به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
کد خبر: ۸۳۵۸۱
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۹
جلسه هفتگی هیئت انصار العباس(ع) برگزار شد+گزارش تصویری
خدا حق الناس را به حق خودش مقدّم کرده است و گاهی بین حق الله و حق الناس تعادل برقرار می شود. بعضی از گناهان حق الله است و خدا می بخشد. گاهی بواسطه بیماری گناهان بخشیده می شود. حق الله گناهی است که قابل آمرزش است. خدا در حق الناس دخول ندارد.

وارث: جلسه هفتگی هیئت انصار العباس(ع) به سخنرانی حاج مهدی توکلی و مداحی حاج سید محمد جوادی، حاج محمد جواد احمدی، کربلایی حسین طاهری و شهاب الدین خالقی برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حاج مهدی توکلی را می خوانید: 

حاج مهدی توکلی /

جایگاه شرک

حدیثی از امام محمد باقر علیه السلام نقل شده است که سه جور ظلم و گناه داریم  : ظلم به خدا ، ظلم به خود و ظلم به مردم . یکی از گناهانی که قابل امرزش نیست شرک است. خداوند هم این را فرموده اند:إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِك منْ يَشَاءُ 1.کسی که مشرک نباشد امیدداشته باشد که خدا می بخشد. خیلی از گناهان بدون توبه آمرزیده می شود. به عنوان مثال با گریه بر امام حسین گناه ها بخشیده می شود. خدا مشرک را تنها با توبه میبخشد .

حق الله وحق الناس

 بعضی از گناهان حق الله است و خدا می بخشد. گاهی بواسطه بیماری گناهان بخشیده می شود. حق الله گناهی است که قابل آمرزش است. خدا در حق الناس دخول ندارد. به هنگام شهادت همه گناهان شهید آمرزیده می شود بجز حق الناس.

خدا حق الناس  را به حق خودش  مقدّم کرده است و گاهی بین حق الله و حق الناس تعادل برقرار می شود. گاهی حین نماز که حق الله است یک طلبکار وعده می کند ومی آید و طلبش را می خواهد. نمازگزار اگر می تواند نمازش را بشکند و طلبش را بدهد و بقیه نماز را بخواند. اگر کسی نمازش را تمام کرد و بعد بدهی اش را پرداخت کرد نمازش درست است ولی معصیت کرده است و نماز قضا ندارد. اگر کسی بین نماز به نمازگزار سلام کرد جواب او را باید بدهد و بعد نمازش را ادامه دهد. اگر جواب ندهد نمازش درست است ولی معصیت کرده است.

هر جا حق خدا با حق مردم تعارض پیدا کرد حق مردم مقدم تر است. چون مردم نمی گذرند ولی خدا می گذرد. يا سَريعَ الرِّضا اِغْفِرْ لِمَنْ لا يَمْلِكُ إلاّ الدُّعاءَ فَاِنَّكَ فَعّالٌ لِما تَشاءُ، يا مَنِ اسْمُهُ دَواءٌ وَذِكْرُهُ شِفاءٌ وَطاعَتُهُ غِنىً، اِرْحَمْ مَنْ رَأْسُ مالِهِ الرَّجاءُ وَسِلاحُهُ الْبُكاءُ 2 اى که از بندگانت بسيار زود راضى ميشوى ببخش بر بنده ات که بجز دعا و تضرع بدرگاهت مالک چيزى نيست ،که تو هر چه بخواهى ميکنى اى که نامت دواى دردمندان و يادت شفاى بيماران است و طاعتت بی نیازى از هر چه در جهان .ترحم کن به کسى که سرمايه ‏اش اميد به توست و اسلحه ‏اش گريه است.  میگویند :

گریه بر هر درد بی درمان دواست    چشم گریان ، چشمه ی فیض خداست

تا نگرید ابر کی خندد چمن   تا نگرید طفل کی نوشد لبن

تا نگرید کودک حلوافروش دیگ  بخشایش نمی آید بجوش3

نمونه ای از رعایت حق الناس در زندگی امام حسین علیه السلام

امام حسین علیه السلام وقتی به کربلا رسیدند اول پرسیدند : این زمینها برای کیست؟ حق الله و حق الناس همین است. بنی اسد گفت: این زمینها مال من است که کشاورزی کرده و آبادش کرده ایم.

حضرت فرمودند: من می خواهم به شعاع یک فرسخ این زمینها را بخرم . باهم معامله کردند وزمین  به 25  هزار دینار  به امام حسین علیه السلام فروخته شد. بعد حضرت فرمودند : من اینجا را به خود شما می بخشم که باز کشاورزی کنید ولی یک خواهشی دارم. من اینجاشهید می شوم و زائر و مریدان زیادی دارم. به آنها نشان دهید من کجا دفن هستم  و از آنها پذیرایی کنید. مردم کوفه هر چه توانستند دریغ کردند. امام حسین علیه السلام قبل از شهادت لیستی به یارانش دادند تا بدهی آنها را پرداخت کنند . همچنین وصیت کردند بدن من را به  اختیار ابن زیاد دفن کنید.

حاج مهدی توکلی /

پی نوشت:

1. سوره نسائ آیه 116

2. دعای کمیل

3. اشعار مولوی
مطالب مرتبط
حاج مهدی توکلی: با رزق و روزی، هم دنیا را بساز و هم آخرت+گزارش تصویری
حاج مهدی توکلی: خودشیفتگی عقل را از کار می اندازد+گزارش تصویری
حاج مهدی توکلی: پایمال کردن حقوق دیگران؛ بدبختی می آورد
حجت الاسلام شهاب: شیعیان؛ عبادالرحمن و بندگان ارشد خداوند هستند
حاج مهدی توکلی: دروغگو با قسم دروغش با خدا اعلان جنگ مي کند
حاج مهدی توکلی: اگر می خواهی به جایی برسی، در خفا و خلوت از خدا بترس
حاج مهدی توکلی: خداوند غیر از شرک، همه گناهان را می آمرزد
حاج مهدی توکلی: یکی از راههای مبارزه با فساد و بی بندوباری، اقامه دین است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها