به‌روز شده در: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲
کد خبر: ۷۳۹۸۹
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۶
شهادت حضرت سیدالکریم و حضرت حمزه(ع) در هیئت دلسوختگان حسین (ع) برگزار شد+ گزارش تصویری
شاید خیلی از شخصیت ها در دنیای اسلام باشند که مقامشان یک ذره در پشت پرده الهام باشد. مثل حضرت حمزه سیدالشهدا علیه السلام که معصوم نیستند ولی در این که پرچم اسلام بر افراشته شده است بسیار تأثیر گذار بوده اند. بسیار هم مورد تأیید ائمه هدی علیهم السلام بوده اند. ائمه علیهم السلام افتخار می کردند که عمویشان حضرت حمزه سیدالشهدا علیه السلام بوده است.
وارث: ایام شهادت حضرت حمزه و حضرت سید الکریم علیهم السلام با سخنرانی حجت الاسلام شجاعی و مداحی حاج ابراهیم رحیمی و دیگر ذاکرین اهل بیت (ع) در هیئت دلسوختگان حسین علیه السلام برگزار شد.

در ادامه خبر متن سخنرانی حجت الاسلام شجاعی را می خوانید: 

حجت الاسلام شجاعی: یکی از خصایص شیعیان، صبور بودن است

شاید خیلی از شخصیت ها در دنیای اسلام باشند که مقامشان یک ذره در پشت پرده الهام باشد. مثل حضرت حمزه سیدالشهدا علیه السلام که معصوم نیستند ولی در این که پرچم اسلام بر افراشته شده است بسیار تأثیر گذار بوده اند. بسیار هم مورد تأیید ائمه هدی علیهم السلام بوده اند. ائمه علیهم السلام افتخار می کردند که عمویشان حضرت حمزه سیدالشهدا علیه السلام بوده است.

کفار خیلی نقشه ها کشیده بودند. وقتی حضرت حمزه علیه السلام مسلمان شد و به طرف پیامبر صلی الله علیه و آله رفت. کفار دیدند که باید نقشه جدیدی بکشند. حضرت حمزه علیه السلام خیلی مورد احترام بودند. رجز سیدالشهدا علیه السلام را هم در صحرای کربلا نگاه کنید می بیینید که می فرمایند: حمزه عموی من است.

یک جاهایی نگاه کنید می بینید حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام در یک سری از خصوصیات خیلی به هم نزدیک هستند. اول اینکه هر دوی این بزرگواران پیروی ولی خودشان بودند و اعتقادات خودشان را عرضه کردند و هر دوی این ها را ائمه هدی علیهم السلام تأیید کردند. در این حد که گفته اند شما از ما هستید. هر دو بزرگوار بخاطر دین خدا هجرت کردند. هر دو شهید شدند و مزار هر دو در روایات بسیار مورد احترام است. اولین سیدالشهدای عالم اسلام حضرت حمزه علیه السلام بوده است و بر تربت ایشان سجده می شده است. این قدر که پیامبر صلی الله علیه و آله به حمزه علیه السلام علاقه داشته است که پیغمبر دو سال را در زندگی شان عام الحزن گفته اند. یک سال سالی بود که حضرت خدیجه سلام الله علیها از دنیا رفتند و یک سال هم سالی بود که حضرت حمزه سلام الله علیها شهید شد.

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: هر کسی که وارد مدینه می شود تا مرا زیارت کند و از من فیض ببرد قبل از اینکه به زیارت من بیاید و نرود عمویم حمزه را ببیند بر من جفا کرده است. در مقام حضرت عبدالعظیم علیه السلام هم این چنین است. از عالم هایی که زنده به گور شدند یکی از آنها حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام هستند. این بزرگوار را تا سر حد کشتن به غل و زنجیر بستند و بعد هم در جلوی خودشان قبرشان را کندند و ایشان را زنده به گور کردند. هر دو شهید شدند.

یکی از روایاتی که داریم این است حضرت عبدالعظیم علیه السلام بخاطر شهادتشان به آن حد اعلای خودشان رسید که زیارت مزار ایشان مثل زیارت امام حسین علیه السلام در کربلا است. آیت الله بهجت می فرمودند: اهل تهران اگر ماهی یک بار حضرت عبدالعظیم علیه السلام را زیارت نکنند بر خودشان جفا کردند. خیلی شخصیت والایی دارند.

صبر

یکی از خصایصی که در تمامی روایات در مورد شیعیان و مومنین گفته می شود صبر است. وقتی خوب دقت کنید می بینید که یک خصلت در تمامی روایات مشترک است و آن هم خصلت صبر است. بسیار سفارش شده است که شیعیان ما صبور هستند.

صبر به سه قسمت تقسیم می شود: اولاً صبر بر طاعت است. یعنی شما تا الان اهل نماز اول وقت نبودی و چند وقت نماز اول وقت می خوانی و می بینی به دلت نمی چسبد شما باید صبر کنی و انجام دهی و خدا شیرینی بر تو می چشاند که خیلی خوب است.

تنها سرمایه ای که در قبر و صحرای محشر دستت را می گیرد محبت اهل بیت علیهم السلام است. در صحرای محشر وقتی خدا خواست حساب و کتاب کند لحظه ای است که مادر در قیامت نگاه می کند و می گوید فرزندم را در آتش می اندازم ولی مرا از اینجا بیرون ببر من می ترسم. حاضر است جگر گوشه اش را در آتش بیندازد و بسوزاند. فرزند هم همین طور است.

روایت است که امام رضا علیه السلام می فرمایند: آن لحظه ای که همه حاضر هستند دیگران را فدا کنند تا به بهشت برسند و از پل صراط و حساب و کتاب رد شوند یک نور امید وجود دارد و آن نور، نور مادر ما صدیقه طاهره سلام الله علیها است.

/1102101304

 حجت الاسلام شجاعی: یکی از خصایص شیعیان، صبور بودن استمطالب مرتبط
حجت الاسلام شجاعی: خدا همه بنده هايش را دوست دارد حتي اگر کافر باشد+گزارش تصویری
جت الاسلام شجاعی: برای ترک معصیت ها، اول دروغ را کنار بگذار
حجت الاسلام باغبادی: ایمان به همراه عمل صالح، انسان را محبوب می کند
مسجد عتیق؛ بزرگ ترین مسجد ری در جوار آستان عبدالعظیم (ع)
حجت الاسلام اکبری: تخریب قبور اولیای الهی، تجاوز به حقوق تمام مسلمانان است
حجت الاسلام مازندرانی: محبت اهل بیت(ع) راه نجات ما از گرفتاری های دنیوی
حجت الاسلام فتحعلی زاده: ولایت پذیری، به انسان مقام می دهد+ گزارش تصویری
استاد فاطمی نیا: بعضی از دل گرفتگی ها به دلیل بخشیده شدن گناهان است+ گزارش تصویری
حجت الاسلام ماندگاری: حب دنیا، مانع معیّت با ولایت می شود
حجت الاسلام موسویان: ولیّ خدا چه کسی است؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها