به‌روز شده در: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۰
کد خبر: ۸۳۳۹۸
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۷
جشن میلاد حضرت سیدالکریم(ع) درحسینیه فاطمیه(س)؛
در آخر وصیت نامه حضرت زهراسلام الله علیها تعبیری دارند و فرمودند: سلام مرا تا قیامت به فرزندانم برسان. این ابلاغ سلام از ناحیه حضرت زهرا سلام الله علیهاست حتی بچه هایی که هنوز به دنیا نیامده اند و در زمان حیات ایشان نبوده اند، یعنی قبل از اینکه به دنیا بیاییم صدیقه طاهره سلام الله علیها به ما سلام فرستاده اگر امروز مسلمان شریعت پدر او هستیم به برکت همین سلام حضرت است که در وادی سلم قرار گرفته ایم.

وارث: جشن میلاد حضرت سیدالکریم(ع) با سخنرانی حجت الاسلام میرزامحمدی و قرائت قرآن توسط کربلایی علی اکبر گلبان و با حضور دکتر احمدی نژاد در حسینیه فاطمیه(س) برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام میرزامحمدی را می خوانید:

حجت الاسلام میرزامحمدی

آفرینش نظام عالم بر مبنای رحمت خداوند است

خداوند در قرآن فرموده: الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ1؛ خداوند نظام خلقت و انسان را زیباترین آفریده است. نظام احسن آفرینش را در مبانی رحمت آفرید، رحمت رحمانیه که همان رحمت عمومی و گسترده است و رحمتی مختص و ویژه که تعبیر به رحمت رحیمی می شود. در رحمت نوع اول، رحمت عمومی قابلیت لازم نیست، آنچه مصداق مخلوق پروردگار عالم است که در قرآن تعبیر به "شیء" شده است، لباس رحمت خدا را به تن کرده است: وَرَحْمَتِی وَسِعَتْ کُلَّ شَیْءٍ2 ؛

رحمت رحیمیه و ویژه مختص مومنین است و کفار، مشکرین و منافقین را شامل نمی شود لذا فرموده است: وَكَانَ بِالْمُؤْمِنِينَ رَحِيمًا3؛ خداوند نظام خلقت و قرآن را بر مبنای رحمت نازل کرد. وجود نورانی انبیاء بالاخص حضرت محمد صلی الله علیه و آله را بر مبنای رحمت فرستاد لذا درسوره انبیا فرمود: وَما اَرْسَلْناكَ اِلّا رَحْمَةً لِلعالَمينَ4 ؛ یعنی خداوند پیغمبرصلی الله علیه و آله را بر مبنای رحمت جهان شمول فرستاد رَحْمَةً لِلعالَمينَ یعنی حضرت مثل خداوند رحمت عمومی و گسترده دارد که شامل حتی حیوانات وحشی هم می شد، حتی شامل شیاطین هم می شد چون قبل از ولادت حضرت شیاطین تا آسمان چهارم می رفتند و جاسوسی می کردند اما بعد از ولادت حضرت آسمان ها قرق شد.

رحمت خاص پیامبر(ص) شامل مومنین می شود

پیغمبرصلی الله علیه و آله رحمت خاص و ویژه دارد که در سوره توبه فرمود مختص مومنین است: لَقَد جاءَكُم رَسولٌ مِن أَنفُسِكُم عَزيزٌ عَلَيهِ ما عَنِتُّم حَريصٌ عَلَيكُم بِالمُؤمِنينَ رَءوفٌ رَحيمٌ 5؛ رحمت خاص و رحیمیه پیغمبر صلی الله علیه و آله فقط ناظر به مومنین است. حضرت نیامده تا بار ما را سنگین کند اتفاقا آمده تا بار ما را سبک کند در سوره اعراف آیه 157 فرمود: الَّذينَ يَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِيَّ الْأُمِّيَّ الَّذي يَجِدُونَهُ مَکْتُوباً عِنْدَهُمْ فِي التَّوْراةِ وَ الْإِنْجيلِ يَأْمُرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهاهُمْ عَنِ ... يَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَ الْأَغْلالَ الَّتي‏ کانَتْ عَلَيْهِمْ ؛ پیغمبر صلی الله علیه وآله آمد تا این غل و زنجیری که به خاطر اطاعت از هوای نفس و ابلیس به خودتان بسته بودید را باز کند.

خداوند بر مبنای رحمت واجبات را مقرر فرمود

حتی جناب جبرئیل هم مشمول رحمت پیغمبر صلی الله علیه وآله می شود و این رحمت در قیامت معلوم می شود. امام باقر علیه السلام فرمود: همه انبیاء در قیامت ندای یا رب نفسی سر می دهند یعنی خدایا به داد ما برس اما تنها پیغمبر که ندای او شامل امتش می شود پیغمبر صلی الله علیه وآله است که ندا می دهد: خدایا به داد امتم برس و خداوند هم ندا می دهد: رحمتی رحمتی.

رحمت پیغمبر صلی الله علیه وآله از قبل از آفرینش ما شروع شد و تا قیامت و صحرای محشر هم وجود دارد و تا دخول ما به بهشت و معیت با حضرات معصومین علیهم السلام ادامه دارد.

پروردگار عالم بعد از وجود پیغمبر صلی الله علیه وآله وجود نورانی امام علیه السلام را بر مبنای رحمت فرستاد لذا در زیارت آل یاسین که امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف خودشان این زیارت را انشا فرمودند حضرت را اینگونه معرفی می کنند: وَ الْغَوْثُ وَ الرَّحْمَةُ الْواسِعَةُ؛ یعنی امام زمان علیه السلام هم مثل پیغمبر صلی الله علیه وآله رحمت واسعه و گسترده الهی است.

در زیارت امیرالمومنین علیه السلام می خوانیم: علی جان شهادت می دهم تو برای شیعه هم پدر هستی و هم بر مبنای رحمت رحیمیه با آنها رفتار می کنی.

خداوند واجبات را برای رحمت فرستاد نه زحمت اگر برای ما نماز، روزه و حجاب واجب کرد برای این نبود که ما را به عسر و حرج بیاندازد لذا فرمود: من برای شما آسان گرفتم و عسر و حرج در واجبات شریعت راه ندارد.

وجود امام (ع)، جلوه ای رحمت الهی است

یکی از جلوه های رحمت پروردگار وجود مقدس امام است و یکی از جلوه های رحمت امام ابلاغ سلام است یعنی امام زمان علیه السلام به شیعیان و محبینش سلام می رساند. قرآن کریم در سوره مبارکه انعام آیه 54 خطاب به پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله دستوری می دهد: وَإِذَا جَاءَكَ الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِآيَاتِنَا فَقُلْ سَلامٌ عَلَيْكُمْ كَتَبَ رَبُّكُمْ عَلَى نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ؛

ای پیغمبر اگر مومنین سمت تو آمدند تو اول به آنها سلام کن. ما وقتی به زیارت اهل بیت علیهم السلام می رویم عرض سلام می کنیم و از معصوم مطالبه می کنیم که جواب سلام واجب است. ائمه معصومین علیهم السلام بوسیله یاران خاصشان به شیعیانشان ابلاغ سلام کرده اند.

ابلاغ سلام به شیعیان؛ جلوه ای از رحمت الهی

اولین جلوه های رحمت الهی را در وصیت نامه حضرت زهرا سلام الله علیها می بینیم، بی بی دو عالم چند تا وصیت نامه دارند، یک وصیت نامه به امیرالمومنین علیه السلام دارند که به حضرت عرضه داشتند: من و تو در قیامت هم با هم خواهیم بود. در آخر وصیت نامه حضرت تعبیری دارند و فرمودند: سلام مرا تا قیامت به فرزندانم برسان. این ابلاغ سلام از ناحیه حضرت زهرا سلام الله علیهاست حتی بچه هایی که هنوز به دنیا نیامده اند و در زمان حیات ایشان نبوده اند اما حضرت در وصیت نامه با واسطه ای به عظمیت امیرالمومنین علیه السلام ابلاغ سلام می کنند.

یعنی قبل از اینکه به دنیا بیاییم صدیقه طاهره سلام الله علیها به ما سلام فرستاده اگر امروز مسلمان شریعت پدر او هستیم به برکت همین سلام حضرت است که در وادی سلم قرار گرفته ایم.

ولایت ائمه علیهم السلام وادی سِلم است

اهل سنت گفته اند همانطور که انبیای دیگر معجزه داشته اند، معجزه نبی مکرم صلی الله علیه و آله پیغمبر آخرالزمان هم امیرالمومنین علیه السلام است. حال امیرالمومنین علیه السلام واسطه ابلاغ سلام صدیقه طاهره سلام الله علیها شده اند. يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِي السِّلْمِ كَافَّةً6 ؛ ای مومنین بر همه ی شما واجب است وارد وادی سلم شوید. وادی سلم همان ولایت امام معصوم علیه السلام است یعنی قبل از اینکه به امیرالمومنین علیه السلام و امام رضا علیه السلام سلام بدهی آنها به تو سلام داده اند، امام که سلام کرد وارد وادی سلم شده ای.

پی نوشت:

1- سوره سجده آیه 7.

2- سوره اعراف آیه 156.

3- سوره احزاب آیه 43.

4- سوره انبیاء آیه 107.

5- سوره توبه آیه 128.

6- سوره بقره آیه 208.


مطالب مرتبط
حجت الاسلام میرزامحمدی: امام؛ عالم به تمام زبان ها و زمان ها است
چرا مردم به منافقین اعتماد می‌کردند ولی به پیامبران و مومنین اعتماد نمی‌کردند؟
حجت الاسلام میرزامحمدی: دشمن به پیامبر(ص) توهین می کند تا غیرت جامعه مسلمین را محک بزند
حجت الاسلام شهاب مرادی:کار خیر در زندگی، تا قیامت آثار ماندگار دارد
یادداشت حجت الاسلام میرزامحمدی در دفاع از حاج منصور ارضی
حجت الاسلام میرزامحمدی: بیعت با امام حسین(ع) بیعت با خداست+گزارش تصویری
حجت الاسلام میرزا محمدی: ارزش وجود انسان به حیات روح است
حجت الاسلام میرزامحمدی: جریان کربلا یک جریان ایستا و توقف گرا نیست
حجت الاسلام میرزامحمدی: گریه برای امام حسین(ع) گناهان بزرگ را ذوب می‌ کند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها