌رفت. 

اين معناى تعبيرِ «قام اليها» است. اين‌طور نبود كه وقتى فاطمه زهرا سلام‌اللَّه‌عليها وارد اتاق مى‌شود، پيغمبر جلو پاى او فقط بلند شود. قام‌اليها؛ برمى‌خاست و به سمت او مى‌رفت. در بعضى از اين نقلها، باز از همين راوى اين‌گونه آمده است: «وكان يقبلها و يجلسها مجلسة»؛ فاطمه زهرا سلام‌اللَّه‌عليها را مى‌بوسيد، دست او را مى‌گرفت و مى‌آورد در جاى خودش مى‌نشاند. اين مقام فاطمه زهراست. انسان درباره اين دختر چه بگويد؟ درباره اين موجود باعظمت چه بگويد؟

بیانات در دیدار با جمعی از مداحان 1373/3/9

 /پ119

مطالب مرتبط
حجت الاسلام میرباقری: سه قدم تا ورود به وادی معرفت و محبت اهل بیت(ع)/ حاج منصور ارضی: بدان اميدکه آيي تو بر عيـادت من
حجت الاسلام بی آزار: حداقل، هنر شکرگزاری نعمات را از حضرت زینب(س) یاد بگیریم/ مداحی حاج علی قربانی و سید محمد موسوی
معرفی کتاب/ جلد دوم كتاب " رساترين دادخواهي و روشنگري " در شرح خطبه فدكيه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها