به‌روز شده در: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
کد خبر: ۷۹۰۱۸
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۶
مراسم شب هشتم محرم در هیئت انصار العباس (ع)؛
بیعت با حسین علیه السلام بیعت با خداست و بیعت نکردن با او حالت سوم ندارد و بیعت با ابلیس است، ابلیس می گوید: سراغ حسین علیه السلام نروید اما دور بیت الله الحرام طواف کنید و تلبیه بگویید غافل از اینکه خدا در کربلا به حسین علیه السلام لبیک می گوید.

وارث: مراسم شب هشتم محرم با سخنرانی حجت الاسلام میرزا محمدی و مداحی حاج سید محمد جوادی و دیگر ذاکرین اهل بیت علیهم السلام در هیئت انصار العباس (ع) برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام میرزامحمدی را می خوانید:

حجت الاسلام میرزامحمدی: شیطان مثل پوسته تخم مرغ قلب انسان را احاطه می کند

شیطان به درد رفاقت نمی خورد

در روز 8 ساعت حدودا می خوابیم، پیغمبر صلی الله علیه و آله فرمود: خواب برادر مرگ است. یعنی اگر قرار باشد 60 سال زندگی کنیم حدود 20 سال در خواب و مرگ هستیم. حدود 15 سال هم قبل از سن تکلیف داشته ایم که آن هم حساب نیست. 25 سال باقی می ماند و در این 25 سال اگر کسی معمولی کار کند حدود یک سوم آن مشغول کار است و مقداری هم مشغول خوردن است، از عمرمان چه باقی می ماند؟ چقدر هم در ترافیک و درگیری ها متفرقه هستیم. ما حصل 60 سال عمرمان، ده سال مفید باقی می ماند، این 10 سال را با تقویم خداوند مقایسه کنید که خداوند در قرآن فرمود: یک روز آنجا معادل 50 هزار سال دنیاست. یعنی حتی اگر 100 سال هم عمر مفید داشته باشیم زندگی دنیایی در مقابل 50 هزار سال تقریبا 2 دقیقه و نیم می شود! می ارزد به خاطر دو دقیقه انسان بکشیم؟ ظلم کنیم؟ خود و دیگران را جهنمی کنیم؟ به قول سعدی آن را که عقل داده ای، چه نداده ای؟ و آن که را عقل نداده ای چه داده ای؟ اگر رجوع به عقل کنیم می بینیم بازار دنیا همینطور است.

شیطان بر قلب انسان سوار می شود نه پشتش!

وقتی اجل حضرت نوح به سر رسید، جناب عزرائیل از او پرسید این عمر طولانی چقدر بر تو گذشت؟ حضرت فرمود: به اندازه حرکتم از آفتاب به سایه! زندگی دنیا در مقابل آخرت مثل یک چشم بر هم زدن است. حال در این چند دقیقه در آغوش خدا باشیم بهتر است یا در آغوش ابلیس؟ ربطی هم به دین ندارد؟ در محضر خالقمان باشیم قشنگ تر است یا سراغ کسی برویم که مایه فساد ماست؟ چون ما بعضا فکر می کنیم شیطان به درد رفاقت می خورد یعنی اگر یک دقیقه هم خودمان را در اختیارش قرار دهیم بدبختمان می کند و تا سوارمان نشود رهایمان نمی کند! سوار بر قلبمان می شود نه پشت! اگر شیطان اختیار قلبمان را به دست گرفت دیگر سروصدا هم نمی کنی چون صادرات قلبت ابلیسی می شود، چشمت کار می کند اما پلکت مداوم گناه می بیند! می خواهی صفحه ی قرآن ببینی اما تا قرآن باز می کنی حالت بد می شود.

شیطان قلب انسان را مثل پوسته تخم مرغ احاطه می کند

وقتی امام حسین علیه السلام در کربلا خطبه می خواندند مردم سروصدا کردند، سوت زدند و ... حضرت در همان جا نفرینشان کرد و فرمود: وای برشما! چرا اجازه نمی دهید من حرفم را بزنم؟ قلبی را که ابلیس در اختیارش بگیرد به این راحتی آن را رها نمی کند. قران می فرماید: وَ مَنْ یَعْشُ عَنْ ذِکْرِ الرَّحْمنِ نُقَیِّضْ لَهُ شَیْطاناً فَهُوَ لَهُ قَرِینٌ 1 ؛ یعنی وقتی شیطان قلبی را اختیار کند مثل پوسته ی تخم مرغی که زرده و سفیدی را احاطه کرده، همانطور قلب را احاطه می کند و اجازه نمی دهد قلبت نورانی شود.

وقتی مدیریت قلبت دست ابلیس بیفتد ممکن است به این جلسات هم بیایی اما ابلیس شروع به کار کردن می کند و می گوید تو که برای استماع نیامده ای، شروع به تمسخر و عیب و ایراد گرفتن می کنی. در جلسه هستی اما ابلیس نمی گذارد چشمت کار کند بلکه کاری می کند به نامحرم در خیابان نگاه کنی، در جلسه هستی اما اجازه نمی دهد گوشت در این میدان مغناطیسی قرار گیرد و صداهای دیگری می شنوی، یا فکرت می رود به فلان خلوت که فلان فیلم یا تصویر را دیده ای و نمی گذارد از جلسه بهره ببری.

شیطان خدا، معاد و نبوت را قبول داشت

شیطان قسمی خورده که بالاترین است: فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ 2 ؛ به عزت و جلالت قسم همه را گمراه می کنم. از اینجا می فهمیم شیطان خدا را می شناخت، کسانی که قیامت و خدا را هو می کنند سه درجه از ابلیس پست تر هستند، چون شیطان با اینکه اخراج شده بود اما خدا را می شناخت و اگر خدا را نمی شناخت او را به عزتش سوگند نمی داد. دوم اینکه شیطان قیامت را قبول داشت چون گفت الی یوم یبعثون به من مهلت بده. سوم، شیطان انبیاء را قبول داشت و می شناخت چون گفت: فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ * إِلَّا عِبَادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِينَ 3 ؛ پس شیطان با همه ی کارهایش خدا، معاد و نبوت را قبول دارد.

آن کسی که خدا را قبول نکند شیطان به او می گوید وای به حالت! باورتان می شود از شیطان روایت داریم درباره فضیلت امیرالمومنین علیه السلام؟ از شیطان موعظه داریم. اما آنجا نشان می دهد نارفیقی که 50 سال برایش خون دل خوردی، سرمایه گذاری کردی، آبرویت را دادی، سلامتیت را دادی، پلهای پشت سرت را خراب کردی در قیامت حاضر نیست یک لحظه پیش مرگت شود. در دادگاه عدل الهی فریاد می زند من شما را نمی شناسم و از تک تک شما و کارهایتان بیزار هستم. شیطانی که حاضر نیست یک لحظه در دادگاه عدل الهی راست بگوید، و می گوید خودتان را ملامت کنید، این موجود به درد رفاقت می خورد؟ فهم این مطلب نیاز به سواد حوزه و دانشگاه ندارد کافی است کمی تفکر کنیم.

ابلیس اولین کسی بود که در سقیفه بیعت کرد/ بیعت با امام حسین(ع) یعنی بیعت با خدا

وقتی بعد از پیغمبر صلی الله علیه و اله سقیفه را تشکیل داد اولین نفری که با فردی که به زور جای علی علیه السلام نشسته است، بیعت کرد خود شیطان بود چون دستی که برای بیعت با علی علیه السلام دراز نشود برای بیعت با ابلیس باید فشار داده شود. فکر نکنید اگر سراغ خدا نیامدی ابلیس هم سراغت نمی آید.

کسانی که فهمیدند بیعت با خدا علیه السلام یعنی بیعت با خدا؛ آیه قرآن است: إِنَّ الَّذِینَ یُبَایِعُونَکَ إِنَّمَا یُبَایِعُونَ اللَّهَ 4 ؛ ای رسول خدا، کسانی که با تو بیعت کردند در حقیقت با خدا بیعت کردند. پس بیعت با حسین علیه السلام بیعت با خداست و بیعت نکردن با او حالت سوم ندارد و بیعت با ابلیس است، منتهی ابلیس نمی گوید سراغ حسین علیه السلام نروید و فاحشه خانه بزنید! بلکه می گوید سراغ حسین علیه السلام نروید اما دور بیت الله الحرام طواف کنید و تلبیه بگویید غافل از اینکه خدا در کربلا به حسین علیه السلام لبیک می گوید. تلاوت قران کوفیان ترک نشد اما سراغ حسین علیه السلام هم نرفتند، عبرت از تاریخ همین است.

اینکه ما تفکر نمی کنیم به سقیفه بر می گردد چون وقتی آنها روی کار آمدند باب عقل یعنی امیرالمومنین علیه السلام را بستند لذا قدرت تفکر را از آنها که با حضرت علی علیه السلام ارتباط ندارند سلب شد.

قلوب شیعیان در اعلی علیین آفریده شد

امام صادق علیه السلام فرمودند: ما را از اعلی علیین آفریدند در همان جا که ما را آفریدند قلوب شیعیان را هم در آنجا آفریدند. قلب را اگر در اختیار امام گذاشتی دائما عقربه اش به سمت امام می گردد وقتی آب یا غذا می بیند یاد امام حسین علیه السلام می افتد، بچه ی شیرخوار می بیند می گوید امان از دل رباب. محیط پیرامونش را کربلا می بیند نه اینکه افسرده باشد، هر کس حضرت ابی عبدالله علیه السلام را می دید عاشقش می شد.

اگر محیط پیرامونت را کربلا دیدی به این معنا نیست که کار و خانواده و تفریح سالم را رها کن و گریه کن! نه! بلکه امام تنظیم می کند، همین عمر که الان حساب کردی که پشیزی نمی ارزید در معرض امام قرار بده، فرمود زائری که به زیارت من می آید در مسیر رفت و برگشت از عمرش حساب نمی شود. اختیار آفرینش دست امام حسین علیه السلام است.

اجازه ندهیم قلبمان در اختیار هرکسی قرار بگیرد وگرنه صادرات قلبیه ات معکوس کار می کند کنار حجة ابن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف می نشینی و می گویی امام زمان دروغ است. فرموده اند: نور ما ائمه علیهم السلام در قلوب مومنین از خورشید نورانی تر است. این فقط برای دنیا نیست و در قیامت هم همینطور است و در وادی ظلمات برهوت برزخ هم همین است. این نور را باید از همین دنیا ببریم، این قدر خودتان را دست کم نگیرید.

اگر مقیاس امیرالمومنین علیه السلام باشد و با خط کش علی علیه السلام عبادت، تقوا و ادب ما را بسنجند کارمان سخت می شود اما خدا نسخه عاقبت به خیری را به امام حسین علیه السلام داده است، البته نمی گوییم امیرالمومنین علیه السلام با امام حسین علیه السلام تفاوت دارد بلکه سفره امام حسین علیه السلام ویژگی هایی دارد و دستگیری هایی دارد که در هیچ جا نیست و به تعبیر علامه امینی اراده خدا بر این تعلق گرفته است که آقا حتی سراغ عمر سعد هم می رود.

اینها برای ما هم اتفاق می افتد در اول محرم امام حسین علیه السلام کورس رحیلش را به صدا در می آورد.

خواب بودم سخن عشق تو بیدارم کرد

مست بود تشر قهر تو هشیارم کرد

به هر کس هم هرچه دادند از همین جوانی دادند و جوانی هم یک بهاری دارد که زود می گذرد. اینکه پیغمبر صلی الله علیه و آله فرمود: اگر یک جوان با قرآن مانوس باشد قرآن با گوشت و خونش مخلوط می شود. یعنی اگر در جوانی با ابی عبدالله علیه السلام اختلاط کردی اعضا و جوارحت هم حسینی خواهد شد.

حجت الاسلام میرزامحمدی: شیطان مثل پوسته تخم مرغ قلب انسان را احاطه می کند

پی نوشت:

1- سوره زخرف آیه 36.

2- سوره ص آیه 82.

3- سوره ص آیه 83.

4- سوره فتح آیه 10.


مطالب مرتبط
حجت الاسلام میرزامحمدی: دشمن به پیامبر(ص) توهین می کند تا غیرت جامعه مسلمین را محک بزند
حجت الاسلام میرزامحمدی: ابلاغ سلام معصوم(ع) به شیعیان، جلوه ای از رحمت الهی است+گزارش تصویری
حجت الاسلام حاج ابوالقاسم: ما به امام نیاز داریم
حجت الاسلام میرزا محمدی: دین مایۀ سلامت و آرامش است
حجت الاسلام سید احمد دارستانی: چه کنیم که مورد توجه حضرت بقیه الله (عج) بشویم؟+گزارش تصویری
حجت الاسلام میرزا محمدی: ارزش وجود انسان به حیات روح است
حجت الاسلام میرزامحمدی: جریان کربلا یک جریان ایستا و توقف گرا نیست
حجت الاسلام میرزامحمدی: گریه برای امام حسین(ع) گناهان بزرگ را ذوب می‌ کند
مردم کوفه هم منتظر بودند!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها