به‌روز شده در: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
کد خبر: ۷۸۹۹۴
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۸
مراسم شب هشتم محرم در امامزاده معصوم (س) برگزار شد+گزارش تصویری
شخصی نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله و عرض می کند: دروغ می گویم، زنا می کنم، غیبت می کنم، شراب خواری هم می کنم و نمی توانم همه را با هم کنار بگذارم کدام بدتر است اول آن را کنار بگذارم؟ حضرت به او فرمود: اول دروغ گویی را کنار بگذارم وقتی دروغ را کنار بگذاری بقیه کارها هم کنار می روند.

وارث: مراسم شب هشتم محرم با سخنرانی حجت الاسلام سید مهدی شجاعی و مداحی حاج اکبر مالکی در امامزاده معصوم (س) برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام شجاعی را می خوانید:

جت الاسلام شجاعی: برای ترک معصیت ها، اول دروغ را کنار بگذار

لزوم اهمیتِ عمل کردن به آنچه می دانیم

افراد معمولا خیلی از چیزها را می دانند اما عمل به دانسته هایشان ندارند. خودش تشخیص می دهد چه چیزهایی خوب است و چه چیزهایی بد است اما نفسش اجازه ترک نمی دهد و گرایش به سمت بدی دارد، خودش را گول می زند. دلش می خواهد به سمت معصیت و گناه برود. خوب است اگر انسان گناهی را کنار می گذارد واقعا کنار بگذارد.

شخصی نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله و عرض می کند: دروغ می گویم، زنا می کنم، غیبت می کنم، شراب خواری هم می کنم و نمی توانم همه را با هم کنار بگذارم کدام بدتر است اول آن را کنار بگذارم؟ حضرت به او فرمود: اول دروغ گویی را کنار بگذارم وقتی دروغ را کنار بگذاری بقیه کارها هم کنار می روند. آن جوان می خواست به محفل شراب خواری برود اما یاد حرف پیغمبر صلی الله علیه و آله افتاد که اگر حضرت از من پرسید چه خورده ای چه بگویم؟ عهد کرده ام دروغ نگویم. به همین دلیل شراب خواری را هم کنار گذاشت.

انسان همان چیزی را که میداند با خودش عهد ببندد به آن عمل کند. شخصی نزد عالمی آمد و از او خواست نصیحتش کند. اما عالم پاسخ داد: تو نیاز به نصیحت نداری همان چیزهایی که می دانی را عمل کن. بعضی آدم ها با وجود اینکه همه چیز دارند اما قانع نیستند و حسرت زندگی دیگران را می خورند.

ظاهر زندگی مردم شاید زیبا باشد

با چند تا از دوستان همراه یک عارفی در ماشین بودیم. یکی از دوستان از وضعیت بی حجابی و بی غیرتی جامعه بسیار ناراحت بود و می گفت مردم اینطور شدند، حیا از بین رفته و ... دیدیم خیلی حالش بد است کنار پارکی ایستادیم و برای اینکه حواسش پرت شود گفتیم ببین چقدر فضای سبز قشنگی است و چه حوض زیبایی دارد! آن عارف و سید به او گفت برو کمی از آب حوض بخور. حوض و یک فواره در آنجا بود. دوست ما رفت و دست در آب کرد و خواست بخورد اما چون آب مانده بود بوی بسیار بدی می داد به طوری که دستانش هم بو گرفته بود. آن عارف فرمود: زندگی مردم اینگونه است از دور می بینی زندگی شان قشنگ و زیباست اما وقتی وارد زندگی اش می شوی با خود می گویی این چه زندگی است که او دارد زندگی نیست بلکه مردگی است.

قلبی که در آن محبت و عشق اهل بیت علیهم السلام نباشد زنده نیست، مرده است. سرتاسر عالم را بگردید بهتر از اهل بیت علیهم السلام پیدا نمی کنید، مهربان تر از امام حسین علیه السلام پیدا نمی کنید. حسین علیه السلام رحمت واسعه است و انتها ندارد.

توبه ی لحظه ی آخر دو تن از لشکریان عمر سعد

در ظهر عاشورا دو برادر از لشکریان عمر سعد وقتی صدای یاری خواهی امام حسین علیه السلام را شنیدند با خود گفتند برویم به حضرت یاری کنیم. برادر دیگر گفت: اگر می بینی امام حسین علیه السلام حُر را پذیرفت چون در ابتدای جنگ و معرکه بود اما الان همه ی اطرافیانش شهید شده اند و او توبه ی ما را نمی پذیرد. برادرش گفت: اگر حسین علیه السلام نمی خواست توبه ی ما را بپذیرد نمی گفت هل من ناصر ینصرنی، کمک نمی خواست. نزد بدن نیمه جان امام حسین علیه السلام رفتند و از او دفاع کردند تا اینکه به زمین افتادند و به یکدیگر گفتند: فکر نکن حسین علیه السلام نزد ما می آید و مثل حضرت علی اکبر با ما رفتار می کند، ما کفاره گناهان خود را پرداخت کردیم ما شهید حساب نمی شویم. اما امام حسین علیه السلام خودش را به بالین آنها کشاند و صورت به صورت آنها گذاشت و جان دادند. یعنی ای مردم فرقی ندارد کی بیایی؟ مهم این است که نیت کنی و بیایی! حسین علیه السلام آغوش باز می کند این قدر کریم است و رحمت واسعه دارد.

انسان نباید وقتی حاجتش به تاخیر می افتد بی خیال محبت اهل بیت علیهم السلام بشود و قطع رابطه با آنها کند، باید معرفت داشت. شد اباعبدالله علیه السلام به خدا شکایت کند؟ یا بگوید چرا این مصیبت ها بر سر من می آید؟ سر شمر و ابن زیاد و ... بیاید؟ هیچ کجا حضرت چنین حرفهایی نمی زند هر بلایی هم که بیاید می فرماید: خدایا راضی ام به رضای تو، تسلیمم به امر تو. مصیبت جوان کم مصیبتی نیست آن هم جوانی مثل حضرت علی اکبر که شبیه ترین مردم از نظر خُلقا و خلقا به رسول خدا صلی الله علیه و آله است.

جت الاسلام شجاعی: برای ترک معصیت اول دروغ را کنار بگذار


مطالب مرتبط
حجت الاسلام شجاعی: یقین بعد از عبادت و عبودیت به سراغ انسان می‌آید+گزارش تصویری
حجت الاسلام شجاعی: خدا همه بنده هايش را دوست دارد حتي اگر کافر باشد+گزارش تصویری
حجت الاسلام شجاعی: صبور بودن، یکی از خصایص شیعیان
حجت الاسلام شجاعی:دیندار کسی است که پای دینش از همه چیزش می گذرد+ گزارش تصویری
منبرهای یک دقیقه ای/ حضرت علی (ع) تقسیم کننده بهشت و جهنم است
حجت الاسلام شجاعی: بواسطه وجود حجت خدا، آسمانها و زمین ثابت هستند+گزارش تصویری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها