به‌روز شده در: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
کد خبر: ۸۱۷۶۴
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۸
عزاداری شب 28 صفر در هیئت احرار الحسین(ع) برگزار شد+گزارش تصویری
امام صادق علیه السلام فرمودند: ناکام در دنیا کسی است که در زیارت امام حسین علیه السلام کاهل باشد و به زیارت کربلا مشرف نشود.
وارث: عزاداری شب 28 صفر با سخنرانی حجت السلام موسویان و مداحی حیدرخمسه در هیئت احرارالحسین علیه السلام برگزار شد.
 
در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام موسویان را می خوانید:
 

 
کسانی که نتوانستند به زیارت امام حسین علیه السلام مشرف شوند بدانند که طبق فرموده امام صادق علیه السلام که شخصی از ایشان پرسید: من نتوانستم به زیارت کربلا مشرف شوم اما دلم با زائران است، حضرت فرمودند: در ثواب آنها شریک خواهی شد، در ثواب کسانی که زائر کربلا بودند شریک خواهند شد.

تمام جن و انس و تمام اولیاء و صلحا خود را محتاج و مشتاق زیارت اباعبدالله علیه السلام می دانند. علت چیست؟ به این جهت که آنان برای رسیدن به مقام قاب قوسین و ادنی فتدلی بهترین وسیله را زیارت اباعبدلله علیه السلام می دانند .

ناکام در دنیا کیست؟

شخصی از امام صادق علیه السلام پرسید: آیا شما در زیارت کربلا به زیارت خدا می روید؟حضرت پاسخ داد: بله. این سؤال را سه مرتبه پرسید و حضرت همان پاسخ را فرمودند، آن شخص پرسید: چطور؟ و اینکه به زیارت خدا می روید چه معنایی دارد؟ حضرت فرمودند: شما به زیارت جدّم مشرف می شوید ومقام ما به واسطه زیارت جدّم اباعبدالله علیه السلام در نزد خداوند بالا می رود و می فرماید که در کوچکترین مناسبتها حتی زیارت رسول خدا صل الله علیه وآله و سلم و امیرالمؤمنین علیه السلام بگویید: السلام علیک یا اباعبدالله الحسین علیه السلام.
سپس حضرت فرمودند: ناکام در دنیا کسی است که در زیارت امام حسین علیه السلام کاهل باشد و به زیارت کربلا مشرف نشود.

زمین کربلا اوصاف عجیبی دارد. داریم که روزی زمین مکه به سایرین فخر می فروخت که هیچ جایی مانند من نمی شود که خداوند فرمود: ساکت باش که اگر سرزمین کربلا نبود تو را نمی آفریدم و سر سوزن فخر نداشتی.

جدای ازمسئله امام حسین علیه السلام، امام سجاد علیه السلام فرمودند: کسی که پایش به سرزمین کربلا برسد،"غفرالله ذنوبه ماتقدم و تأخر" خداوند متعال گناهانش را میبخشد مگر حق الناس.

توضیح یک روایت از کتاب "کامل الزیارات"

نویسنده کتاب "کامل الزیارات" جناب ابن قولویه قمی است. هنگامی که شما از حرم امام کاظم و امام جواد علیهما السلام خارج می شوید، دو تن از عالمان بزرگوار در آن محل دفن شده اند، یکی از آنها شیخ مفید رحمه الله است، ایشان کسی هستند که وقتی از دنیا رفتند امام زمان علیه السلام برای ایشان قصیده گفتند که می فرمایند: بنده در عالم خواب حضرت زهرا سلام الله علیها را دیدم، ایشان حسنین علیهم السلام را به نزد من آوردند و به من فرمودند: یا شیخ علمهم الفقه، که ای شیخ به این دو فقه بیاموز. در فکر این خواب بودم که دیدم مادر سیده ای که مادر دو سید، سید مرتضی صاحب امالی و سید رضی صاحب نهج البلاغه را به نزد من آورد تا به آنها فقه بیاموزم.

یکی دیگر از این علما ابن قولویه است که ایشان استاد شیخ مفید هستند و سخنان ایشان به گونه ای محکم است که علما در حین نقل قول از ایشان به دنبال سند نمی گردند و هرچه بگوید قبول می کنند.

حرمت زائر کربلا

و اما نقل روایت: زائده نزد امام سجاد علیه السلام آمد و امام از او پرسید که شنیده ام که کربلا بوده ای؟ عرض کرد: بله یابن الرسول الله. سپس فرمود: تو شاگرد فرد دیگری هستی و چرا این کار را میکنی و چرا به کربلا رفته ای؟ شخص سه بار قسم خورد که به خاطر خدا و پیغمبر صلی الله علیه و آله این کار را انجام می دهم.

حضرت فرمود: یک بار دیگر قسم بخور، وشخص دوباره حرفش را تکرار کرد، پس از آن حضرت گریستند و فرمودند: بشارت باد بر تو که هنگامی که در روز یازدهم محرم به سمت شام حرکت می کردیم. از لشکر یزید درخواست کردیم که ما را از سمت قتلگاه عبور ندهند اما آنان خواسته ما را نپذیرفتند و هنگام عبور از قتلگاه و مشاهده بدن های بی سر عزیزانمان، عمه ام زینب کبری سلام الله علیها مشاهده کرد که حال من منقلب شده است و به من فرمودند: آرام باش که طاقت از دست دادن تو را نیز ندارم، این صحنه ها که اکنون مشاهده می کنید را من قبلا می دانستم،
 
به این شرح که روزی رسول خدا صل الله علیه وسلم وارد منزل ما شدند و بر اهل خانه سلام کردند و امام حسین علیه السلام را روی زانوهای خود نشاندند و به مادرم زهرا سلام الله علیه فرمودند: این حسین (علیه السلام)، کنار نهر آب با لب تشنه کشته خواهد شد و سر از بدن او جدا خواهد شد، ما در حال گریه بودیم که جبرئیل نازل شد و دید مادرم در حال گریه است فرمود: فاطمه جان میدانی خداوند در عوض شهادت حسین (علیه السلام) چه چیز به شما عطا میکند؟ اینکه هر کس حسین تو را زیارت کند، خداوند او را خواهد آمرزید.

از عمه ام زینب کبری سلام الله علیها شنیدم که من از جدّم رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و از جبرئیل شنیدم که اگر از یک شهر یک نفر زائر کربلا شود، خداوند آن شهر را به حرمت آن زائر می آمرزد.

دو نکته درباره زیارت کربلا

اولین موضوع: امام حسین علیه السلام نیامده است که گناهان ما را ببخشاید. کلام غلطی وجود دارد که می گویند عیسی مسیح کشته شد برای جرائم ما. اما امام حسین علیه السلام اینطور نیست. خاصیت زیارت اربعین این است که بعد از زیارت امام حسین علیه السلام، شما همانند کسی هستید که تازه از مادر متولد شده است که در مورد هیچ یک از معصومین علیهم السلام این موضوع وجود ندارد.

و دومین مطلب: امام صادق علیه السلام فرمود: من زار زائرنا کمن زار

زائر به چه کسی گفته میشود؟ خصوصیات زائران اباعبدالله علیه السلام چیست؟ همین که شخص به کربلا رفت و گفت السلام علیک یا ابا عبدالله، همین زائر است و بیان خصوصیات ویژه طول و تفصیل دارد.

روز قیامت، منادی ندا می دهد:إِذَا كَانَ يَوْمُ الْقِيَامَةِ نَادَى مُنَادٍ مَا أَرَدْتُمْ بِزِيَارَةِ قَبْرِ الْحُسَيْنِ ع فَيَقُولُونَ يَا رَبِّ أَتَيْنَاهُ حُبّاً لِرَسُولِ اللَّهِ وَ حُبّاً لِعَلِيٍّ وَ فَاطِمَةَ وَ رَحْمَةً لَهُ مِمَّا ارْتُكِبَ مِنْهُ. 1

زائرین امام حسین علیه السلام کجا هستند؟ گفته می شود: چرا به زیارت حسین علیه السلام رفتید؟

جواب می دهند: پروردگارا! اظهار محبت نسبت به پیامبر و علی و فاطمه علیهم السلام و دلسوزی برای ستم هائی که به آن حضرت رفته است.

سپس منادی می آید: حال شما از بین جمعیت بیرون بیایید و به ایشان ملحق شوید.

ماموریت هزار ملک

امام صادق علیه السلام می فرمایند: خداوند هر شب جمعه چهل هزار ملک را مأمور می کند که به زیارت امام حسین علیه السلام بروند.

امام صادق علیه السلام فرمودند که وقتی شخصی به زیارت امام حسین علیه السلام مشرف می شود، خداوند ملکی را مأمور همراهی با او می کند که هر روز در کنار قبر او و به نیابت از آن شخص می گوید: صلی الله علیک یا ابا عبد الله و تا قیامت این کار را ادامه می دهد.

داستانهای زیادی داریم که ثابت میکند هر کس دلش با زائران باشد او هم راهی کربلا خواهد شد. یک داستان، قضیه آن زوج روسی است که تصمیم گرفتند به کربلا بیایند که در مسیر حرکت زن روسی بیمار شد و از دنیا رفت. مرد بسیار ناراحت شد و به وطن بازگشت. بعدها که نزد میرزای شیرازی در نجف اشرف رسید، ایشان فرمودند که همسر تو را امام حسین علیه السلام توسط ملائکه در حرمش دفن کرده است. مرد پرسید چطور؟جواب داد حضرت ارباب فرموده فلان شخص ظالم لایق حرم ما نیست بلکه زن روسی لایق تر است که دلش با ما بود.
 
اگر می خواهید دلهایتان مریض نشود، مدام بگویید السلام علیک یا اباعبدالله

امام جواد علیه السلام می فرمایند: اگر می خواهید دلهایتان مریض نشود، مدام بگویید السلام علیک یا اباعبدالله. اگر دلی سالم باشد برای اباعبدالله علیه السلام خوب گریه می کند چون تا دل سالم نباشد، گوش و چشم خوب کار نخواهد کرد و گریان نخواهد شد.

پی نوشت:

1- كامل الزيارات، النص، ص: 141.

 


مطالب مرتبط
حجت الاسلام موسویان: اگر ظرف وجودت آلوده باشد، محبت مولی اثری در باطنت نمی گذارد+گزارش تصویری
حجت الاسلام موسویان: حضرت عبدالعظيم حسني کسي است که بوي کربلا گرفته است
حجت الاسلام موسویان: دو عمل غیر باطل؛ زیارت و اشک بر سیدالشهدا(ع)/آه والدین، عمل صالح را باطل می کند
منبرهای یک دقیقه ای/ می خواهی بدانی بهشتی هستی یا نه؟
منبرهای یک دقیقه ای/ گریه بر امام حسین(ع) نشانه ایمان است
حجت الاسلام موسویان: اولین شاخصه "مومن" اشک بر سیدالشهدا(ع) است+گزارش تصویری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها