به‌روز شده در: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۰
کد خبر: ۸۳۲۸۹
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۰
مراسم چهلمین روزدرگذشت استادمؤذن زادۀ اردبیلی درمسجد امام سجاد(ع)؛
امام باقر علیه السلام فرمود: حقیقت ایمان به اطاعت از خداست. مطیع خدا و بعد پیغمبر صلی الله علیه و آله و اولی الامر ایشان یعنی ائمه علیهم السلام. پس مطیع خدا باش و ایمانت را با سرمایه ولایت به ائمه علیهم السلام محکم کن و بعد از آن حقیقت ایمان در دستت است و نزد خدا، پیغمبر صلی الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام جایگاه خواهی داشت.

وارث: مراسم چهلمین روز درگذشت استاد سلیم مؤذن زادۀ اردبیلی با سخنرانی حجت الاسلام شهاب و مداحی حاج داوود علیزاده، حاج محمدباقر تمدنی، حاج محسن طاهری، حاج محمدرضا طاهری، حاج امین مقدم، حاج کاظم غفارنژاد، حاج شهروز حبیبی در مسجد امام سجاد(ع) برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام عبدالحمید شهاب را می خوانید:

حجت الاسلام شهاب

اهمیت سعادتمندی

مَن عَمِلَ صالِحًا مِن ذَكَرٍ أَو أُنثىٰ وَهُوَ مُؤمِنٌ فَلَنُحيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً ۖ وَلَنَجزِيَنَّهُم أَجرَهُم بِأَحسَنِ ما كانوا يَعمَلونَ1 ؛

خدای متعال بشارتی برای اهل ایمان و انسان ها آورده است و بیان می فرماید: ای بشر به عنوان خلیفه من روی زمین طوری زندگی می کنی که لحظه مفارقت از دنیا و ورود به حیات برزخی سعادتمند از دنیا بروی. در ادیان و مکاتب مختلف هر کدام امری را به عنوان عامل سعادت معرفی می کنند که دچار یک سری انحرافات هم شده است. مکتب های دیگر فرمان صادر می کنند که برای سعادتمندی باید به دنبال شهوات بروی. اما اسلام یک خط بطلان روی تمام این مکاتب می کشد و قرآن چند عامل را به عنوان عامل سعادت معرفی می کند.

همه ی انسانها عاقبت به خیری و سعادتمندی را می خواهند. قرآن اسم این سعادتمندی را "حیات طیبه" می گذارد یعنی زندگی پاک آلایش ندارد و از هرگونه پلیدی و زشتی پاک شده است و انسان را به جلو می برد.

حیات طیبه در قرآن

امیرالمومنین علیه السلام تعبیری دارند و می فرماید: بعضی ها مرگشان احیاء است. روی زمین راه می روند و نان خدا را می خورند اما مثل رمه ای در چراگاه هستند که اگر چوب شبان بالای سرش نباشد این قدر می خورد تا می ترکد، انسان هم همین است اگر سایه امام و پیغمبر خدا علیه السلام روی سرش نباشد در مرتع دنیا چنان می چرد که ظاهرش احیا و زنده است اما باطنش میت است.

قرآن می فرماید اول چیزی که می تواند انسان را به حیات طیبه، سعادت و زندگی خوب و پاک برساند ایمان به خداست و حد و مرزی ندارد، مُؤمِنٌ و نمی فرماید فقط مرد می تواند مومن باشد بلکه می فرماید: مِن ذَكَرٍ أَو أُنثىٰ؛

امیرالمومنین علیه السلام می فرماید: إنّ الدّنیا مَتجرُ أولیاء الله وَدارُ مَوْعِظَة لِمَنِ اتَّعَظَ بِها مَسْجِدُ اَحِبَّاءِ اللهِ 2؛ دنیا محل تجارت اولیای خداست و دوستان خدا در همین دنیا با خدا عشق بازی می کنند. به کدام عامل؟ ایمان. تا می گوییم ایمان می گویند یعنی صف اول نماز جماعت و ... اما حقیقت ایمان در اطاعت از خدا و رسولش و ائمه علیهم السلام است.

حقیقت ایمان اطاعت از خدا، پیغمبر(ص) و ائمه علیهم السلام

شخصی خدمت امام باقر علیه السلام رسید و عرض کرد: حقیقت ایمان چیست؟ زیاد نماز خواندن و روزه گرفتن و زیاد به زیارت رفتن و ... است؟ امام لبخند معناداری زد و فرمود: حقیقت ایمان به اطاعت از خداست. مطیع خدا و بعد پیغمبر صلی الله علیه و آله و اولی الامر ایشان یعنی ائمه علیهم السلام. پس مطیع خدا باش و ایمانت را با سرمایه ولایت به ائمه علیهم السلام محکم کن و بعد از آن حقیقت ایمان در دستت است و نزد خدا، پیغمبر صلی الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام جایگاه خواهی داشت. حتی اگر سواد هم نداشته باشی ولی مطیع خدا و رسول و امه علیهم السلام شدی خودشان خریدارت هستند.

ماجرای پیرمرد قفل ساز

یکی از مجتهدین آذری زبان از متاخرین که از دنیا رفته است می فرمود: «40 شب به مسجد سهله می رفتم تا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را ببینم، در چهلمین شب کسی مرا تکان داد دیدم یک پیرمردی است که سر و شکل عربها را دارد و یک نگاهی به من کرد و گفت: فلانی شما هستی که شبها برای دیدن مولایت اینجا می آیی؟ برگرد و پشت سرت را نگاه کن. یک خیمه نورانی در مسجد سهله دیدم وقتی داخل شدم حضرت حجت علیه السلام در آنجا نشسته بود و به من فرمود: سه ماه و ده روز دیگر به این آدرس بیان و در آنجا ملاقتم کن.

خیلی خوشحال شدم و بعد از مدتی به همان آدرس رفتم و حجره پیرمرد قفل ساز را پیدا کردم. کمی منتظر ماندم متوجه شدم همان نسیمی که در مسجد سهله به هنگام حضور آقا پیچید می وزد و متوجه امام علیه السلام شد اما ایشان اشاره کردند که سکوت کنم. حضرت نزد آمیرزا جعفر قفل ساز آمد و مشغول گفت و گو با او شد. معلوم بود که مدت زیادی است نزد ایشان می آیند و گفت و گوی گرمی داشتند. آقا به آمیرزاجعفر فرمود: دلم خیلی برایت تنگ شده بود از آن نان و خرما که همیشه می آوری داری؟

ببینید سفره اش چقدر پاک بوده که حضرت بر سفره ایشان حاضر شده است. پیرزنی نزد او آمد و قفلی را نشانش داد و گفت این را از من می خری؟ آمیرزا جعفر نگاهی به قفل کرد و گفت: این 8 ریال می ارزد. پیرزن گفت: دیوانه شده ای؟ از اول بازار تا اینجا همه می خواستند 3 ریال از من بخرند. آمیرزا گفت: این قفل سالم است و کلید می خورد. قفل و کلید را تعمیر کرد و هشت ریال به پیرزن داد و برای سلامتی امام زمان علیه السلام.

حضرت به من فرمود: فلانی دیدی؟ برای دیدن ما نیاز به اجتهاد و ... نیست اگر مثل این پیرمرد قفل ساز مطیع امر خدا و امام باشی مرا می بینی.»

ایمان به اطاعت کردن است. دومین رکن ایمان هم عمل صالح است به فرموده قرآن. گاهی اوقات یک عملی این قدر کوچک است ولی در نزد درگاه خدا به قدری بزرگ است و شانیت دارد که عالم برزخت را بالا می برد. از پیامبر صلی الله علیه و آله پرسیدند: کدام عمل را عمل صالح می گویند؟ حضرت فرمود: عملی که با اخلاص همراه باشد ولو به اندازه بال پشه.

از شیخ انصاری پرسیدند: چطور به این مقام و جایگاه رسیده اید؟ ایشان پاسخ داد: روزی به حرم امیرالمومنین علیه السلام متوسل شدم و خواب ایشان را دیدم، حضرت فرمود: اگر می خواهی به جایی برسی راهش توسل به دخترم حضرت زینب کبری سلام الله علیهاست.


حجت الاسلام شهاب

پی نوشت:

1- سوره مبارکه نحل آیه ۹۷

2- نهج البلاغه حکمت 131 ; خصایص الأئمة : 102 ; غرر الحکم : 133 ، حدیث 2275.


مطالب مرتبط
حجت الاسلام شهاب: رفتار باطل هیچ وقت شفاف نیست+گزارش تصویری
حجت الاسلام شهاب: عالی ترین جلوه معرفت الله؛ اطاعت از خداست+گزارش تصویری
حجت الاسلام شهاب: شیعیان؛ عبادالرحمن و بندگان ارشد خداوند هستند
حجت الاسلام ریاضت: کسی به مقام محمود نمی رسد الا با تهجد و نماز شب خواندن
پیام تسلیت سازمان بسیج مداحان در پی درگذشت استاد سلیم مؤذن زاده
مؤذن‌زاده اردبیلی رونق‌بخش عزاداری‌های سالار شهیدان و اسطوره مداحی ایران بود
پیام تسلیت حاج مهدی سلحشور در پی درگذشت استاد مؤذن زاده
حجت الاسلام شهاب: معرفت به امام؛ قدم اول در یاری رساندن به حجت خداست+گزارش تصویری
عالم هستی، تحت نظارت امام معصوم اداره می شود/ اسلام بدون امام یعنی اسلام بدون راهبر / اعلام وحى، تضادى با اختیار انسان ندارد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها