به‌روز شده در: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
کد خبر: ۷۹۶۵۳
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۰
مراسم دهه سوم محرم در هیئت الزهراء (س)؛
یک نشانه ی مومنی که ائمه علیهم السلام بیان کرده اند. اولین شاخصه مومن در دستگاه آل الله این است که بر حسین بن علی علیه السلام گریه کنی و اگر گریه نکنی به فرموده امام صادق علیه السلام مومن نیستی.
وارث: مراسم دهه سوم محرم با سخنرانی حجت الاسلام سید جلال موسویان و مداحی حاج محسن عرب خالقی در هیئت الزهراء (س) برگزار شد.
در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام سید جلال موسویان را می خوانید:

همانطور که زیارت امام حسین و امیرالمومنین و امام رضا علیهم السلام واجب است (به خودمان واجب می دانیم) زیارت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز جزو واجبات است و باید انجام داد. مرحوم آیت الله بهجت می فرمود: قطعا زیارت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف کمتر از زیارت سیدالشهدا علیه السلام نیست. یک زیارت برای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف داریم که قبل از دعای عرفه است زیارت دیگر برای حضرت زیارت آل یاسین هست که خود حضرت فرمودند: هر کس می خواهد به زیارت ما بیاید بر اوست زیارت آل یاسین.

جایگاه اشک در مکتب تشیع

یکی از نکاتی که در روایات ما وجود دارد این است که فرموده اند: صفت شیعیان ما این است که در شادی های ما شاد هستند و در غصه های ما محزون هستند. برای معنای شیعه باید به کلمه مومن و مسلمان برگردیم و بدانیم چیست. قُلْ لَمْ تُؤْمِنُوا وَلَکِنْ قُولُوا أَسْلَمْنَا وَلَمَّا یَدْخُلِ الْإِیمَانُ فِی قُلُوبِکُمْ1 ؛ مسلمان درجه ندارد و کسی که مسلمان شد لباسی که می پوشد و غذایی که می خورد باید در دایره اسلام باشد. امام رضا علیه السلام فرمود: مومن درجه بندی دارد. تا ده درجه و خود این درجات 10 رتبه دارد که حدودا 100 رتبه می شود.

امیرالمومنین علیه السلام فرمود: "مومن" کسی است که به ربوبیت خدا اعتراف کند و اقرار به لسان. خدایی که امیرالمومنین علیه السلام به آن اعتقاد دارد از حضرت پرسیدند: شما وقتی خدا را عبادت می کنی آیا او را می بینی؟ حضرت فرمود: خدایی را که نبینم نمی پرستم. البته منظور حضرت دیدن خدا با چشم سر نیست، حضرت زهرا سلام الله علیها در خطبه فدکیه فرمودند: اگر کسی قائل به رویت خدا باشد مشرک است.

امیرالمومنین علیه السلام در ادامه حدیث فرمودند: آن چیزی که به زبان جاری کردم در باطن هم اعتقاد به آن داشته باشم. تمام آن چیزی که در باطن هست در اعمالش بروز داده شود. لذا اگر کسی غیبت کرده مشکل از زبان نیست بلکه مشکل از باطن است. همه حرکات و سکنات بر اساس آن چیزی است که در باطنش وجود دارد.

علامه طباطبایی فرمود: کامل ترین سوره قرآن سوره والعصر است. در سوره عصر ایمان و عمل صالح در کنار هم آورده شده است.

اگر کسی مومن بود باید اسلام هم داشته باشد. خیلی افراد مسلمان هستند اما مومن نیستند. اما بعد از رسیدن به حقیقت و ایمان نباید اسلام را رها کند و باید آن را حفظ کند، لذا کسانی که صوفی مسلک، حسین اللهی و علی اللهی هستند و نماز نخوانند دچار کفر هستند.

اولین شاخصه "مومن" گریه بر امام حسین علیه السلام

یک نشانه ی مومنی که ائمه علیهم السلام بیان کرده اند. اولین شاخصه مومن در دستگاه آل الله این است که بر حسین بن علی علیه السلام گریه کنی و اگر گریه نکنی به فرموده امام صادق علیه السلام مومن نیستی.

امیرالمومنین علیه السلام فرمود: ان الله، عز و جل، اطلع علی الارض، فاختارنا و اختار لنا شیعة ینصروننا و یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا و یبذلون انفسهم و اموالهم فینا2 ؛

خداوند متعال، بر زمین نظاره کرد، پس، ما را برگزید، و برای ما، شیعه ای را برگزید که ما را یاری می کنند و برای شادی ما، شاد می شوند و برای اندوه ما، غمناک می شوند، و مال و جان خود را، در راه ما، بذل می کنند. آنان، از مایند و بازگشت شان به سوی ما است.

در روایت داریم امام صادق علیه السلام مشغول تدریس فقه بود، حضرت در وسط درس به ابوهارون مکفوف که مرثیه سرا بود فرمود: مرثیه بخوان. مضمون یک خط مرثیه ای که خواند این بود: از حرم تا قتلگاه زینب صدا می زد حسین. حضرت عمامه را از سر برداشتند و به قدری گریستند که سینه مبارکشان می سوخت ابوهارون مرثیه اش را ناتمام گذاشت. حضرت فرمود: ادامه بده و ملاحظه نکن. در گریه کردن برای امام حسین علیه السلام هیچ ملاحظه ای نیست چون نشانه ایمان و اعتقاد باطنی است.

امام باقر علیه السلام فرمود: می خواهی بدانی بهشتی هستی یا نه؟ محبت ما را به قلبت عرضه کن اگر محبت ما را دلت پذیرفت بدان مومن هستی اگر محبت در باطنت پذیرفته شد خدا در عوض این محبت محبت به زیارت و گریه بر امام حسین علیه السلام را به تو می دهد. به این دلیل است که امام صادق علیه السلام فرمود: محبت به مادر ما فاطمه سلام الله علیها نشانه ایمان است.

یعنی اگر تمایل باطنی ات این نیست که بر امام حسین علیه السلام گریه کنی یا به زیارت حضرت بروی مومن نیستی.

امتیازات ویژه ای که برای جزع بر سیدالشهدا(ع) به انسان بخشیده می شود

حدیث دیگر که بیان می کنم علامت مومن و نشانه مومن را اشک می داند.

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام به مسمع فرمود: که ای مسمع تو از اهل عراقی آیا به زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) می روی؟ مسمع گفت: نه چون من مردی میباشم معروف و مشهور از اهل بصره و نزد ما جماعتی هستند که تابع خلیفه اند و دشمنان بسیار داریم از اهل قبایل و ناصبیان و غیر ایشان و ایمن نیستیم که احوال و شرح کارهایمان را به والی بگویند و از ایشان ضررها به من رسد ، حضرت فرمود: که آیا هرگز به خاطر می آوری آنچه با حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) کردند؟ چطور ما را به یاد می آوری؟ گفتم بلی ، جزع می کنم و میگریم تا آنکه اهل خانه من اثر اندوه در من می یابند و امتناع میکنم از خوردن غذا تا از حال من آثار مصیبت ظاهر میشود.

حضرت فرمود: که خدا رحم گریه تو را ، بدرستیکه تو شمرده میشوی از آنهایی که جزع میکنند از برای ما و شاد میشوند برای شادی ما و اندوهناک میشوند برای اندوه ما و خائف میگردند برای خوف ما و ایمن میگردند برای ایمنی ما و زود باشد که ببینی در وقت مرگ خود که پدران من حاضر شوند و مادرم فاطمه زهرا سلام الله علیها بالای سرت می آید، و سفارش کنند ملک الموت را در باب تو و بشارتها دهند تو را که دیده تو روشن گردد و شاد شوی و ملک الموت بر تو مهربانتر باشد از مادر مهربان نسبت به فرزند خویش، چون برای مصیبت امام حسین علیه السلام گریستی و مومن هستی3.

دریافت شمیم سیدالشهدا(ع) توسط ارمنی ها

فرموده اند: برای شهادت امام حسین علیه السلام حرارتی قرار داده شده است در قلوب مومنین (نه قلوب مسلمان). پس ارمنی ها چرا برای امام حسین علیه السلام عزاداری می کنند؟ چون آنها اهل انسانیت هستند و امام حسین علیه السلام مرجع انسانیت است یک شمیم و عطر سیدالشهدا علیه السلام به آنها رسیده است.

حرف بر سر مومن است اگر تو مومن باشی وقتی می گویند: صلی الله علیک یا اباعبدالله، بی اختیار گریه می کنی. مرحوم آیت الله بهجت در نماز خیلی گریه می کردند به سلام نماز که می رسیدند به قدری گریه کرده بودند که انگار می خواستند قالب تهی کنند. علت را که پرسیده بودند چنین بوده: چون در طول نماز با خداوند انس می گیرد و سخن می گوید به انتهای نماز و جدایی از خداوند که می رسد احساس ناراحتی می کند.

همین مضمونی که در حرکات این عالم بزرگوار هست برای مومنین امام حسین علیه السلام وجود دارد اگر امشب برای امام حسین علیه السلام گریه کردی تازه باید اُنست آغاز شود نه اینکه گریه کنی و سینه بزنی و تمام بشود. ما حتی برای خوردن آب هم دستور داریم و باید سلام به حضرت بگوییم.

کسی نزد امام حسن عسکری گریه کرد حضرت فرمود: می دانی این گریه کردن چقدر مهم است تو از باطن برای جدّ ما گریه کردی بدان مادر ما فاطمه زهرا سلام الله علیها قطرات اشک را می خرد.

اشک بر سیدالشهدا(ع) حرکت آفرین است/چرا در زندگی پیشرفت معنوی نداریم؟

اگر کسی یک قطره اشک در مصیبت امام حسین علیه السلام از روی ایمان ریخت صعود الی الله ببیند و می گویند دستش را بگیرید و بالا بیاورید، لذا اشک بر سیدالشهدا علیه السلام جلو برنده و حرکت دهنده است؛اگر در زندگی ات متوقف هستی گریه بر امام حسین علیه السلام از روی ایمانت نبوده!

شیعه برای حرکتش (سیر الی الله) و برای اینکه کار را جلو ببرد بر مصیبت امام حسین علیه السلام گریه می کند، شیعه انواع عزاداری هم دارد، ضجه می زند، فزع کردن، شحقه جایی که انسان از شدت گریه بیهوش می شود، لطمه زدن، پیراهن پاره کردن و ... تا جایی که امام رضا علیه السلام از شدت گریه بر امام حسین علیه السلام به حالت بیهوشی رفتند و فرمودند: این گریه مومنین است.
 
اشک از روی ایمان باطنی از تمام مستحبات بالاتر است

این گریه حتی برای فاطمه زهرا سلام الله علیها و پیغمبر صلی الله علیه و آله هم حرکت آفرین است چون یک بخشی از آن برای مصیبت حضرت است. در نظام عالم با گریه بر امام حسین علیه السلام حرکت برای حضرت زهرا سلام الله علیها ایجاد می شود چطور می گویید صلوات دعای مستجاب است اما رتبه اشک از صلوات بالاتر است، اشک از تمام مستحبات بالاتر است به شرطی که حکایت از ایمان درون باشد؛ لذا تا اعتقادات را به سیدالشهدا علیه السلام در باطن درست نکنی و مومن به ابی عبدالله علیه السلام نباشی نمی توانی حرکن کنی حال هر چقدر هم گریه کنی!

گریه باید حرکت آفرین باشد و ما را جلو ببرد. هیئت جای ثواب بردن و بخشیدن گناه نیست اینجا امام حسین علیه السلام مسئول هدایت است. اگر کسی از صمیم باورهای ایمانی اش برای امام حسین علیه السلام گریه کرد، حضرت بواسطه اشک به او حرکتی می دهد که می تواند کن فیکون کند.

پی نوشت:

1- سوره حجرات آیه 14.

2- جامع الاخیار، ص 508، ح 1410

3- خصال، شیخ صدوق ص 634.


مطالب مرتبط
پوستر/پنج نشانه مومن در کلام امام سجاد(ع)
حجت الاسلام موسویان: اگر ظرف وجودت آلوده باشد، محبت مولی اثری در باطنت نمی گذارد+گزارش تصویری
حجت الاسلام موسویان: حضرت عبدالعظيم حسني کسي است که بوي کربلا گرفته است
اسلام، دین صلح است
حجت الاسلام موسویان: کسی که نسبت به زیارت سیدالشهدا(ع) کاهل باشد، ناکام در دنیاست
حجت الاسلام موسویان: دو عمل غیر باطل؛ زیارت و اشک بر سیدالشهدا(ع)/آه والدین، عمل صالح را باطل می کند
حجت الاسلام مومنی: محبت،معرفت و ولایت شرط سلوک است
حجت الاسلام موسویان: ثمره خدایاری، ثابت قدم ماندن است
حجت الاسلام موسویان: زیارت عاشورا ذکر خاص و اکسیر اعظم است
حجت الاسلام موسویان: برای یاری کردن خدا، ابتدا باید ولیّ او را یاری کنیم
حجت الاسلام موسویان: ولیّ خدا چه کسی است؟
حجت الاسلام موسویان: شیعیان با ولایت امتحان می شوند
حجت الاسلام موسویان: معرفت به خدا معرفت به امام هر زمانی است
حجت الاسلام موسویان: امام حسین(ع) چراغ هدایت است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها