به‌روز شده در: ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
کد خبر: ۸۱۷۱۵
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۵
عزاداری دهه پایانی صفر در هیئت بین الحرمین برگزار شد+گزارش تصویری
در مجموع روایاتی که از آل الله علیهم السلام وجود دارد دو عمل را غیرباطل دیدم: 1- هر کسی با هر ویژگی که توانست برای امام حسین علیه السلام گریه کند گریه اش باطل نمی شود و می ماند حتی کفار! 2- دومین عملی که می گویند نه باطل می شود و نه قطع می شود هیچ وقت از بین نمی رود، زیارت اباعبدالله علیه السلام است.
وارث: عزاداری دهه پایانی صفر با سخنرانی حجت الاسلام سید جلال موسویان و مداحی کربلایی جواد مقدم در هیئت بین الحرمین برگزار شد.
 
در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام موسویان را می خوانید:
 

حداقل اقدام برای تعجیل در ظهور؛ صمیمانه دعا کردن است

ما معتقدیم امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف غائب است و به کلام امام صادق علیه السلام امام پشت پرده غیبت مثل خورشید پشت ابر است. لذا فرمودند کسی که معرفت به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را می خواهد باید معنای غیبت را بفهمد. یک مثال کوچک می زنم وقتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف غائب است برکت و هدایت هم غائب است. تا وقی هدایت غائب باشد گمراهی حاضر می شود. اهل بیت علیهم السلام فرموده اند جایی که اسم ما برده شود آنجا حرم ما می شود. گاهی اوقات اسباب گناه در دست خودمان است. تا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف غائب است، شیطان ظاهر است. چه چیزی می تواند امام را ظاهر کند؟ من، تو، پدر، مادر و دوستان، تا ما نخواهیم امام ظاهر شود و ظهور پیدا کند هیچ وقت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ظهور پیدا نمی کند.

امام باقر علیه السلام فرمود: ما که در دوره آخرالزمان زندگی می کنیم مثل امت بنی اسرائیل هستیم، آن امت هم منتظر منجی بودند و اسم منجی و زمان آن را هم می دانستند، ما هم نام منجی مان را می دانیم شاید زمانش را ندانیم. حضرت فرمود: قوم بنی اسرائیل گفتند فحشا بس است ضجه زدند و التماس کردند تا منجی شان بیاید، هکذا انتم؛ شما هم همینطور هستید.

ما هم برای اینکه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ظهور کند حداقل کاری که می توانیم انجام دهیم به تعبیر آیت الله بهجت این است که از صمیم قلب برای حضرت دعا کنیم تا ظهور پیدا کند.

عوامل حبط عمل صالح/ارتکاب گناه در کنار عمل صالح

موضوع سخنم کمی تلخ است، "باطل شدن عمل" موضوع سخنم است. أُولَئِكَ الَّذِينَ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ1 ؛ چه می شود شخص 50 سال نماز می خواند، اما یکدفعه نماز 50 ساله اش باطل می شود. خداوند در قرآن کریم می فرماید: اگر در کنار عمل صالحی که انجام دادی سیئة یا گناهی مرتکب شدی، نماز خواندن اثری نخواهد داشت. یا حتی فکر گناه کردی، چون فکر گناه هم گناه به حساب می آید، آیه ی قرآن داریم: يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثيراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ2 ؛ حواست به فکرت باشد بعضی فکرها که در ذهنت می گذرد گناه است.

از امام صادق علیه السلام پرسیدند: من که فعلی انجام نداده ام که گناه برایم بنویسند؟ حضرت فرمود: اگر از کار لجن زاری عبور کنی چه می کنی؟ آن شخص گفت: سریع لباسم را عوض میکنم. حضرت فرمود: کسی که فکر گناه کرد بوی تعفن خواهد داد.

فکر گناه انسان را متعفن می کند

می گویند آقا شیخ رجبعلی فکر مکروهی به ذهنش آمد، حال شما فکر حرام را در نظر بگیرید، به بازار رفت اما فعل مکروه را انجام نداد و برگشت، خودش نوشته است: در مسیر برگشت قافله ای شتر از خیابان در حال عبور بودند، صبر کردم تا آنها عبور کنند، یکی از شتران یک لگدی پرتاب کرد که اگر به من می خورد من می مردم.

جوانان، اولیاء و بزرگان ما وقتی حادثه ای برایشان رخ می داد فکر می کردند که مربوط به کدام عمل است. شیخ رجبعلی خیاط هم تعریف می کند: خیلی ناراحت شدم، خیلی فکر کردم که چرا شتر چنین حرکتی زد؟ در نماز موقع قنوت خیلی گریه کردم، در نماز ملتفت به این جمله شدم که گفتند: آشیخ به خاطر فکر مکروهت بود که آن شتر چنین کرد. گفتم: من که فعل مکروه را انجام ندادم، گفتند: ما هم که ضربه نزدیم.

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود: اگر جراحتی در دستتان پیدا شد و زخم شد بدانید برای عمل ناشایستی است که انجام داده اید. بعضی ها می گویند: خدا را شکر ما که مریض نیستیم، مشکلی هم برایمان بوجود نمی آید. این خطر است! یک کلمه ای در قرآن است به نام "استدراج"، معنای ساده و هیئتی اگر بگویم یعنی از چشم امام حسین علیه السلام و خدا افتاده ای. البته شامل حال شما نمی شود چون کسی که از چشم امام حسین علیه السلام افتاده باشد از درب هیئت نمی تواند داخل بیاید.

آه پدر و مادر، اعمال صالح را باطل می کند

یکی دیگر از چیزهایی که عمل را باطل می کند آه پدر و مادر است. یعنی دل مادرت یک ذره برنجد، نه اینکه با مادرت دعوا کنی بلکه یک کمی برنجانی هم عملت حبط می شود. شخصی در حال احتضار بود و زبانش نمی چرخید بگوید لا اله الا الله، پیامبر صلی الله علیه و آله بالای سرش آمد و فرمود: بگو لا اله الا الله؛ اما شخص هر کاری کرد نتوانست. حضرت رو به مادرش کرد و فرمود: از او ناراضی هستی؟ مادرش گفت: بله. حضرت فرمود: نارضایتی توی مادر باعث شده زبانش بند بیاید.

اگر تحت قبه ی امام حسین علیه السلام دعایت به استجابت نرسیده است لنگ پدر و مادرت هستی. اگر عدم رضایت پدر و مادر باشد هیئت آمدنمان بالا نمی رود. برای همین است گه گفته اند عمل مستحبی که می خواهی انجام دهی رضایت پدر و مادرت ملاک است، عمل مثل سینه زنی، کربلا رفتن و نماز خواندن تان.

پس آه والدین سبب حبط عمل صالح می شود، چرا این قاعده هست؟ چون خداوند در قرآن کریم فرموده: بعد از رضایت من رضایت پدر و مادرت مهم است، چون اگر تشخص و اعتبار و هویتی داری برای والدینت است.

امام صادق علیه السلام فرمود: بوسیدن پای پدر و مادر از بوسیدن تربت سیدالشهدا علیه السلام بالاتر است. خیلی این روایت عجیب است. شما نماز می خوانی و خدا می فرماید: نمازت را به احترام پدر و مادرت قبول می کنم. مراجع فرموده اند: در نماز واجبت اگر پدر یا مادرت گفتند برایم آب بیاور باید نمازت را بشکنی و برایشان آب بیاوری. شما حق نداری از فرمان پدر و مادرت عدول کنی.

خدا برای پدر و مادر شأن قائل شده است، امشب اگر قرار باشد امام حسین علیه السلام "حسین" گفتنت را بشنود، ملاکش این است که آه و عاق والدین نداشته باشید.

عملی که مانع رسیدن سلام به اهل بیت علیهم السلام می شود

یک شخصی به امیرالمومنین علیه السلام عرض کرد: ما اگر از راه دور به شما سلام بدهیم به شما میرسد. حضرت فرمود: بله. اما گاهی اوقات هم نمی رسد چون با مادرت خرده حساب داری. وقتی با آنها خرده حساب داشته باشی خدا یک حجابی قائل شده است ما متوجه می شویم سلام داده ای اما به ما نمی رسد.

شرط عمل صالح این است که تو را به تواضع برساند
 
اگر کسی کنار عمل صالحش دیگری را لحاظ کرد. مثلا در هیئت طوری سینه زنی کنی که شخص کناری ات تعریف کند و تو با آن به خود غرّه شوی، خدا عمل صالحت را باطل می کند و نمی پذیرد.
شرط عمل صالح این است که تو را به تواضع برساند. خداوند در قرآن کریم قصه ی شیطان را هم بیان کرده است. یک عبارتی امیرالمومنین علیه السلام دارد خیلی جالب است، حضرت می فرماید: 6 هزار سال شیطان عبادت کرد! (قرآن می فرماید: هر روز آخرت معاد 50 هزار سال دنیاست) شیطان نماز خواند و عبادت کرد به او فرمودند: به آدم سجده کن که نور باطن آدم ولایت امیرالمومنین علیه السلام بود، باید به ولایت حضرت سجده می کرد که گفت سجده نمی کنم، او از خاک است و من از آتش هستم.
 
یادت باشد اگر جایی منیّت بالا آمد خداوند می فرماید: عملت را نمی پذیرم. هر کسی که می خواهی باش اگر منیّت درونت باشد عملت پذیرفته نمی شود. منیّت فقط برای خداست.

کسی از امام سجاد علیه السلام پرسید: خداوند کی مقام سیدالشهدایی و شفاعت را به امام حسین علیه السلام داد؟ حضرت فرمود: وقتی تیر به قلب پدرم خورد ذوالجناح دستانش را باز کرد تا حضرت نیفتد، و سنان ملعون نیزه به پهلوی پدرم کرد و ایشان را از اسب انداخت، زمانی که پدرم بین زمین و آسمان بود منادی ندا داد: حسین خدا مقام شفاعت و سیدالشهدایی را به تو داد. حضرت به زمین افتاد و فرمود: الهی رضی برضائک.

این مقام برای ما نیست که بگوییم خدا راضی هستیم، یک کمی که سردی، گرمی، تشنگی و گرسنگی می شود شروع به نق زدن می کنیم که خدا حواست نیست و ... خدا تو را می بینید، اگر باورت هست امام حسین علیه السلام تو را می بیند پس راضی باش.

لزوم کنار گذاشتن منیّت و غرور در دستگاه اهل بیت علیهم السلام/علت آیینه کاری ها در حرم امام رضا(ع)

حرم امام رضا علیه السلام همه ی آیینه ها خرد است، یک آیینه کامل در آنجا نمی بینید. در کوی رضا شکسته دلی می خرند و بس.

در دستگاه امام حسین علیه السلام هم هر کسی افتاده تر بود می خرند. من اصلا این ذکر را تایید نمی کنم که صدای سگ در می آورند و غیره اما اینکه می بینید بعضی از بزرگان می گویند: ما سگ درب خانه ی امام حسین علیه السلام هستیم؛ به حسب تواضع آنهاست. بنده یک وقتی از آیت الله بهجت پرسیدم: اگر بگویم سگ درب خانه امام حسین علیه السلام هستیم اشکالی دارد؟ ایشان گریه کرد و فرمود: سگ! سگ که خیلی در دستگاه امام حسین علیه السلام جایگاه داردبرو کاهی درب خانه امام حسین علیه السلام باش! کاه!

اگر کسی توانست خودش را در دستگاه امام حسین علیه السلام هیچ بداند، بفهمد که او را خریده اند. می ترسم این روایت را بخوانم اما توکل بر خدا عرض می کنم: شخصی از امیرالمومنین علیه السلام پرسید: چه زمانی شما به ما نگاه می کنید؟ حضرت فرمود: شده وقتی بند کفشت را می بندی بگویی من کفش هستم و بند کفشم از کفش کناری بالاتر است؟ مرد پاسخ داد: بله گاهی شده. حضرت فرمود: تا زمانی که این فکر در ذهنت هست بدان ما هنوز نگاهت نکرده ایم.
 
تواضع بی نظیر حضرت ابوالفضل

قمر بنی هاشم خدای خاکی بودن است، خدای این بوده که منیّتش را شکست. ام البنین به او گفت: شنیده ام با حسین علیه السلام مسابقه می دهی، سوار بر اسب می شوی، بدان مادرت کنیز بچه های فاطمه سلام الله علیهاست، تو خدمتگزار حسین علیه السلام هستی.

روایت را از کتاب "العباس" مرقم برایتان می خوانم: حضرت ابوالفضل از 4 سالگی تا 34 سالگی مقابل امام حسین علیه السلام مثل حالت تشهد می نشست، گردنش را کج می کرد و می فرمود: سیدی و مولای یا اباعبدالله؛ حضرت می فرمود: چرا چنین می کنی؟ حضرت عباس می فرمود: مادرم گفته غلامت باشم. امام حسین علیه السلام هم این حرکت را بی جواب نمی گذاشت و می فرمود: قربانت بروم عباس جان.

اگر کسی می خواهد در دستگاه امام حسین علیه السلام و آغوش او باشد باید بیفتد، تا وقتی منیّتش بالا باشد می گویند نمی خریم، نماز با منیّت را نمی خرند. چرا می گویند نزدیک ترین حالت بنده به خدا در سجده است؟ چون خدا می بنید خاکسار هستی.

ریا؛ عامل دیگر حبط اعمال/چه اعمالی غیرباطل هستند؟

از دیگر عوامل حبط اعمال ریاست، اگر طوری نماز بخوانی که نفر کناری ات خوشش بیاید خداوند نمی پذیرد و می فرماید: فقط و فقط باید مرا شریک عملت کنی(نه دیگری)

در مجموع روایاتی که از آل الله علیهم السلام وجود دارد دو عمل را غیرباطل دیدم:

1- آنهایی که توانستند برای امام حسین علیه السلام اشک بریزند؛ هر کسی با هر ویژگی که توانست برای امام حسین علیه السلام گریه کند گریه اش باطل نمی شود و می ماند حتی کفار! می گویند خیلی برای امام حسین علیه السلام گریه کرده ایم پس چرا نمی توانیم حرکت کنیم؟ علتش این است که عملمان درست نبوده اما گریه برای انسان ثبت می شود.

اشک بر سیدالشهدا(ع) عملی است که هرگز از بین نمی رود

بنده خودم در درس آیت الله بهجت شنیدم که فرمود: در نجف که بودیم همسایه مان یک فرد ناصبی بود که شیعه شده بود. در بیان ماجرای شیعه شدنش می گفت: در همسایگی ما یک سیدی بود که خیلی او را اذیت کردم و هر روز به زیارت امیرالمومنین علیه السلام می رفت و من مسخره اش می کردم. یک بار شکایتم را نزد امیرالمومنین علیه السلام کرده بود و حضرت به او فرمود: همسایه ات را نمی توانیم عذاب دهیم چون یک بار به کربلا رفته و دستش را در آب فرات کرده و گفته بود: عمر سعد آدم بدی بوده که حسین بن علی علیه السلام را با لب تشنه کشت. یک قطره اشک ریخت وبه خاطر همین یک قطره اشکش در دنیا، برزخ و قیامت به گردن ما حق دارد.

شخصی به امام صادق علیه السلام گفت: از شدت معصیت زورم به خودم نمی رسد و از خودم متنفرم، حضرت فرمود: هر وقت کارد به استخوانت رسید و نتوانستی غلبه کنی برای جدم حسین علیه السلام گریه کن که کمکت می کند.
 
راز موفقیت در زندگی از بیان آیت الله قاضی

گریه بر امام حسین علیه السلام عملی است که هیچ وقت باطل نمی شود. آیت الله قاضی فرمود: اگر در زندگی راه موفقیت می خواهید سعی کنید هر روز بر اباعبدالله علیه السلام گریه کنید، اگر نمی توانید چند روز یکبار، اگر نتوانستید هفته ای یکبار یا لااقل ماهی یکبار برای حضرت گریه کنید. اشک برای سیدالشهدا علیه السلام ملاک است، حضرت خریدار اشک هاست.

امسال اربعین مسیحیان به حرم امام حسین علیه السلام آمده بودند پای ضریح گریه می کردند، من خودم از آنها پرسیدم اینجا چه می کنید؟ گفت: من با گریه بر امام حسین علیه السلام همه چیز گرفتم.

هیچ چیزی نمی تواند اشک بر سیدالهشدا علیه السلام را باطل کند. البته اشک ریختن توفیق می خواهد. اگر می بینید نمی توانید گریه کنید بدانید زبانتان را کنترل نکرده اید. شخصی به امیرالمومنین علیه السلام عرض کرد: نمی توانم گریه کنم. حضرت فرمود: دروغ می گویی، مراقب چشمت نیستی، مراقب لقمه هایت نیستی. گریه کردن بر امام حسین علیه السلام طهارت می خواهد.

زیارت سیدالشهدا(ع) هرگز نابود نخواهد شد

2- دومین عملی که می گویند نه باطل می شود و نه قطع می شود هیچ وقت از بین نمی رود، زیارت اباعبدالله علیه السلام است. امام صادق علیه السلام فرمودند: تو که به کربلا می روی خدا ملکی را در کنار ضریح قرار می دهد تا وقتی که تو برگردی، زیارت تو قطع نمی شود و ملک به جای تو می گوید: صلی الله علیک یا اباعبدالله.

به امام حسین علیه السلام گفتند کسی که به زیارت شما در کربلا بیاید زیارتش باطل می شود؟ حضرت فرمود: تا قیامت زیارت من برای او می ماند مگر اینکه حق الناسی به گردنش داشته باشد.

به خاطر همین است که در مناسبت های مهم مثل عید غدیر، عید فطر، شب جمعه و روزهای مهم دیگر می فرمایند بگویید: صلی الله علیک یا اباعبدالله؛ آخرین و برترین اعمال در ایام ماه صفر زیارت امام حسین علیه السلام است.
 

پی نوشت:

1- سوره آل عمران،آیه 22.

2- سوره حجرات آیه 12.

3- سید عبدالرّزاق بن محمد موسوی مُقَرَّم (۱۳۱۶-۱۳۹۱ق) مشهور به مقرم، عالم شیعی قرن چهاردهم هجری. شهرت او، به خاطر تألیف کتاب‌هایی درباره زندگی خاندان پیامبر اسلام(ص) است. مشهورترین اثر او مقتل امام حسین(ع) است که به فارسی ترجمه و چندین بار چاپ شده است.


مطالب مرتبط
حجت الاسلام موسویان: اگر ظرف وجودت آلوده باشد، محبت مولی اثری در باطنت نمی گذارد+گزارش تصویری
حجت الاسلام موسویان: حضرت عبدالعظيم حسني کسي است که بوي کربلا گرفته است
اسلام، دین صلح است
حجت الاسلام موسویان: کسی که نسبت به زیارت سیدالشهدا(ع) کاهل باشد، ناکام در دنیاست
منبرهای یک دقیقه ای/ می خواهی بدانی بهشتی هستی یا نه؟
منبرهای یک دقیقه ای/ گریه بر امام حسین(ع) نشانه ایمان است
حجت الاسلام موسویان: اولین شاخصه "مومن" اشک بر سیدالشهدا(ع) است+گزارش تصویری
حجت الاسلام موسویان: ثمره خدایاری، ثابت قدم ماندن است
حجت الاسلام موسویان: زیارت عاشورا ذکر خاص و اکسیر اعظم است
حجت الاسلام سالک: هدف برجسته سازی تاریخ باستانی ایران؛ تقابل با اسلام و تشیع+گزارش تصویری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها