به‌روز شده در: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۰
کد خبر: ۲۷۲۶۶
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۷:۰۰
حجت الاسلام تقوی تاکید کرد؛
نقش هیئت‌ها را کم نگیریم من نمی‌خواهم الآن اینجا بگویم هیئت یعنی چی، ریشه تاریخی هیئت از کجاست، چرا هیئت‌ها شروع شد و نقش مبارزاتی شان، سیاسی شان، فرهنگی شان، تربیتی شان و اجتماعی شان چی بوده
وارث نقش هیئت‌ها را کم نگیریم من نمی‌خواهم الآن اینجا بگویم هیئت یعنی چی، ریشه تاریخی هیئت از کجاست، چرا هیئت‌ها شروع شد؟ و نقش مبارزاتی شان، سیاسی شان، فرهنگی شان، تربیتی شان و اجتماعی شان چی بوده که بعد از شهادت حضرت اباعبدا... الحسین (علیه السلام) که این هیئت‌ها شکل گرفته حال تاریخ را بگیریم بیاریم که  آن جمعی که نشستند مرثیه سرایی کردند و ازهمین جا انقلاب‌ها را در طول تاریخ شروع کردند اینها بحث‌های مفصلی دارد که بماند.

هیئت‌ها در زمان ما که اینقدر ماهواره‌ها به اصطلاح برای بعضی‌ها جاذبه دارد بخدا جاذبه هیئت‌ها خیلی زیاد تراست .من در همین ماه رمضان رفته بودم مسجد ارک کسانی که با تهران و جلسات تهران آشنایی دارند این آقای حاج منصور ارضی که از مداحان شریف و پر تلاش و دردمند و مورد توجه مقام معظم رهبری هستند خودشان وهمچنین جلساتشان که بنده حالا مطالبی هم میدانم من رفتم یک جلسه شرکت کردم ، خدا را شاهد می‌گیرم ما خیلی دور توانستیم ماشین را پارک کنیم با اینکه راهنما هم داشتیم نمی‌توانستم از توی جمعیت بروم و خودم را به مسجد برسانم، بیش از بیست هزار جوان با خانواده در مسجد ارک ودر خیابان‌های اطراف نشسته بودند.

این آقای دکتر الله کرم توضیح می‌دادند که ما تاجایی که بتوانیم صوتی داشته باشیم جمعیت می‌توانیم جذب کنیم و رفتیم تا میدان امام خمینی (رحمت الله علیه) تا آنجا صوت را کشیده بودند و جمعیت بود،  اگر بخواهیم صوت را بیشتر هم بکشیم جمعیت هست .ما نمی‌توانیم بیش ازاین خدمت و سرویس بدهیم وگرنه جمعیت میاید چرا؟ چون جاذبه دارد.

 یک شب اعلام کردند می‌خواهیم از حرم‌های مطهر نگهبانی کنیم در سوریه و کربلا که حرم‌ها مورد خطر قرار گرفته بود آقایان اعلام کردند مدافعان حرم را راه بیندازیم در کمتر از چند ساعت بیش از 10000 نفر اسم نوشتند با مشخصات کامل و با تخصص که فردا با یک فراخوان بروند دفاع کنند از حرم اهل بیت (علیهم السلام) خب ما یک چنین جامعه ای داریم.

چرا اینقدر جاذبه دارد؟ ببینید این هیئت‌ها خیلی برکت داشته ،این صندوق‌های قرض الحسنه از دل هیئت‌ها بیرون آمده، مرحوم شاه آبادی استاد حضرت امام(ره)پایه گذار یک سری مسائل بود که در روز عاشورا حرکت می‌کردند با برنامه هایی که داشتند ما می‌خواهیم هیئت‌ها با نهاد نماز جمعه کمک کنند این هیئت‌ها را در کشور و بحث مداحی و شعر که با هنر است که به قول اقبال " شعر را مقصود اگر آدم گری است / شاعری هم وارث پیغمبری است" یک شعر خوب کار یک کتاب را با یک غزل انجام می‌دهد مثلا " موج عشق تو اگر شعله به دل‌ها بکشد / رود را از جگر کوه به دریا بکشد" ببینید چقدر نکته دارد " فاش می‌گویم و از گفته خود دلشادم / بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم / نیست بر لوح دلم جز الف قامت دوست / چه کنم حرف دگر یاد نداد استادم" اینها شعر است و تحرک ایجاد میکند، شور بوجود می‌آورد بهر حال این شعر با آهنگ خوب، با ریتم خوب جاذبه ایجاد می‌کند برای جوانان ما و 20000، 30000 حتی 50000 نفر جمعیت در جلسات مداحی تهران و جلساتی که باید بگوییم معرفتی هم هست می‌نشینند دعای ابوحمزه را شرح می‌کنند و سخنران دعوت می‌کنند.

بنابراین یک چنین ظرفیتی و برنامه هایی وجود دارد ما خیلی به فکر بودیم که استان‌های را چگونه  سامان بدهیم من یک جلسه ای هم خدمت حاج آقا منصور ارضی داشتم که ما چگونه می‌توانیم ما در مرکز استان‌ها این هیئت‌ها را راه بیندازیم و شکل دهیم و بسیاری از جوان‌ها را جذب کنیم این دوستان ما در تهران اعلام آمادگی کردند گفتند هر یک از نمایندگان محترم ولی فقیه در استان‌ها در شهرها اگر هیئت هایی دارند و مداحی دارند ما حاضریم مداحی را سامان بدهیم اینها کتاب هایی را نوشتند که حضرت آقا فرمودند: کتاب‌ها چاپ شد و تنظیم شد بیاورید برای من.

که بعدا توزیع می‌کنند، کتاب هایی دارند از قبیل: احکام مداحی، تاریخ اسلام، مقتل خوانی، اصول عقاید و فرهنگ سازی دینی این کتاب‌ها را نوشتند ودارند آموزش می‌دهند که ان شاءالله این حوزه را سر و سامان بدهیم این حوزه کار دینی است حوزه خود ماست و مداحی در کنار منبر رشد کرده است و شاخه ای از شجره طیبه فرهنگ دینی است و تبلیغ دینی است چرا ما از این استفاده نمی‌کنیم؟ چرا در هیئت‌ها شرکت نمی‌کنیم؟ محرم هم نزدیک است از اینجا اعلام کنم واینها رو در اختیار شما میگذارم بعد از این جلسه، بنده آقای طباطبایی نسب خودمان را که مسئول حوزه ریاست هست معرفی می‌کنم که  رابط ما با دوستان در تهران و هیئت مداحان باشند و در شهرستان هم هیئت‌ها را شکل بدهندآقایان هم استاد و معلم میفرستند واینجا را سامان می‌دهیم یکی از کارهای پرجاذبه که می‌تواند جوانان را جذب کند همین هیئت‌ها و مداحی‌ها و مرثیه سرایی هاست که ما باید به اینها توجه کنیم و هماهنگ کنیم اگر روحانیت با هیئت‌ها و مداحان رابطه خوبی داشته باشند بخشی از جامعه را زیر پوشش می‌گیریم جزیره ای هم حرکت نکنیم ،فکر نکنیم ما باید خودمان عمل کنیم.

متاسفانه ائمه جمعه کار فرهنگی می‌کنند و دستگاه‌های فرهنگی دیگر خنثی می‌کنند و اثرش را از بین می‌برند اما اگر ارتباط برقرار کنیم این اثر را می‌توانیم کامل کنیم من عذر می‌خواهم خود ایشان(حاج منصورارضی) این موضوع را توضیح خواهند داد.

همانطور هم که جناب آقای عباسی اشاره کردند در فتنه 88 اگر این دوستان نبودند همین هیئت‌ها نبودند کلاه پس معرکه بود من خودم آمدم از محل کار بیرون در خیابان دیدیم وقتی  خیمه‌های امام حسین (علیه السلام) را آتش زدند خدا را شاهد می‌گیریم تمام این خیابان و کوچه جمعیت پرشد و با یا حسین همه آنها محو شدند خودم شاهد بودم یا حسین گویان این هیئت‌ها ریختند تو خیابان‌ها و کوچه‌ها که انگار کسی نبود فتنه گری نبود خب این بچه‌ها بودند واقعا در طول زمان فتنه نزدیک به یک ماه کلا اینها در خیابان‌ها ودر سطح شهر آماده باش عین بسیج و سپاه آماده باش بودند که ما در خیلی از جاها از نیروی نظامی و انتظامی هیچ استفاده نکردیم همین بچه‌ها بودند در دفاع از نظام در تبلیغ و ترویج فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام) نقش بسیار موثری دارند هر استانی و شهری آمادگی دارد مشخصاتش را بدهد به آقای طباطبایی نسب تا هماهنگ کنند و ما بتوانیم در این حوزه برنامه ریزی کنیم.

منبع: روضه نیوز


مطالب مرتبط
حجت الاسلام طباطبایی نسب: ارزش شیعه به اطاعت پذیری اوست+گزارش تصویری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها