به‌روز شده در: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
کد خبر: ۱۳۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۰
زنى كه در بيت انقلاب متولّد شد و تمام دوران كودكى را در آغوش پدرى گذراند كه در حال يك مبارزه‌ى عظيم جهانىِ فراموش نشدنى بود.

وارث:شخصيت زهراى اطهر، در ابعاد سياسى و اجتماعى و جهادى، شخصيت ممتاز و برجسته‌يى است؛ به طورى كه همه‌ى زنان مبارز و انقلابى و برجسته و سياسىِ عالم مى‌توانند از زندگى كوتاه و پُرمغز او درس بگيرند. زنى كه در بيت انقلاب متولّد شد و تمام دوران كودكى را در آغوش پدرى گذراند كه در حال يك مبارزه‌ى عظيم جهانىِ فراموش نشدنى بود. آن خانمى كه در دوران كودكى، سختيهاى مبارزه‌ى دوران مكه را چشيد، به شعب ابى‌طالب برده شد، گرسنگى و سختى و رعب و انواع و اقسام شدتهاى دوران مبارزه‌ى مكه را لمس نمود و بعد هم كه به مدينه هجرت كرد، همسر مردى شد كه تمام زندگيش جهاد فى‌سبيل‌اللَّه بود و در تمام قريب به يازده سال زندگى مشتركفاطمه‌ى زهرا و اميرالمؤمنين(عليهماالسّلام)، هيچ سالى، بلكه هيچ نيم سالى نگذشت كه اين شوهر، كمر به جهاد فى‌سبيل‌اللَّه نبسته و به ميدان جنگ نرفته باشد و اين زن بزرگ و فداكار، همسرىِ شايسته‌ى يك مرد مجاهد و يك سرباز و سردار دايمى ميدان جنگ را نكرده باشد.

پس، زندگىفاطمه‌ى‌زهرا(س)، اگر چه كوتاه بود و حدود بيست سال بيشتر طول نكشيد؛ اما اين زندگى، از جهت جهاد و مبارزه و تلاش و كار انقلابى و صبر انقلابى و درس و فراگيرى و آموزش به اين و آن و سخنرانى و دفاع از نبوّت و امامت و نظام اسلامى، درياى پهناورى از تلاش و مبارزه و كار و در نهايت هم شهادت است. اين، زندگى جهادىفاطمه‌ى‌زهراست كه بسيار عظيم و فوق‌العاده و حقيقتاً بى‌نظير است و يقيناً در ذهن بشر - چه امروز و چه در آينده - يك نقطه‌ى درخشان و استثنايى است.

امّا مقام معنوى اين بزرگوار، نسبت به مقام جهادى و انقلابى و اجتماعى او، باز به مراتب بالاتر است.فاطمه‌ى‌زهرا(س) به صورت، يك بشر و يك زن، آن هم زنى جوان است؛ اما در معنا، يك حقيقت عظيم و يك نور درخشان الهى و يك بنده‌ى صالح و يك انسان ممتاز و برگزيده است. كسى است كه رسول اكرم به اميرالمؤمنين (عليهماالسّلام) فرمود: «يا على ... انت قائد المؤمنين الى الجنّة ... و فاطمة قد اقبلت يوم القيامة ... تقود مؤمنات امّتى الى الجنّة». يعنى در روز قيامت، اميرالمؤمنين(ع) مردان مؤمن را وفاطمه‌ى‌زهرا(س) زنان مؤمن را به بهشت الهى راهنمايى مى‌كنند. او، عِدل و همپايه و همسنگ اميرالمؤمنين است. آن كسى كه وقتى در محراب عبادت مى‌ايستاد، هزاران فرشته‌ى مقرّب خدا، به او خطاب و سلام مى‌كردند و تهنيت مى‌گفتند و همان سخنى را بيان مى‌كردند كه فرشتگان، قبلاً به مريم اطهر گفته بودند؛ عرض مى‌كردند: «يا فاطمة انّ اللَّه اصطفاك و طهّرك و اصطفاك على نساء العالمين». اين، مقام معنوىفاطمه‌ى زهراست.
بیانات در دیدار با جمع کثیری از بانوان26/10/1368
پ/120

مطالب مرتبط
حجت الاسلام والمسلمین عمادی: پشتوانه صبر حضرت زینب(س) چه بود؟ / حاج محمود کریمی: امشب علی ولیمه به خلق جهان دهد
قسم هایی که قلب را تاریک می کنند!
حاج منصور ارضی بر سر مزار حاج مهدی ارضی + عکس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها