به‌روز شده در: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
کد خبر: ۷۶۰۸۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸
حجت الاسلام عبدالملکی تصریح کرد
حجت الاسلام عبدالملکی با بیان اینکه امام هشتم با هجرت به سوی مرو، مدینه رضویه را در بین شیعیان بوجود آورد، افزود: مسلمانان به پاس حرکت عظیم و اساسی حضرت رضا(علیه السلام)، این روز را به عنوان روز قدردانی از حضرت علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) انتخاب کردند.
وارث: حجت الاسلام والمسلمین «دکتر سید امیر عبدالملکی» کارشناس مذهبی و پژوهشگر علوم دینی در گفت و گو با خبرنگار وارث با بیان اینکه روز بیست و سوم ذیقعده الحرام را روز زیارت مخصوصه قبله هفتم شیعیان می نامند، اظهار داشت: برای نامگذاری این روز جهت زیارت مخصوصه امام هشتم شیعیان چند دلیل بیان شده است که یکی از آن اقوال، قولی است که در «مساریر الشیعه»، «العدد القویه»، «بحار الانوار»، «فیض العلام» و در «تقویم المحسنین» بیان شده است و آن هم شهادت امام رضا (علیه السلام) در این روز است که این قول با قول معروف که روز شهادت حضرت رضا(علیه السلام) را در پایان ماه صفر می دانند ، مختلف است.
وی با اشاره به روایتی از سید ابن طاووس اظهار داشت: او در کتاب اقبال از کتاب بحارالانوار نقل می کند که بنا بر قولی در این روز در سال 203 ھ. ق، حضرت رضا (علیه السلام) به شهادت رسیدند. سید بن طاووس در این باره می نوسید: در بعضی از مصنفات اصحاب عجم (رضوان الله علیهم) دیدم که مستحب است زیارت نمودن مولایمان امام رضا (علیه السلام) در روز 23 ذی القعده از دور یا نزدیک به زیارت معروفه یا به چیزی مانند زیارت. 
مدینه رضویه در بین شیعیان تشکیل شد/ قدردانی شیعیان از امام رضا(ع)
حجت الاسلام عبدالملکی در خصوص دومین دلیل نام گذاری روز 23 ذیقعده به عنوان روز زیارت مخصوصه حضرت رضا (علیه السلام) گفت: حضرت علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) با هجرت خود از مدینه به سوی مرو، مدینه دومی را در بین شیعیان بوجود آورد؛ یعنی پس از مدینه ای که مرکز انتشار اسلام از جزیره العرب به دنیا بود؛ ایشان پس از هجرت مبارکشان از مدینه به سوی مرو، یک مدینه رضویه را در بین شیعیان و بالاخص ایرانیان تشکیل دادند و حیات مجددی به اسلام بخشیدند.
وی در این باره افزود: مسلمانان نیز بر آن شدند تا به پاس این حرکت عظیم و اساسی حضرت رضا(علیه السلام)، تقدیر و تشکر خاصی را خدمت امام هشتم داشته باشند و بر این اساس، این روز را به عنوان قدردانی از حضرت علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) انتخاب کردند که دو قول در این خصوص وجود دارد؛ که برخی می گویند این قدردانی و سپاس در مقطع زمانی سال ۲۰۰ الی ۲۰۲ هجری قمری و در زمان حیات مبارک امام صورت می گرفت و برخی اذعان دارند که این حرکت پس از شهادت حضرت بوجود آمد.
این پژوهشگر دینی حرکت حضرت علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) به مرو را ایجاد تحولی جدید در اعتلا و معرفی اسلام ناب محمدی به جهانیان برشمرد و گفت: در تاریخ خوانده ایم که پیروان یک امامی، دو امامی و تا هفتمین امام شیعیان داشتیم؛ اما جایی از تاریخ از شیعیان 8 امامی نامی نبرده اند.
وی افزود: در زمان امامت حضرت موسی ابن جعفر(علیه السلام) شیعیان واقفی، چهار نائب داشتند که در طول 7 یا 14 سال اسارت حضرت موسی ابن جعفر(علیه السلام)، تمامی اموال ایشان را نزد خود به امانت نگه داشتند که پس از شهادت حضرت، آنها ولایت امام رضا(علیه السلام) را قبول نکردند تا اموال امام را نزد خود نگه دارند تا به امام رضا (علیه السلام) تحویل ندهند. این فرقه قائل بودند که امام هفتم شیعیان همان امام غائب و دور از نظر هست و روزی در آخر الزمان هم قیام خواهد کرد. بر این اساس ضربه سنگینی بر پیکره اسلام و مشخصا شیعیان وارد شد تا اینکه حضرت رضا(علیه السلام) با حضور در ایران و نقل حدیث سلسله الذهب در نیشابور که قبول ولایت را  شرط قبول توحید دانستند. طبق آن روایت و روشنگری های دیگر این امام همام و تبیین اسلام ناب و تمیز آن از مذاهب مجعول و دروغین موجود در آن عصر، این روز را روز قدردانی از حضرت رضا(علیه السلام) قرار دادند.
امام هشتم تشیع را همچون دحوالارض به تمام نقاط عالم صادر کرد
 این پژوهشگر دینی، سومین دلیل نام گذاری 23 ذیقعده به عنوان روز زیارت مخصوصه امام رضا(علیه السلام) را نزدیکی این روز با روز دحو الارض خواند و تصریح کرد: روز 25 ذیقعده (روز دحو الارض) روزی است که زمین از زیر نقطه جغرافیایی که امروز کعبه در آن وجود دارد از زیر آب هویدا شد و تمام خشکی های موجود زمین از این نقطه بوجود آمد و همین طور که دحو الارض موجب نمایان شدن زمین گشت، امام رضا(علیه السلام) نیز با هجرت خود از مدینه به مرو، اسلام ناب محمدی و تشیع حقیقی را به تمام اقصی نقاط عالم، مشخصاً خاور دور و متعاقبا بعد از سرزمین ایران به هند، چین و سایر نقاط عالم معرفی نمود.
وی با بیان اینکه خروج علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) موجب خروج انحصار حضور امامان از سرزمین اعراب بود، خاطر نشان کرد: ایشان با این هجرت تشیع را همچون دحوالارض به تمام نقاط عالم صادر کرد و شاید این روز به بر این مبنا نام گذاری شده باشد.
چرا زیارت امام رضا(ع) از افضل زیارات است؟
این کارشناس برجسته مذهبی در خصوص ثواب زیارت حضرت علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) اظهار کرد: در کتب جامع روایی و در باب ثواب زیارت آل البیت (علیهم السلام) که بررسی می کنیم؛ خواهیم دید ثواب زیارت سیدالشهدا(علیه السلام) یکی از بالاترین مراتب زیارت را دارا است اما با این حال روایتی داریم از حضرت جواد الائمه(علیه السلام) که زیارت امام رضا(علیه السلام) را افضل از زیارت امام حسین(علیه السلام) میداند.
وی در این باره افزود: حضرت جواد (علیه السلام) فرموده بودند: سید الشهدا(علیه السلام) را تمام شیعیان زیارت می کنند اما پدرم را زیارت نمی کنند الا شیعیان خاص و  کسانی که شرط قبولی ولایت را پذیرفته اند و شیعه حقیقی و کامل یعنی شیعیان اثنی عشری هستند.
حجت الاسلام عبدالملکی تصریح کرد: دلیلی که حضرت امام جواد(علیه السلام) بر آن تاکید داشت، موضوع غربت و مظلومیت امام رضا(علیه السلام) بود چراکه در آن زمان، زائران زیادی برای زیارت حضرت سید الشهدا(علیه السلام) تشرف می یافتند اما امام حضرت رضا(علیه السلام) به خاطر دوری راه و مسائل دیگر امنیتی زائران زیادی نداشتند و بر این اساس مشخص می شود مضجعی که زائر کمتری دارد؛ ثواب زیارت بیشتری را داشته و یقیناً امروزه زیارت امامین عسگرین(علیهما السلام) در سامرا، ثواب بیشتری دارد بخاطر اینکه در غربت قرار گرفته اند و شیعیان وظیفه دارند با زیارت ائمه طاهرین(علیهم السلام) و حضور در مضاجع منور آن انوار قدسی، غبار مظلومیت را از چهره آن بزرگواران بزدایند.

مطالب مرتبط
حجت الاسلام عبدالملکی: اطاعت پذیری محض از حضرت عباس(ع) شخصیتی ویژه ساخت
حجت الاسلام عبدالملکی: صله رحم باعث تقرب به خدا و اولیاء او می شود
حجت الاسلام عبدالملکی: نام "رقیه" خار چشم دشمنان است
حجت الاسلام عبدالملکی: تبلیغ غدیر؛ تکلیفی بر عهده تمام شیعیان
دحوالارض روز دوشنبه است
رویداد مهمی که در «دحوالأرض» رخ داد
"دحو الارض" چه روزی است؟
برگزاري مراسم سوگواري شهادت حضرت امام جواد (ع) در آستان مقدس حضرت عبدالعظيم الحسني (ع)
برگزاری مراسم شهادت امام رضا (ع) با مداحی حاج حسن خلج و کربلایی حمید علیمی
حجت الاسلام عبدالملکی: امام صادق(ع) هویت حقیقی اسلام و تشیع را شناساند
حجت الاسلام عبدالملکی: به تقویت نورانیت و معنویت روزه اهمیت دهیم
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
حیدر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۶
0
0
قسمت ما نشد باشیم حرم آقا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها