به‌روز شده در: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۰
کد خبر: ۸۳۷۷۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۳
اولین سالگردشهادت شهید میثم نظری درمسجد حضرت قائم(عج)؛
مقام شهادت مقام بالایی است. کلمه شهید در لسان عرب بر وزن فعیل بوده وهم به معنای فاعل استعمال واطلاق می شود چرا که جمال و جلال حق تعالی را مشاهده می کند، و هم مشهود است یعنی اینکه مورد مشاهده ذات اقدس احدیّت، رسول خدا، سلسله جمیله انبیاء و اوصیاء قرار می گیرد

وارث: مراسم عزاداری شهادت حضرت معصومه سلام الله علیها و یادبود اولین سالگرد شهادت شهید میثم نظری و با سخنرانی حجت الاسلام کرمی و مداحی حاج سعید حدادیان، حاج عبدالرضا هلالی، حاج روح الله بهمنی و کربلایی محمدحسین حدادیان در مسجد حضرت قائم (عج) برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام کرمی را می خوانید:

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

أشْهَدُ أنْ لا إلهَ إلَا اللّهُ،کیف وجدتم قول لا اله الا الله؟ اگرزمان مرگ فرا رسدسر قبر چه کسیمی رویمو فاتحه می خوانیم؟ مخاطب کیست؟معلوم می شود در جهان بینی ما هر کسی از دنیا برود زنده است. چه کسی می خواهد گواهی بدهد که شهید و غیر شهید زنده هستند؟ همه کسانی که از دنیا به دنیای برزخ منتقل می شوند زنده و حی هستند. منظوره خداوند از احیاء و شهید چیست ؟ منظور خداوند از احیاء این است که کشته شدگان در معرکه را با کسانی که به گمان خودتان از دنیا رفته اند علی حد سواء نبینید زیرا که خداوند به آنها یک امتیازی می دهد که به کسانی که با مرگ طبیعی از دنیا می روند، نخواهد داد. آن امتیاز عِندَ رَبِّهِم يُرزَقونَ1است. مقامی که حاجب وهیچ واسطه ای بین پروردگار وشهید وجود ندارد.از نظر روایات و آیات قرآن ،خداوندشئون عالم ماده وعالم ملکوت را به واسطه ملائکه انجام می دهد. در ورایات امده است هر قطره بارانی که از اسمان می بارد یک ملک موظف است ان قطره را به روی زمین بگذارد و تا نفخه صور دیگر نوبت ان ملک خواهد شد که قطره بارانی روی زمین بگذارد.تعداد ملائک بسیارزیاد است.در زمان آبستنی، رحم مادر محل تردد ملائک است که به همین خاطر حال مادر منقلب ودگرگون میشودواحساس ویار می کند. هُوَ الَّذِي يُصَوِّرُكُمْ فِي الْأَرْحَامِ كَيْفَ يَشَاءُ2.کارگردانان آفرینش نسبت به انسان صورتگر ی می کنند.

فرشتگان مقرّب

خداوند چهار ملک مقرّب دارد.حاملین عرش الهی که در سلسله مراتب ملائک بالاترین مقام را دارند وچهار رکن عرش پروردگار وچهار پایه قلمرو فرمانروایی حضرت حق بر عهده آنها است. اسرافیل ملک بر پا کننده قیامت است،عزرائیل در جایگاه اناطه است و درمراحل قبض روح جنود وافراد تحت الامری دارد که به فرمان عزرائیل جان مومنین وغیرمومنین را قبض می کنند.فرشته بعدی جبرائیل است که واسطه بین زمین وآسمان وملک وحی است.عزرائیل و میکائیل مسئول تقسیم روزی هستند و همه امور عالم به فرمان ملائک ادراره می شود.

جایگاه شهید در زمان مرگ

در مورد شهید خداوند می خواهد انسان را متوجه کند که شهید چه جایگاهی دارد.تفاوت شهید با بقیه افراد این است که عند ربهم یرزقون است. درست است که همه کسانی که می میرند مرزوق و حیّ هستند ومورد اکرام ملائک رحمت قرار می گیرند ویا مستحق عذاب هستند وملائک دوزخ انها را عذاب میکنند اما بین شهید وخداوند واسطه و ملکی نیست.بعضی از امور را خداوند خود به صورت ویژه و بالمباشره بر انها احاطه داردوروزی می دهد.مقام شهید مقامی است که در بالاترین مقام سلوک، در سیر الی الله و بالاتر از آن نیست که اصطلاحا به ان مقام فنا می گویند. یکی دیگر از اموری که خدا بی واسطه بر ان احاطه دارد روزهاست. خداوند می فرماید: الصَّوْم لی وَ اَنَا أُجْزی بِهِ3 صوم، مال من است و فقط من جزایش را می‌دهم(ملائک در آن دخول ندارند) ديدن روي تو و دادن جان مطلب ماست،پرده بردار ز رخساره که جان بر لب ماست،بت روي تو پرستيم و ملامت شنويم،بت پرستي اگر اينست که اين مذهب ماست4. مقام شهادت مقام بالایی است. کلمه شهیددر لسان عرب بروزن فعیل بوده وهم به معنای فاعل استعمال واطلاق می شود چرا که جمال وجلال حق تعالی را مشاهده می کند، وهم مشهود است یعنی اینکه مورد مشاهده ذات اقدس احدیّت،رسول خدا،سلسله جمیله انبیاءو اوصیاء قرار می گیرد.

سخن امام خمینی رحمه الله علیه در باره شهید

امام خمینی رحمه الله علیه در باره شهدا فرمودند: شهدا، در قهقهه مستانه شان عندربهم یرزقون هستند وبه یک ابتهاج وانبساط ومقامی می رسند که دیگر هیچ نمی خواهند. و همچنین می فرمایند: شهدا امامزادگان عشق هستند مقامی که حتی عارفی به از حدود هشتاد سال عبادت به ان نمی رسد.

انسان هرچه دنبال می کند به خاطر علاقه به خودش است

انسان هر چه دوست دارد بخاطر این است که خودش را دوست دارد.خداوند در درون هر انسانی اعم از مومن، ملحد،کافر و مسلم ثروت فراگیری قرار داده است وآن حبّ ذات (محبت به خود ) است. هر چیزی که بخواهد منیّت انسان را تحریک کند وبا ان احساس خطر کند وبرایش تهدید باشد باعث انزجار است. هر چه میزان وابستگی وعلاقه انسان به خودش بیشتر باشد لحظه مرگ و جدایی از تن سخت است، لذا مومن اینگونه نیست و وابستگی ندارد و مرگ برایش مثل بوییدن گلی است. انسان قدرت رادوست دارد.

شهدا و عدم حبّ ذات

شهدا کسانی هستند که اول از خود گذشته اند واز قید وبند ها رها شده اند.کسی که از جان خود می گذرد از همه چیز خواهد گذشت. هرچه محبتانساننسبت به خودش بیشتر باشد مسئله امانیّت و نفسانیّت و منیّت (نه تنها به معنی تکبر بلکه دارایی های شخص ) بیشتر است و زمانی که از خود بگذرد می تواند از تعلقاتش بگذرد. زمانی انسان واصل می شود که این منیّت نابود شود. توخود حجاب خودی از میان برخیز5 کارهایی که شهدای مدافع حرم،جنگ تحمیلی،صدراسلام و تمام شهدا انجام دادند کاری نیست که انسان با ریاضت به آن مقام برسد ویا با ورزش وقهرمانی به آن دست پیدا می کند.

زبیر بن عوام چون وابسته بود،عبدالله ابن زبیر توانستاورا زمین زند. خیلی ها بودند که برای یک حصیر خرما سر امام خود را از تن جدا کردند.انسان وقتی که به مرگ فکر می کند یا زمان مرگش فرا می رسد، اولین مسئله ای که به ذهنش می رسد خانواده ، تعلقات و داراییش است. انسان دو نگرانی دارد یکی نسبت به خود و دیگری به آینده که قران می فرماید :الشیطان یعدکم الفقر6 شیطان وعده فقر می دهد. شیطان ان تیغ تیر زهر آلود که به شما بزندقلب شما را زخمی می کند و با وعده اش انسان را از اینده می ترساند. شهید به جایی می رسد که اول خودش را فراموش می کند. قرآن می فرماید: وَ لَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْسَاهُمْ أَنْفُسَهُمْ أُولَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ7 وچون كسانى مباشيد كه خدا را فراموش كردند و او [نيز] آنان را دچار خود فراموشى كرد آنان همان نافرمانانند. بیشتر انسان ها در زندگی غرق شده اند ودنبال پول و مقام هستند.


mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm


پی نوشت:

1.سوره مبارکهآل عمران،آیه169.

2.سوره مبارکه آل عمران، آیه 6

3.مجلسی، بحارالانوار، ج 93، ص 251.

4. فرصت شیرازی

5. غزلیا ت حافظ، غزل 266

6. سوره مبارکه اعراف، آیه 24

7.سوره مبارکه محشر، آیه 19
مطالب مرتبط
حجت الاسلام کرمی:قلم سرنوشت انسان در دست خودش است
حجت الاسلام ریاضت:در عالم هستی هر پدیده ای اثری دارد
حجت الاسلام کرمی:همه ی معضلات با توسل به قبر سید الشهدا(ع) قابل رفع است+گزارش تصویری
منبرهای یک دقیقه ای/ در سلوک باید مربّی اخلاق داشت
حجت الاسلام کرمی: بواسطه ی محبت به اهل بیت(ع)، ولایت توأم با اطاعت حاصل می شود
حجت الاسلام احدی: پیکر مومن پس از مرگ پوسیده نمی شود+گزارش تصویری
مراسم شهادت حضرت معصومه(س) در مسجد حضرت قائم(عج) برگزار شد
حجت الاسلام کرمی: معرفت؛ شیرازه ی انسان است
حجت الاسلام کرمی: معرفت؛ عامل تحریک انسان برای انجام عمل همراه با اعتقاد
حجت الاسلام کرمی: ارتقاء بصیرت؛ بالاترین وظیفه دینی و تکلیف معنوی ماست
منبرهای یک دقیقه ای/ تولی و تبرّی باید در چهارچوب عقل باشد
حجت الاسلام کرمی: برخورد مبتنی با عقل و منطق، دین را نگه داشت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها