به‌روز شده در: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
کد خبر: ۸۲۶۱۳
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۰
جشن میلاد پیامبراکرم(ص) و امام صادق(ع) در آستان امامزاده عبدالله (ع)؛
پیامبر صلی الله علیه و آله همه حُسن ها، خوبی ها و زیبایی و لطافت ها را با هم داشت. از روزی که خدا در زمین آدم خلق کرد و تا روزی که داستان دنیا تمام شود هیچ مخلوقی به مهربانی محمد صلی الله علیه و آله خلق نشد.
وارث: جشن میلاد پیامبراکرم(ص) و امام صادق(ع) با سخنرانی حجت الاسلام شهاب مرادی و مداحی حاج محمد کمیل، حاج احد قدمی، حاج روح الله بهمنی، کربلایی محمدرضامیرزاخانی، کربلایی امیرنعیمی در آستان امامزاده عبدالله (ع) برگزار شد.
در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام شهاب مرادی را می خوانید:
 

پیامبر(ص) تربیت شده ی خدا بود
 
بعضی از حُسن ها قابل انتخاب هستند پیامبر صلی الله علیه و آله همه حُسن ها، خوبی ها و زیبایی و لطافت ها را با هم داشت. از روزی که خدا در زمین آدم خلق کرد و تا روزی که داستان دنیا تمام شود هیچ مخلوقی به مهربانی محمد صلی الله علیه و آله خلق نشد.
هر کدام از ما به یکی از ابعاد پیامبر صلی الله علیه و آله توجه کنیم و آن را در خودمان تقویت کنیم. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: أنا أديبُ اللّه ِ ، و عَلِيٌّ أدِيبي 1؛ من به آدابی که خداوند به من آموخته است مودب شده ام، معلم و مربی من خداست و علی(علیه السلام) محصول تربیت من است و تمام ادب من در علی(علیه السلام) پیداست. خدای من مرا امر به سخاوت و برّ کرده است و من هم علی(علیه السلام) را به آن امر کردم و او هم شیعیانش را به آن امر کرد. خداوند مرا از بخل، تنگ چشمی و تنگ نظری و ظلم بازداشته است.
 
به هیچ موجودی ظلم نکنید

به هیچ کس ستم و ظلم نکنید، حتی به پرنده هم ظلم نکنید، به حیوانات ستم نکنید. خانم ها و نوجوانان و کودکان روح لطیفی دارند به همین دلیل هم تقلید می کنند. مثلا شخص آدم بی رحمی نیست اما چون کسی این کار را انجام داده است از او تقلید می کنند.ما انسان ها با تقلید کردن بیرحم می شویم. مثلا به خانه ی کسی می رود و می بیند یک طوطی نگه می دارد. گرفتن حیوان بد است رها و آزادش کنید.

امیرالمومنین علیه السلام شب نوزدهم ماه مبارک رمضان، موقعی که می خواستند به مسجد بروند و دقایق آخری بود که روی پاه راه می رفتند قبل از اینکه از خانه خارج شود می فرماید: مرغابی ها را آزاد کنید. اگر در خانه پرنده نگه داشتید آب و دانه ی آنها را به موقع بدهید چون زبان ندارند بیان کنند.

بی رحم نباشید نسبت به هیچ چیز! "رحم" در فارسی یعنی مهربانی، مهربان باشید نسبت به برادر، خواهر، اقوام و فامیل و ... از حیوانات تا درخت و گیاه و انسان و با افراد به هر دین و مذهبی که هستند مهربان باشید. هر چقدر نسبت به تو فامیل تر است مهربان تر هم باش، هر چقدر هم دین تر است نسبت به تو مهربانی ات بیشتر می شود.

رسول خدا صلی الله علیه و آله را به عنوان یک چراغ نجات نگاه کنید، اخلاق و مهربانی حضرت را بردارید. نگذارید دیدن نامهربانی ها شما را نامهربان کند.

 
پی نوشت:

1- میزان الحکمه جلد 1.


مطالب مرتبط
حجت الاسلام شهاب مرادی:کار خیر در زندگی، تا قیامت آثار ماندگار دارد
حجت الاسلام مرادی: قساوت قلب با کمک کردن به دیگران درمان خواهد شد
حجت الاسلام مرادی: به انسان فاسق و دروغگو نمی توان اعتماد کرد
حجت الاسلام شهاب مرادی: چگونه زینت اهل بیت (ع) باشیم
حجت الاسلام مرادی: امروز بازسازی بقیع، باید مطالبه شود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها