به‌روز شده در: ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
کد خبر: ۵۰۰۴۳
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۲
گفتگوی اختصاصی وارث با استاد شیخ حسین انصاریان :

وارث : عید فطر روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان است. عید فطر از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی، این عید از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می‌شود. در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می‌کنند.

با نزدیک شدن به این عید سعید ، خدمت استاد شیخ حسین انصاریان رسیدیم تا از سخنان ایشان درباره این روز شریف مستفیض شویم. آنچه در ادامه می خوانید ماحصل این گفتگو است :

واقعیت عید فطر ، اطاعت از فرمان پروردگار است

بسم الله الرحمن الرحیم

واقعیت عید فطر این است که وقتی بندگان خدا با این محدودیت بدنی با ایامی که ماه رمضان در اوج گرما و سرما است و مردم هم ماه رمضان بی کار نیستند یا درب مغازه اند یا کارخانه و یا به هرکاری مشغول هستند، با همه این محدودیت ها و ضعف ها بدن معمولی فرمان پروردگار را اطاعت می کنند و روزه می گیرند ، خداوند متعال روز اول شوال را برای آنها عید قرار می دهد. در تمام ملت ها رسم است در زمانی که عید است، عیدی می دهند! عیدی پروردگار هم به این است که تمام روزه داران را اولا مورد رحمت قرار می دهد، پاداش عظیمی را برای آنها ثبت می کند که دنیا این پاداش را نمی تواند درون خودش ثبت نماید. اگر بگوییم که پاداش روزه دار را به کل دنیا بدهد در حقیقت می خواهیم بگوییم که اقیانوس اطلس را درون لیوان قرار دهیم ، خب نمی شود.

این عیدی هم به نظر من عید تقوا می باشد عیدی برای تقوا می باشد، چرا؟ چون در آیه ماه رمضان می فرماید: "كُتِبَ عَلَيكُمُ الصِّيامُ كَما كُتِبَ عَلَى الَّذينَ مِن قَبلِكُم لَعَلَّكُم تَتَّقونَ" من روزه را بر شما واجب کردم چون ده مورد تمرین در سی روز صورت می گیرد ، تمرین نخوردن ، نیاشامیدن ، دروغ نگفتن به خدا و پیامبر(ص) ، تمرین شنا نکردن ، زیر آب ، تمرین حفظ غریزه جنسی ، خود اینها روح را تقویت می کند و روح تقوا را ایجاد می کند. یعنی وقتی از 10 مورد سی شبانه روز یعنی سی روز خودداری می کنید می خواهد به بنده اش تفهیم کند که در طول سال هم می توانی این کار را انجام دهی. چون در ماه رمضان خودت به خودت ثابت کردی می توانی نخوری و ننوشی و خیلی کارهای دیگر را می توانی انجام ندهی . خب حرام اینها را هم می توانی در طول سال انجام ندهی!

وقتی بندگانش بعد از سی روز به روحیه تقوا می رسند عیدی به آنها عنایت می فرماید، عیدی آنها در دنیا مُهر قبولی در پرونده آنها برای روزه می باشد و در آخرت هم پاداش آن را خودش می داند، چون در کلام خود پروردگار می باشد: ((الصَّوْمُ لِي وَأَنَا أَجْزِي بِه)) روزه فقط برای من پروردگار می باشد ، اما بقیه عبادات دیگر برای خودتان می باشد آن چیزی که برای من است پاداش آن هم مربوط به من می باشد.

پاداش نماز شما مطابق نماز شما می باشد اما روزه شما را مطابق روزه شما پاداش نمی دهم. چون برای شما کم است و باید پاداش ویژه به شما بدهم. به این خاطر عید می باشد و شب و روز عیدی دادن می باشد.

همه چیز پیش خداست از پیش خدا جای دیگری نروید چون جای دیگر هیچی نیست. اینجا همه چیز می باشد هم در دنیا و هم در آخرت.

مطالب مرتبط
من یک خط قرمز دارم آن هم ولایت فقیه است / کربلا "اربعین" کربلا می شود !
به مناسبت پنجم شوال، سالروز ورود مسلم بن عقیل به کوفه
آداب و رسوم جشن عید فطر در کشورهای اسلامی جهان
نماز عید سعید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی اقامه شد + گزارش تصویری
فیلم رستاخیز ، سخیف ترین نگاه به عالی ترین نگاه آسمانی!
خدا ما را تامین می کند، عزت می دهد!
چرا و چگونه روز دهم تیر به نام صائب نام گذاری شد؟
امام حسن (ع) را به جامعه بشریت معرفی کنیم نه فقط در اسلام !
امام حسن (ع) کریم در مال و رفتار !
بایستی همه به این بانوی مکرمه در استواری و ثبات قدم و صبر اقتداء کنند
مقامی که حضرت خدیجه کبری (س) به آن دست یافت !
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها