به‌روز شده در: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲
کد خبر: ۸۳۲۶۸
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۱
جلسۀ درس اخلاق حجت الاسلام موسوی مطلق برگزار شد+گزارش تصویری
علاقه مندی به نماز و اقامه صلوة جزو کارهای دائمی انبیاء بوده است و یک بال پرواز عجیبی است انس با نماز، چه نمازهای واجب و چه نمازهای مستحبی یک لذت خاصی دارد. یکی از سرمایه گذاری های شیطان در باب نماز این است که انسان را نسبت به نماز واجبش بی رغبت می کند اما علاقه شدید به نمازهای مستحبی در انسان ایجاد می کند.

وارث: جلسۀ درس اخلاق و روضۀ ماهیانه حجت الاسلام موسوی مطلق برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام موسوی مطلق را می خوانید:

حجت الاسلام موسوی مطلق

انس با نماز بال پرواز است

علاقه مندی به نماز و اقامه صلوة جزو کارهای دائمی انبیاء بوده است و یک بال پرواز عجیبی است انس با نماز، چه نمازهای واجب و چه نمازهای مستحبی یک لذت خاصی دارد. ممکن است شیطان در باب نماز سرمایه گذاری کند یکی از سرمایه گذاری های شیطان این است که انسان را نسبت به نماز واجبش بی رغبت می کند اما علاقه شدید به نمازهای مستحبی پیدا می کند، برای کمرنگ کردن اصل نماز، نمازهای مستحبی را نزد شما پررنگ می کند.

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرمود: مِن أخلاقِ النَّبيِّينَ و الصِّدِّيقينَ البَشاشَةُ إذا تَراءوا ، و المُصافَحَةُ إذا تَلاقوا1 ؛ از اخلاق پيامبران و صدّيقان، خوشرويى هنگام رو به رو شدن با هم و دست دادن به هنگام رسيدن به يكديگر بود. بشاش بودن از چهره کاملا معلوم می شود یعنی از دیدن یکدیگر خوشحال هستند و هم با دیگران مصافحه می کنند.

اهمیت نماز شب

در روایتی آمده امام باقر علیه السلام فرمود: بدانید هیچ پیغمبری نیامد مگر با نماز شب؛ و هیچ پیغمبر اول شب نماز شبش را نمی خواند (هر چه به نماز صبح نزدیک می شویم ثواب نماز شب بیشتر است). کانّه به مقام رسیدنشان با نماز شب بوده است، این است که آیت الله کشمیری می فرمود: ما ندیدیم کسی غیر از کانال نماز شب به جایی برسد.

امام صادق علیه السلام فرمود: أربَعةٌ مِن أخلاقِ الأنبياءِ: البِرُّ ، و السَّخاءُ ، و الصَّبرُ علَى النائبَةِ ، و القِيامُ بحَقِّ المؤمنِ2؛

چهار خصلت از اخلاق پيامبران است : نيكى كردن، بخشندگى، شكيبايى در برابر سختى ها، و برای حق مؤمن بلند می شدند. از دیگر اخلاق انبیاء این بوده: شکر، غیرتمندی، ورع و راستگویی، اداکردن امانت. انبیاء به پشت و رو به آسمان می خوابیدند و منتظر وحی بودند، مومنان به طرف راست می خوابند و پادشاهان به پهلوی چپ می خوابیدند چون پرخوری کرده اند غذا سریعتر هضم می شود، ابلیس و اخوانش به روی شکم می خوابیدند، هر دیوانه و کم عقلی به شکم می خوابند.

سخنان حکمت آمیز ارث انبیاء بوده است

از دیگر اخلاق انبیاء این است که ارث مادی به جا نمی گذاشتند، ارثی که به جا می گذاشتند عبارت بود از سخنان حکمت آمیز، احادیث و روایاتی که به عنوان توصیه بیان می کرده اند. انبیاء تمام اموالشان را انفاق می کردند و عموما مالی از آنها باقی نمی ماند.

از دیگر اخلاق انبیاء عطر زدن است و بوی خوش از آنها استشمام می شد. خوش اخلاقی در منزل از ویژگی آنهاست، هیچ بداخلاقی در منزل از انبیاء گزارش نشده است. با وجودی که یک سری حرفهای عجیبی می زدند که در شأن همسر پیغمبر صلی الله علیه و آله نبود اما هیچ بداخلاقی از ایشان نبوده است، هم انبیاء و هم ائمه علیهم السلام هیچ بداخلاقی در منزل نداشته اند.

خوشابه حال افرادی که حلیم و صبور هستند ادعا ندارند، ادعا انسان را بیچاره می کند مخصوصا در میان بچه مذهبی ها خیلی بیشتر است. اگر کسی در این امور (اخلاق انبیاء) موفق شود در سایر امور معنوی هم موفق خواهد شد.

تعیین جانشین از سنت انبیاء بوده است

از سنت ها و اخلاق انبیاء این است که حتما برای خودشان وصی و جانشین تعیین می کنند، یعنی در بین انبیاء سنت بوده است حتی چند تن از انبیاء چندین وصی داشته اند حضرت موسی علیه السلام 12 وصی داشته اند.

در روایت دارد که امام صادق علیه السلام فرمود: انبیاء به اوصیای خودشان دستور می دادند که روزی که به عنوان وصی انتخاب شده اند را عید قرار دهند. که حاکی از اهیمت آن است چون روز معرفی خدا به مردم است چون پیامبران آمده اند تا حقیقت خدا را به مردم معرفی کنند، وصی پیامبر جانشین و آیینه اوست. روزی که پیامبر عظیم الشان اسلام امیرالمومنین علیه السلام را به عنوان جانشین معرفی کرد روز عید است، عیدهای دیگر هم در اسلام داریم اما روز غدیر را عیدالاکبر نامیده اند.

حجت الاسلام موسوی مطلق

پی نوشت:

1- میزان الحکمه ج 11، از اخلاق پیامبران صلی الله علیه و آله

2- همان


مطالب مرتبط
حجت الاسلام ریاضت: کسی به مقام محمود نمی رسد الا با تهجد و نماز شب خواندن
نامه سرگشاده حجت الاسلام موسوی مطلق به علی مطهری
حجت الاسلام موسوی مطلق: متخلق به اخلاق الهی شدن؛ پیام پیغمبر(ص) برای امت+گزارش تصویری
شيعه شدن جوان دانشجو در هيئت
مثل آقای قرائتی کار کنید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها