به‌روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۵
کد خبر: ۸۳۷۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۰
عزاداری شهادت حضرت معصومه(س) در هیئت رزمندگان اسلام قم؛
از ویژگی های مهم حضرت معصومه سلام الله علیها هجرت ایشان به قصد پیروی از امام و حفظ دین، ولایت پذیری، عابده و عفیفه بودن و مقام شفاعت ایشان است.
وارث: عزاداری شهادت حضرت معصومه سلام الله علیها در هیئت رزمندگان اسلام قم به سخنرانی حجت الاسلام رفیعی و مداحی حاج سید مهدی میرداماد، حاج عبدالرضا هلالی، حاج روح الله بهمنی، حاج امیر کرمانشاهی برگزار شد.

درادامه متن سخنرانی حجت الاسلام رفیعی را می خوانید:

1111111111111111

 

جایگاه امامزادگان 

19دی سالروز آغاز نهضت اسلامی از قم استیکی از اموری که لازم است به آن پرداخته شود تکریم امامزادگان است. تکریم امامزاده و جایگاهشان روشن است. با قرآت زیارت جامع کریمه ومرور احادیث پیامبر اکرم صل الله وعلیه وآله جای تردید نمی ماند به صورت خاص گاهی از ائمه روایاتی رسیده است. در مورد تکریم امامزادگان رسول خدا روایتی دارند که فرمودند: چهار گروه  در روز قیامت مشمول شفاعت من می شوند. معین لاهل بیتی، وَالقاض ي لَهُم حَوائِجَهُم ، وَالمُحِبُّ لَهُ بِقَلبِهِ ولِسانِهِ، و دافع عنهم بیده 1 آنکه فرزندان من را گرامی دارد، نیازهایشان را برآورده سازد، با دل وزبان دوستشان بدارد، با دستش از انها دفاع کند(با قلم ودستش) 

احمد بن موسی ومیرمحمدبن موسی چه کسانی هستند؟

در میان امامان بیشترین امامزاده از نسل امام موسی بن جعفر علیه السلام است. امامزاده گان بلافصل قابل مقایسه با سایر ائمه نیستند. سه فرزند امام موسی بن جعفر هستند که از یک مادر بدنیا امده اند. احمدبن موسی، میر محمدبن موسی که هر دو در شیراز دفن شده اند و حمزه بن موسی که در شهر ری است. گاهی اشتراک اسمی بین چند امامزاده بوجود می آید. حمزه بن موسی در قم و کاشمر هم قبر دارند. مثلا : نوه ای بنام موسی با پدر بزرگش که هم نام اوست اشتباه گرفته می شود. قبر احمدبن موسی در زمان عضدالدوله دیلمی پیدا شد و تاقبل از ان کسی از ایشان اطلاع نداشت. سه الی چهار قرن بعد وقتی حفاری می کردند به سنگی برخوردند که روی آن نوشته بود من احمدبن موسی بن جعفر هستم. مقام معظم رهبری انجا را سومین حرم اعلام کردند. قبر میرمحمدبن موسی  تقریبا قرن هفتم پیداشد.

احمدبن موسی شخصیت عجیبی داشت و کان احمد بن‌ موسی کریما جلیلا ورعا و کان ابوالحسن ( علیه ‌السّلام) یحبّه و یقدّمه2ایشان پسربزرگ امام رضا علیه السلام هستند و امام رضا علیه السلام پس از چند فرزند متولد شده اند. فرزند ارشد در تقوا و جایگاه بقدری والا بودند که پس از شهادت امام موسی بن جعفر جمعیت به ایشان گفتند ما می خواهیم به عنوان امام با شما بیعت می کنیم. ایشان در جمع مردم در مسجد منبر انشا خطبه فی نهایه البلاغه وکمال الفصاحه  خطبه  ای در نهایت بلاغت وفصاحت خواند وفرمود:یا ایها اللناس کما  شما همه با من بیعت کردید و الان همه شما پیرو من هستید و من را امام خواندید .همانطور که همه شما در بیعت من هستید من در بیعت برادرم موسی بن رضا هستم و امام و جانشین  پدر من ، موسی بن جعفر ایشان است ،حجت خداست  و بر من و شما واجب است از طرف خداوند و پیغمبر اطاعت از او. برادرش میر محمد موسی پدر دو شهید است که قبر ایت الله دستغیب کنار قبرشان است. حمزه ابن موسی قبل از شاه عبدالعظیم در شهر ری دفن شدند  و حضرت عبدالعظیم حسنی زائر ایشان بودند. علت شهرت عبدالعظیم حسنی به علت علم و فقه و ولایت پذیری ایشان است. حضرت عبدالعظیم حسنی با چهار نسل به امام  حسن مجتبی علیه السلام می رسند (یعنی نوه، نوه، نوه زیدبن حسن ) هستند. 

ودایع به چه معناست؟

هر امامی از امام قبلی ودایعی دریافت می کند. مادر این سه امامزاده  امّ احمد شخصیت عجیبی داشت کسی بود که امام رضا علیه السلام ودایع امامت را به ایشان سپرد .مثلا مصحف حضرت زهرا سلام الله علیها را یک امام به امام دیگری می دهد. کتاب جامع رسول خدا را امامی به امام بعدی می دهد. انگشتر پیامبر اکرم صل الله علیه وآله و عصای ایشان  نیز ودایع امامت است. این ودایع را پیامبر به امام علی علیه السلام داده که از همین رو به دست امامان بعدی رسیده تا به امام زمان برسد. مثلا امام حسین علیه السلام روز عاشورا می فرمایند این عمامه رسول الله برسرمن و این شمشیر رسول الله در دست من است. لذا امام موسی بن  جعفر علیه السلام ودایع را به همسرش امّ احمد داد و فرمود:روزی که پسرم امام رضا علیه السلام امد و اینها را از تو خواست بدان که من شهید شده ام

قاسم بن موسی کیست؟

فرزند سوم حضرت موسی بن جعفر علیه السلام قاسم بن موسی است که قبر ایشان در عراق و در منطقه ای به نام قاسمیه (حله عراق) دفن است. ایشان به قدری متدین بود که سید بن طاووس ، نویسنده بیشتر کتاب های دعای ما برای قاسم زیارت علی اکبر را نقل کرده است. سزاوار است مردم به زیارت قاسم بن موسی در قاسمیه عراق بروند(در گذشته به انجا سوری می گفتند) وزیارتی را که برای علی اکبر می خوانند برای قاسم بخوانند

حسین بن موسی کیست؟

امام جواد عموهای زیادی دارند. از ایشان پرسیدند کدام عموی شما نسبت به شما محبت بیشتری دارد؟ امام جواد فرمودند: حسین بن موسی بن جعفر. قبر ایشان در طبس و به نام امامزاده شاه حسین معروف است و حضرت موسی بن جعفر علیه السلام پسران دیگری نیز دارند. 

جایگاه و ویژگی های مهم حضرت معصومه سلام الله علیها

حضرت موسی بن جعفر علیه السلام سه دختر به نام های فاطمه و البته زینب نام و نام های دیگر هم دارند. یکی فاطمه مصصومه سلام الله علیها است که هیچ تردیدی در حضورش در قم و دفنش درانجا نیست. ما امامزاده ای نداریم که چهار امام سفارش بزیارت ایشان کرده باشند. امام صادق قبل از تولد حضرت، امام موسی بن جعفر، امام رضا علیه السلام و امام جواد علیه السلام . مثلا امام هادی امامزاده عبدالعظیم حسنی را سفارش کرده اند. تنها چهارصد وچهل امامزاده در قم دفن هستند که در بین انها امام زادگان بلافصل هم وجود دارد. حضرت معصومه  سلام الله علیها برای عالمان و بزرگان مرجع و ملجا شده اند . قم مرکز شیعه بوده است. احمد بن اسحاق اشعری قمی  مسجد قم را بنیان کرد. ذکری ابن آدم در قم بوده است.شخصیت های  برجسته ای در قم بودند که ورود حضرت معصومه سلام الله علیها با استقبال مواجه شد. بیشترین فرزندان امام موسی بن جعفر که در شهر های مختلف دفن هستند بر اثر درگیری کشته شده اند.

حاکم شیراز یاران احمدابن موسی را کشتند و خو د ایشان هم فراری شدند و از دنیا رفتند. تنها شخصیتی که با احترام در این شهر زندگی  کرده حضرت معصومه است. موسی بن خزرج هنگام ورود ایشان خانه اش را به حضرت معصومه داد وهنگام مرگ باغش را داد. باید دعا کنیم خانه و آثار و اموالمان با برکت باشد.خان ها وکدخداها و ثروتمندان زیادی در میان اقوام بوده است ولی موسی بن خزرج در بین افراد برگزیده است که خانه اش شد بیت النور و باغش شد بار گاه حضرت معصومه سلام الله علیهم که یه لطف و عنایت ویژه است.

مرحوم شیخ عباس قمی در سفینه البحار می فرمایند: افضل دختران حضرت موسی بن جعفر فاطمه کبری است.حضرت موسی بن جعفر دختری هم به نام فاطمه وسطی دارندکه ایشان در اصفهان دفن هستند وفاطمه سبطی معروف است. سومین،  فاطمه صغری است که در باکوی آذربایجان حرم داشت و درانجا به بی بی هیبت معروف بود. شوروی که حاکم شد آذربایجان جزء اتحاد جماهیر شوروی بود و یکی از دستوراتش تخریب قبرها بود که یکی از انها این قبر بود. بعد از سقوط حکومت شوروی این قبر را احیا کردند. اگر حوزه ای شکل گرفت به برکت حضرت معصومه سلام الله علیها است.

آیت الله بروجردی برای درمان چشم خود از حرم حضرت معصومه سلام الله علیها می گذشتند که تصمیم گرفتند در صورت بهبود برای زندگی به قم بروند و ایشان آنجا ماندند و این مراجع از ایشان شکل گرفتند. مرحوم شیخ عبدالکریم حائری در اراک بودند سفری به قم رفتند وعلما خواستند ایشان در قم بمانند و ایشان پذیرفتند و شاگردان زیادی تربیت کردند. تمام تاریخ  زندگی حضرت معصومه سلام الله علیها شاید چند صفحه باشد ولی فضایل و معجزات و کرامات ایشان بسیار است.

 ویژگی  اول و مهم ایشان هجرت ایشان است .هجرت بر جهاد مقدم است. اولین مهاجران به حبشه رفتند. حضرت معصومه سلام الله علیها برای حفظ دین، عقاید و پیروی از امامشان از مدینه هجرت کردند و در قم وفات کردند.وَمَنْ يَخْرُجْ مِنْ بَيْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى اللَّهِ 3 هرکسی از خانه اش برای هجرت به سوی خدا  و در راه دین خارج شود شهید محسوب می شود. اطلاعات از زمان وفات و نحوه مرگ ایشان قطعی نیست وهر کس اصلاعاتی میدهد تنها حدس است. روزهایی که ما برای این بزرگوارن به عنوان ولادت و وفات نام گذاشته ایم برای ذکر فضایل وخصوصیات ایشان است. زمانها قطعی نیست ولی بزرگداشت وفات و ولادت است.

ویژگی دوم ایشان ولایت پذیری است با ولایت انسان ارزش پیدا می کند. جویی که به دریا برسد این جوی ماندگار می شود.  دو زن وصل به ولی وحجت خدا و پیرو ولایت  می شوند یکی آسیه پیرو حضرت موسی علیه السلام، دیگری حضرت مریم  پیرو حضرت عیسی و دو زن ضد ولایت می شوند، یکی همسر حضرت لوط و دیگری همسر حضرت نوح که هر دو ضد اولیای خدا بودند به نوح و لوط کافر بودند ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِينَ كَفَرُوا امْرَأَتَ نُوحٍ وَامْرَأَتَ لُوطٍ 3  چون اسیه و مریم پیرو ولی بودند الگوی شدند  ولی همسر نوح ولوط پیرو ضد ولی خدابودند و کافرشدند. این همان ولایتی است که حضرت زینب را پیرو امام حسین قرار داد و حضرت خدیجه را پیرو پیامبر قرارداد،حضرت زهرا را همراه حضرت علی علیه السلام  قرار می دهد. در ولایت زن ومرد بودن مطرح نیست. اینکه حضرت زهرا در راه ولایت شهید شود  با میثم تمار فرقی ندارد .

ویژگی سوم ایشان عابده وعفیفه بودن ایشان است.د ر زمانی که قم بودند مشغول عبادت بودند.

ویژگی چهارم ایشان مقام شفاعت ایشان است. يَا فَاطِمَةُ اشْفَعِي لِي فِي الْجَنَّةِ فَإِنَّ لَكِ عِنْدَ اللَّهِ شَأْنا مِنَ الشَّأْنِ4 یافاطمه را هر کسی می تواند بگوید واز ایشان شفاعت بخواهد  ایشان محدثه بودند ونقل حدیث می کردند. مات شهیدا از ایشان نقل شده است.

1111111111111111

پی نوشت:

1. اهل بيت در قرآن و حديث ج2

2. از سخنان مقام معظم رهبری

3. سوره نساء ایه 100

4. زیارتنامه حضرت معصومه سلام الله علیهامطالب مرتبط
عزاداری شهادت حضرت معصومه(س) در هیئت رزمندگان اسلام قم برگزار شد
حجت الاسلام رفیعی: کمک به فراگیر شدن دین، از وظایف ما در قبال دین است
حجت الاسلام رفیعی: انواع گناه
حجت الاسلام رفیعی: سه کاری که انفاق را زیبا می کند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها