به‌روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۰
کد خبر: ۷۸۵۰۶
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۰
شب اول محرم در هیئت متوسلین به حضرت علی اکبر (ع) برگزار شد+ گزارش تصویری
«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُركُم وَيُثَبِّت أَقدامَكُم» یعنی اگر خدا را یاری کنید خدا هم شما را یاری می کند. فعل مضارع است یعنی همین الان خدا شما را یاری می کند. ثمره خدایاری هم این است که پایت نمی لرزد و ثابت است. این بحث این قدر مهم است که اگر یاری نکردی خدا هم می گوید ضمانت نمی کنم.
وارث: شب اول محرم  با سخنرانی حجت الاسلام موسویان و مداحی حاج محمد نوروزی در هیئت متوسلین به حضرت علی اکبر (ع) برگزار شد.

در ادامه خبر متن سخنرانی حجت الاسلام موسویان را می خوانید:

حجت الاسلام موسویان:

مرحوم آیت الله موسوی اصفهانی به دستور امام زمان عجل الله تعالی فرجه دو مجلد کتاب نوشتند که در مورد امام است. در مجلد اول اثبات وجود امام زمان را دارد و در مجلد دوم تکالیفی که نسبت به امام بر گردن ما است را آورده است. در خانه هایتان اگر پرچم یا حسین می زنید یک پرچم یا ابا صالح المهدی هم بزنید. امام زمان عجل الله تعالی فرجه به یک معنا غریب هستند. آخرین جمله ای که از دهان سیدالشهدا علیه السلام بیرون آمده است دعا برای فرج امام زمان بوده است. 
آیت الله موسوی در مکیال المکارم بالاترین وظایف منتظران را دعا برای ظهور حضرت مهدی بیان کرده است. هر کسی که برای ظهور دعا کند همان دعا در حق خودش به اجابت می رسد. اگر کسی می خواهد گره از کارش باز شود اول برای حضرت و ظهورشان دعا کند. ایشان هم برای شما دعا می کنند. بالاترین دعا، دعا برای سلامتی حضرت است. امام زمان علیه السلام مدیریت جهانی دارند. اگر کسی برای سلامتی حضرت دعا کرد در حق خودش هم به اجابت می رسد. 
خداوند این لطف را به ما کرده است که شب اول محرم بیاییم و بگوییم "السلام علیک یا ابا عبدالله". موضوع سخن در مورد یاری کردن اهل بیت علیهم السلام است. در مقدمه این آیه شریفه را بیان می کنیم: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُركُم وَيُثَبِّت أَقدامَكُم» یعنی اگر خدا را یاری کنید خدا هم شما را یاری می کند. فعل مضارع است یعنی همین الان خدا شما را یاری می کند. ثمره خدایاری هم این است که پایت نمی لرزد و ثابت است. این بحث این قدر مهم است که اگر یاری نکردی خدا هم می گوید ضمانت نمی کنم. هر کسی که می خواهی باش من ضمانتی نمی کنم که ثابت قدم باشی و عاقبت به خیر شوی. 
در سجده زیارت عاشورا می گوییم قدمم ثابت باشد با امام حسین علیه السلام و کسانی که جانشان را برای امام حسین علیه السلام داده اند. آن شهدا ثبات قدم داشتند. در زمان جاهلیت به زنان و دختران بد نگاه می کردند و زنده به گور می کردند. در آن اوج جاهلیت و بی دینی زبیر اسلام آورد. نفر سومی بود که ایمان آورد. زبیر کارش به جایی می رسد که امیرالمومنین علیه السلام شب دفن حضرت زهرا سلام الله علیها به فرزندانشان می فرمایند زبیر را خبر کنند. این شخص در 16 سالگی حواری پیامبر و رفیق امیرالمومنین علیه السلام بوده است. کارش به جایی می رسد که وقتی در جنگ جمل کشته می شود امیرالمومنین علیه السلام درباره او می فرمایند: جایگاهش جهنم است. چون ثبات قدم نداشت. 
لغزیدن خیلی مهم است. ثبات قدم داشتن خیلی مهم است. در ظهر عاشورا امام حسین علیه السلام را عده ای رها کردند. اگر به دنبال نصرت و یاری نباشیم خدا می گوید من تو را حفظ نمی کنم. تو نمی توانی ثبات قدم داشته باشی. من باید به تو ثبات قدم بدهم. اگر مرا یاری کردی من شما را یاری می کنم. یاری کردن من این است که پایت ثابت می شود.
در یاری اهل بیت علیهم السلام اولا باید مومن باشی. امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: مومن سه خصوصیت دارد: اقرار به لسان، معرفته بالقلب و عمل به آن چیزی که اعتراف کرده است و معرفت دارد. ایمان از دل پاک شکل می گیرد ولی همه جای قرآن ایمان در کنار عمل صالح شکل می گیرد. اعرابی آمد به پیامبر صلی الله علیه و آله گفت ایمان آورده ام. خدا به پیامبرش فرمود: به او بگو ایمان نیاورده ای، بلکه فقط اسلام آورده ای. تو مسلمان هستی، مومن نیستی. مومن درجه دارد. کسانی به یاری خدا می آیند که مومن باشند یعنی کسانی که امام حسین علیه السلام را دوست دارند و برای یاری او می آیند. 
در نظام عالم به ما به همان شکلی که به مورچه نگاه می شود نگاه می شود. خدا به ما با این وضعیتمان می فرماید که می توانیم او را یاری کنیم. امام باقر علیه السلام فرمود: اگر به حیوان تشنه آب دهید خدا را یاری کرده اید. ما هم شما را از فشار قبر می رهانیم. 
روز قیامت همه چشم ها گریان است جز آن چشمی که برای امام حسین علیه السلام گریه کرده باشد.
/1102101304
حجت الاسلام موسویان:

مطالب مرتبط
حجت الاسلام موسویان: حضرت عبدالعظيم حسني کسي است که بوي کربلا گرفته است
حجت الاسلام موسویان: دو عمل غیر باطل؛ زیارت و اشک بر سیدالشهدا(ع)/آه والدین، عمل صالح را باطل می کند
حجت الاسلام موسویان: اولین شاخصه "مومن" اشک بر سیدالشهدا(ع) است+گزارش تصویری
حجت الاسلام موسویان: برای یاری کردن خدا، ابتدا باید ولیّ او را یاری کنیم
حجت الاسلام موسویان: ولیّ خدا چه کسی است؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها