به‌روز شده در: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
کد خبر: ۴۸۷۸۳
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۳:۰۰
رئیس ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر اینکه توسل ما به اهل بیت(ع) به دلیل وابستگی آنها به خدای یگانه است، افزود: توسل شیعیان به اهل بیت(ع) به معنی وسیله قرار دادن وجود مقدس ایشان برای رسیدن به تقرب الهی است.

وارث: حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی، در ششمین جلسه از «درس هایی از قرآن» که شب گذشته در صحن جامع رضوی برگزار شد، به موضوع توسل به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از منظر قرآن پرداخت.

وی با بیان اینکه توسل به اهل بیت(ع) از زمان حضرت آدم(ع) صورت گرفته است، عنوان داشت: زمانی که حضرت آدم از میوه ممنوعه استفاده کرد، برای طلب مغفرت الهی با توسل به اهل بیت(ع) در درگاه الهی توبه کرد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به آیه « فَتَلَقَّى آدَمُ مِنْ رَبِّه کَلِماتٍ فَتابَ عَلَیهِ» افزود: در روایات بسیارى از اهل بیت(ع) گفته شده که مقصود از کلمه «تعلیم» در این آیه، اسماى بهترین آفریده‏ هاى خداوند یعنى خمسه طیبه آل عبا، حضرت محمد(ص)، امام على(ع)، حضرت فاطمه(س)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بوده است و حضرت آدم با توسل به این کلمات از درگاه خداوند تقاضاى بخشش کرد و خدا او را بخشید.

این مفسر قرآن از توسل به عنوان مواهب و عطایای الهی یاد کرد و عنوان داشت: در قرآن کریم از مسئله «توسل» به عنوان مسیری روشن جهت نزدیکی به پروردگار و ایجاد کمالات انسانی سخن به میان آمده است، قرآن کریم اصل توسل را ضامن بقای ایمان و تقوا در قلوب انسان ها دانسته و آن را به عنوان شرط رسیدن به رستگاری معرفی می کند.

حجت الاسلام قرائتی ابراز داشت: توسل افزون بر اینکه منافات با توحید، قوانین و تقدیر الهی ندارد، شرایط ما را تغییر می دهد و انسان تنها را همراه اولیای خداوند می کند.

 

*دیدگاه وهابیت در توسل

وی با اشاره به اینکه صراط مستقیم همان اهل بیت(ع) هستند، افزود: اکنون وهابیت، شیعیان را به خاطر توسل به اهل بیت(ع) کافر خطاب می کند، زیرا آنها مخالف یا محمد، یا علی، یا حسین(ع) و ... هستند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر اینکه توسل ما به اهل بیت(ع) به دلیل وابستگی آن ها به خدای یگانه است، اظهار داشت: توسل شیعیان به اهل بیت(ع) به معنی وسیله قرار دادن وجود مقدس اهل بیت(ع) برای رسیدن به تقرب الهی است، تا به همراه آن نظر پروردگار را به سوی خودمان جلب کنیم و به سوی او جذب شویم که این به معنای واقعی توسل است.

حجت الاسلام قرائتی در ادامه گفت: به عنوان نمونه برادران حضرت یوسف(ع) به خاطر گناهی که مرتکب شده اند، به پدر خویش یعنی حضرت یعقوب(ع) متوسل شدند و وهابیون در توجیه گفته اند در زمان توسل، حضرت یعقوب(ع) زنده بوده است.

وی در پاسخ به این شبه عنوان داشت: افزون بر اینکه بنابر نظر وهابیت در شرک، فرقی بین میت و زنده نیست، اهل بیت(ع) چون در راه خدا شهید شده اند، بنابر قرآن زنده هستند و دیگر آنکه ما به مقام اهل بیت(ع) که همیشه پایدار است توسل می کنیم.

شایان ذکر است؛ سلسله جلسات «درس هایی از قرآن» تا پایان ماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۲۲ در صحن جامع رضوی ویژه زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی برگزار می شود.

منبع: ابناء

مطالب مرتبط
آیا توسل به امامزاده ها مجرب است؟
اعلام مراسم هفتگی مسجد مقدس جمکران
------ " روز پنجشنبه " ------
اهميت رفع حوائج مؤمنين
برنامه های هفتگی حرم حضرت فاطمه معصومه(س)
شنبه های قرآنی/ حضرت فاطمه(س) لیلة القدر است
حضرت زهرا(س) محور حدیث کساء است
زن در اسلام جایگاه فوق‌العاده رفیعی دارد
مادرم حضرت زهرا(س) فرمودند: نگران نباش،ما مواظب تو هستیم
حجت الاسلام حسینی: معرفت نسبت به حضرت زهرا(س)را بالاتر ببریم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها