به‌روز شده در: ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۹
کد خبر: ۸۳۵۶۸
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۷
جشن ولادت امام حسن عسکری(ع) در حسینیه شهدای بسیج؛
مردم! دنبال بدل‌ها و واسطه ها نروید؛ شیطان می‌تواند برای ما بدل درست کند، همانطور که بدل قرآن را در جنگ صفین درست کرد، بدل امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و امروز بدل آخوند و مرجع تقلید درست می‌کند، بنابراین سراغ هر عمامه‌ به سری نروید، سراغ فردی بروید که شما را به مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف برساند، به خدا برساند.

وارث: جشن ولادت امام حسن عسکری علیه الاسلام با سخنرانی حجت الاسلام ماندگاری و مداحی حاج سید مجید بنی فاطمه و حاج سید مهدی میرداماد در حسینیه شهدای بسیج برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حجت السلام ماندگاری را می خوانید:

حجت السلام ماندگاری

منشور شیعه بودن؛ هدیه ای از امام حسن عسکری علیه السلام

وصایای امام حسن عسکری علیه السلام با امامان دیگر فرق دارد. امامان دیگر وقتی مردم را سفارش می کردند و حتی موقع شهادت می دانستند بعد از خودشان امام دیگری هست و مردم به آنها دسترسی دارند اما امام حسن عسکری علیه السلام می دانستند مردم صدها سال دسترسی راحت و مستقیم به امامشان ندارند لذا حضرت باید بسته ای به مردم بدهند که اگر مردم رعایت کردند کمبود دسترسی به امام معصوم علیه السلام جبران شود.

امام صادق علیه السلام می‌دانستند بعد از خودشان امام کاظم علیه السلام در بین مردم حضور دارد و مردم هم می‌توانستند برای نیازها و خواسته‌های خود، به سوی امام کاظم علیه السلام بروند، ولی امام عسکری علیه السلام با سه چیز کمبود امام را برای مردم جبران کردند.

سه نکته‌ای که حضرت امام عسکری علیه السلام در ورود به عصر غیبت رعایت کرده‌اند؛ نخست اینکه خودشان در وصیت، سنگ تمام گذاشتند.

دوم اینکه برای مردم تبیین فرمودند که در عصر غیبت امام شما در پس پرده غیبت خواهد بود، اما واسطه‌های شما برای رسیدن به کلام امام شما وجود دارند که یا نائب خاص (چهار تن) یا نائب عام (فقها) هستند که اولین نائب خاص حضرت یعنی عثمان بن سعید، وکیل امام عسکری علیه السلام هم بود.

همچنین حضرت امام عسکری علیه السلام منشور شیعه را به صورت فردی، خانوادگی و به صورت اجتماعی به ما هدیه دادند و توفیق یک تشیع جمعی برای ما ایجاد شد. شیعه 1200 سال مستأجر، مظلوم و در حاشیه بود؛ هم علما و هم حوزه‌های شیعه در حاشیه بودند، اما به برکت نفس قدسی امام راحل، خون شهدا بیش از 230 هزار شهید انقلاب، دفاع مقدس و مدافع حرم، شیعه یک هویت جمعی هم پیدا کرده است.

تربیت ده ها هزار طلبه از کشورهای مختلف؛ برکت نظام جمهوری اسلامی ایران

امروز عزت ما بسیار زیاد شده است، البته مشکلاتی در طی این 37 سال وجود داشته، گرفتاری، سوءمدیریت، سوءانتخاب در برخی واگذاری پست‌ها و... وجود دارد که همگی را می‌پذیریم، اما یک برکت جمهوری اسلامی را بیان می‌کنم که به برکت نفس امام و خون شهدا و نظام اسلامی که امام عسکری علیه السلام آرزوی آن را داشت، ده‌ها هزار طلبه از کشورهای مختلف دنیا به حوزه علمیه قم و جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله آمده و درس خوانده‌اند و ده‌ها هزار نفر هم با هدایت حوزه‌های علمیه در کشور خودشان درس حوزه می‌خوانند.

یکی از افراد موفقی که در حوزه علمیه قم تحصیل کرده است، شیخ ابراهیم زکزاکی است که خداوند عافیت و‌آزادی کامل به ایشان بدهد؛ یکی از این افراد در نیجریه 10 میلیون نفر را تربیت کرده، آیا این به تمام مشکلات جمهوری اسلامی نمی‌ارزد؟ ما حاضر هستیم سختی بکشیم، گرسنگی بکشیم ولی گویند علی ولی‌الله در عالم زیاد شود و الحمدلله امروز هم زیاد شده است.

درخواست مُبلغ از ایران

امروز به برکت همین نظام، این تشیع جمعی و این نظام ناب محمدی صلی الله علیه و آله مشتری بسیاری برای اسلام در کشورهای آفریقا، آمریکا، هندوستان، چین و ... هستند. حتماً شنیده‌اید که یک روز دیوار کشیده بودند دور اتحادیه جماهیر شوروی که یک لا اله الا الله از دیوار رد نشود، اما اکنون مسئولان کشورهای آزادشده مخصوصاً بیایند از علمای ما از رهبر ما درخواست کنند که شما مُبلغ به کشورهای روسیه و هم‌پیمانان با روسیه بفرستید تا ما از گیر اسلام داعشی‌ها در امان بمانیم، چرا که اسلام شما خیلی عقلانی است. (مردم همین یک خبر به تمام مشکلاتی که داریم تحمل می‌کنیم می‌ارزد).

با خط کش خدا انتخاب کنید!

کسانی که مردم را ناامید می‌کنند، اندکی هم انصاف داشته باشند. بخشی از مشکلات برای سوءمدیریت‌ها و سوءانتخاب‌ها است. اگر بخشی از مشکلات تقصیر مسئولان است، مسئولان را چه کسانی انتخاب می‌کند؟ مردم درست انتخاب کنید. گول حرف‌ها و وعده‌های توخالی را نخورید. با خط کش خدا انتخاب کنید، نه با خط کش شکم، شهوت و منفعت‌های دنیایی.

اگر این اسلام در ریل خودش قرار گیرد، قرار است پرچمدار تمدن اسلامی در جهان شود که امروز با تمام مشکلاتش می‌شود؛ امام راحل فرموده بودند: نظام مادی‌گرایی به زباله‌دان تاریخ می‌رود، رفت. امام فرموده بود: صدام سرنگون می‌شود، شد. امام فرموده بود: آل‌سعود به خفت و خواری می افتد، امروز همه شاهد آن هستیم. امام فرموده بود: مسلمانان دنیا بیدار می شوند و نهضت بیداری اسلامی را مشاهده می‌کنیم، همچنین امام فرموده بود: اسرائیل از بین می‌رود و امام امروز ما هم به ما فرموده است که تا 25 سال دیگر معلوم نیست اسرائیل سر کار باشد و این اتفاق خواهد افتاد.

ولی‌ِخدا به پشتیبانی خدا وعده می‌دهد؛ امام فرموده بود نظام سرمایه داری نابود می‌شود و اکنون صدای آن به گوش می‌رسد، صدای شکستن ستون‌های کاخ سفید به گوش می‌رسد، امام فرموده بود ان‌شاءالله این نظام به دست صاحبش می‌رسد. به خدا صدای آمدنش می‌آید. البته هیچ کس نمی‌تواند زمان تعیین کند، اما به خدا می‌آید و این هویت را امام عسکری علیه السلام پایه‌گذاری کردند.

امام عسکری علیه السلام فرمودند: وصیت می‌کنم شما باید به صورت شخصی، شیعه پیغمبر و آل پیغمبر بمانید. خانوادگی و اجتماعی نیز همینطور. تا زمانی که نظام تشکیل ندادیم، یک وظیفه داشتیم و اکنون که انقلاب تشکیل دادیم یک وظیفه دیگری داریم.

دومین توصیه امام حسن عسکری(ع) به دنبال واسطه ها نروید

امام عسکری علیه السلام واسطه‌های فهم را برای ما بیان کرده‌اند. مردم! دنبال بدل‌ها و واسطه ها نروید؛ شیطان می‌تواند برای ما بدل درست کند، همانطور که بدل قرآن را در جنگ صفین درست کرد، بدل امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و امروز بدل آخوند و مرجع تقلید درست می‌کند، بنابراین سراغ هر عمامه‌ به سری نروید، سراغ فردی بروید که شما را به مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف برساند، به خدا برساند. کسی که درد همه اسلام را دارد، نه فقط درد اطرافیان خود را.

شیخ رجبعلی خیاط به ما یاد داده است که دنبال کسانی برویم که مبلغ خدا هستند نه مبلغ خوشان. خیلی شاخصه های زیبایی را بیان کرده اند و مراقب باشیم سرمان کلاه نرود.

همچنین امام عسکری علیه السلام به ما سفارش کرده‌اند که برای فرج پسرم مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بسیار دعا کنید.

وصیت امام حسن عسکری علیه السلام

وصیت امام حسن عسکری علیه السلام را برایتان می خوانم که حضرت فرمود: برای این ویژگی ها رسول خدا صلی الله علیه و آله مبعوث شد. امام حسن عسکری علیه السلام طوری بیان می فرمایند که ما باید کاری کنیم تا آبروی امام نرود مثل پدری که به بچه هایش توصیه میکند چون می دانند در عصری خواهیم بود که به امام دسترسی نداریم و شاید به نایب ایشان هم دسترسی نداشته باشیم.

امام حسن عسکری علیه السلام: أُوصیکُمْ بِتَقْوَى اللّهِ وَ الْوَرَعِ فى دینِکُمْ وَالاْجْتَهادِ لِلّهِ 1

تقوی الله یعنی هر کس که از خارج این مملکت وارد شود و زبان ما را متوجه نشود از عمل ما بفهمد که خدایی بالای سرما هست؛ تقوا یعنی رعایت حدود خدا و قیامت. آیا در ادارات، بازار و خیابان های ما ویترین اسلام می بیند؟ این غصه امام حسن عسکری علیه السلام است. تقوا فقط دم زدن از مسجد نیست، سیاه نمایی نمی کنم، جلوه های خوب دینداری در کشورمان دیده می شود: اربعین، نماز جمعه و تشییع جنازه ی شهدا.

خیلی بد است در بازار و خیابان های ما کسی متوجه نباشد قیامتی در پس پرده دنیا هست؛ اقْتَرَبَ لِلنَّاسِ حِسَابُهُمْ وَهُمْ فِي غَفْلَةٍ مَّعْرِضُونَ 2؛ مردم حساب و کتاب خیلی نزدیک است اما مردم از این حساب هم غافل و هم رویگردان هستند.

امام حسن عسکری علیه السلام می فرماید من می خواهم وقتی جوانی در خیابان راه می رود تقوا از او ببارد. باید ویترین ادارات تقوا باشد، تقوا یعنی حدود الهی یعنی در ادارات نا اقوام بازی و پارتی بازی، رشوه خواری و ... نشود. در خیابان های ما بی حیایی موج نزند، در دانشگاه ما بی نمازی افتخار نباشد.

ورع یعنی برای دینتان محافظ درست کنید

ورع یعنی این قدر دین برایتان مهم است که حصاری دورش ایجاد می کنید تا آسیبی به دینتان وارد نشود. اگر کسی به شما یک شب هزار شب نمی شود و بگذارید در عروسی گناه کنیم به او بگویید بیا یک مقدار نجاست بخور! خدا گفته شراب نجس است چطور نجاست ان را نفهمیده اید. بعضی ها حفاظ دینشان را در شب عروسی برداشته اند.

هر چیزی که برای انسان عزیزتر باشد محافظش هم بیشتر خواهد بود. الْوَرَعِ فى دینِکُمْ؛ که امام عسکری علیه السلام می فرماید، یعنی چون دینتان خیلی ارزشمند است برایش محافظ زیاد بگذارید. بعضی ها در پست و مقام ها دینشان هیچ محافظی ندارد. اگر دین محافظ داشت کسی به بیت المال دست درازی نمی کرد، يَأْكُلُونَ فِي بُطُونِهِمْ نَارًا 3؛

خداوند به انسان هم عقل و هم وحی داده است و باید با این دو محافظ غذاهایش را چک کند اما انسان توجه نمی کند و سرش را در هر سفره ای می برد، محافظ دین ما عقل، ولیّ خدا است.

توصیه دیگر امام حسن عسکری علیه السلام وَالاْجْتَهادِ لِلّهِ است. پدر و مادران و ائمه جمعه می دانید چرا دست درازی به بیت المال زیاد شده است؟ ما یان جمله امام را خوب معنا نکرده ایم، کسی که روحیه جهادی داشته باشد مزد ازحماتش را در دنیا از کیسه بیت المال بر نمیدارد و از خدا در آخرت می گیرد. امام حسن عسکری علیه السلام اگر در دنیا به فکر این هستید که مزد زحمتتان را مردم و دنیا بدهند هیچ وقت مزدتان را نخواهید گرفت.

حجت السلام ماندگاری

گزارش تصویری - بخش اول

گزارش تصویری - بخش دوم

پی نوشت:

1- بحارالأنوار، ج 75، ص 372.

2- سوره انبیاء آیه 1.

3- سوره نساء آیه 10.مطالب مرتبط
حجت الاسلام ماندگاری: اگر ما به خانواده های شهدا نرسیم؛ دشمن رسیدگی خواهد کرد+گزارش تصویری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها