به‌روز شده در: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
کد خبر: ۹۰۹۴۳
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۸
جلسه هفتگی در حسینیه جلوه برگزار شد+گزارش تصویری
فقط اهل ایمان اهل نجات هستند، اهل ایمان باش سیاه حبشی باش و با هیچ پیغمبری نسبت هم نداشته باشی رستگاری بزرگ از آن تو خواهد بود.
وارث: جلسه هفتگی با سخنرانی حاج آقاکاشانی و مداحی ذاکرین اهل بیت علیهم السلام در حسینیه جلوه برگزار شد.

در ادامه متن سخنان حاج آقا کاشانی را می خوانید:

حاج آقاکاشانی

خداوند ظالمین را نابود می کند

همسر حضرت نوح بد بود و یعنی پسر حضرت نوح دارای پدر خوب و مادر بد بود، اما قابیل هم پدرش خوب بود و هم مادرش اما خداوند متعال بیان می کند: ان کسی که خلاف کرده و معصیت کرده باید نابود شود؛ حتی حضرت نوح ناراحت شد و گفت: إِنَّ ابْنِي مِنْ أَهْلِي1؛ خدایا او پسرم بود. اما خداوند فرمود: قَالَ يَا نُوحُ إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صَالِحٍ فَلَا تَسْأَلْنِ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنِّي أَعِظُكَ أَنْ تَكُونَ مِنَ الْجَاهِلِينَ2؛ او از اهل تو نبود، اهل تو از اهل ایمان بود و با من درباره ظالمین بحث نکن.

موج پسر حضرت نوح را بلند کرد و روی صخره ها کوبید و جسد خونین پسر نوح روی آب ها افتاد. فرقی نمی کند پسر یا همسر پیغمبر باشد اگر اهل معصیت باشد اهل جهنم است، همسر لوط و همسر هود کافره بودند خداوند می فرماید: در روز قیامت آنها که بی راهه رفتند همسران نوح و لوط داخل جهنم می شوند.

ابولهب عموی پیامبر صلی الله علیه وآله بود و از تظر فقهی افرادی که نسبشان به هاشم بن عبدمناف می رسد سید هستند اما در عین حال خدا می فرماید: سَيَصْلي ناراً ذاتَ لَهَبٍ3؛ فقط اهل ایمان اهل نجات هستند، اهل ایمان باش سیاه حبشی باش و با هیچ پیغمبری نسبت هم نداشته باشی رستگاری بزرگ از آن تو خواهد بود.

کیفیت عذاب قوم عاد

أَ لَمْ تَرَ کَيْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِعادٍ * إِرَمَ ذاتِ الْعِمادِ * الَّتي‏ لَمْ يُخْلَقْ مِثْلُها فِي الْبِلادِ 4؛ قوم عادی پیغمبرزاده بودند و نسبشان به حضرت نوح می رسید اما در عین حال معصیت وطغیان کردند و خدا هم آنها را نابود کرد، خدا خیلی قدرت دارد لازم نیست سپاه و اسلحه تهیه کند با طوفان آنها را نابود کرد. بخشی از سپاه امام زمان علیه السلام هم طوفان است، امام صادق علیه السلام این مطلب را به مفضل فرمودند؛ یعنی هرجا حضرت اراده کند طوفان می آید و دشمنان را نابود می کنند، همانطور که قوم عاد نابود شدند.

سَخَّرَهَا عَلَيْهِمْ سَبْعَ لَيَالٍ وَثَمَانِيَةَ أَيَّامٍ حُسُومًا فَتَرَى الْقَوْمَ فِيهَا صَرْعَىٰ كَأَنَّهُمْ أَعْجَازُ نَخْلٍ خَاوِيَةٍ5؛ قوم عاد با بادی بسیار سرد و سهمگین نابود شدند، هفت شب و هشت روز طوفان بت پرست ها و معاندین حضرت هود را کوبید یه طوری که یک نفر ازآنها هم باقی نماند. مانند درختهای خرمای پوسیده شدند که وقتی دست به بدن آنها می زدی تبدیل به پودر می شد.

زمانی که بنی اسرائیل از دست فرعون فرار می کردند به رود نیل رسیدند، خداوند ندا داد که ای موسی عصایت را به آب بزن، رودخانه ی خروشان مثل کوچه باز شد، مردم گفتند زمین گِل است و ما نمی توانیم عبور کنیم، خدا اراده کرد و زمین سریع خشک شد. بنی اسرائیل گفتند: ما 12 سبط هستیم و 12 تا راه می خواهیم و وارد نمی شویم و می خواهیم آنها را ببنیم. خداوند آب را مثل شیشه شفاف کرد و سبط ها را به آنها نشان داد.

فرعونیان هنگام عبور از رودخانه همه نابود شدند و باغات، خانه های مجلل، طلاها واموال آنها برای بنی اسرائیل باقی ماند وخدا فرمان داد که بروند از آنها استفاده کنند.

بهشت شدّاد

خداوند می فرماید: إِرَمَ ذاتِ الْعِمادِ؛ متوجه نیستی جناب "شدّاد" خون مردم را به شیشه کشید، برادر "شدید" و از فرزندان عاد بود. به مردم گفت: هر چه طلا و نقره و جواهر دارید تحویل دهید؛ ملت بدبخت هم تحویل دادند ومامور فرستاد و خانه ها را گشتند و بقیه اموال را به زور از مردم گرفتند و شداد گفت می خواهم بهشت بسازم، سی سال زحمت کشیدند باغ ارمی درست کردند که معروف به "بهشت شداد" شد و خدای زیبایی ها می فرماید: چنین شهری در میان شهرها ساخته نشده بود. سنگریزه های راه ها همه از یاقوت و زمرد بود، دیوارها از خشت نقره بود.

شدّاد به همراه اقوامش به سمت قصر راه افتادند، در میان راه اتراق کردند و خدا جبرئیل را فرستاد و چنان صیحه ای زد که همه ی آنها در جا مردند. خدا می فرماید: ما بهشت شدّاد را نگه داشتیم و از دیده ها مخفی داشتیم. در روایات دارد خدا از بعضی از مردگان در بهشت شدّاد پذیرایی می کند در عالم برزخ.

ثُمَّ لَتَرَوُنَّها عَیْنَ الْیَقینِ6؛همین جا نشسته ای در حالی که می توانی جهنم را ببینی؛ این متعلق به انبیا و اولیا نیست بلکه انسان های متقی هم می توانند آن عالم را ببینند. زیدبن حارث یک برده بود و پیامبر صلی الله علیه وآله به قدری او را دوست داشت که همه فکر می کردند پسر حضرت است و حضرت او را در راه خدا آزاد کرد. پیامبر صلی الله علیه وآله روزی او را دیدند که رنگ پریده بودند از ایشان پرسید: زید چگونه صبح کردی؟ زید پاسخ داد: صبح کردم در جالی که به یقین رسیدم. حضرت فرمود: نشانه ی یقینت چیست؟ زید گفت: نشانه اش این است که اینجا نشسته ام و جهنم را می بینم. خداوند می تواند قدرتمندترین ها را در آنِ واحد نابود کند.

وَثَمُودَ الَّذِينَ جَابُوا الصَّخْرَ بِالْوَادِ * وَفِرْعَوْنَ ذِي الْأَوْتَادِ7؛ فرعون ادعای خدایی می کرد و هر کس با او مخالفت می کرد با میخ های بلند به زمین میخ می کرد حتی همسرش جناب آسیه را را میخکوب کرد و صخره ای روی سینه اش گذاشت تا جان دهد در آن لحظه آسیه لبخند می زد؛ پیغمبر صلی الله علیه وآله فرمود: در آن لحظه خدا جایگاهش را در بهشت نشان داد برای همین می خندید.

آنها کسانی بودند که در سرزمین ها ظلم و ستم می کردند و آمریکا، اسرائیل و انگلیسی هستند که حقه بازی می کنند و خون مظلومان را به شیشه کشیده اند. اما خدا قدرتمند است و نفس می گیرد که شخص نتواند برگردد. خدا در کمین ظالمان نشسته است و جلوی آنها را می گیرد.

حاج آقاکاشانی

پی نوشت:

1- سوره هود آیه 45

2- سوره هود آیه 46

3- سوره مسد آیه 3.

4- سوره فجر آیه 6-8.

5- سوره حاقه آیه 7.

6- سوره تکاثر آیه 7.

7- سوره فجر آیه 9-10.


مطالب مرتبط
عوامل نابودکننده جوامع از دیدگاه قرآن
از دیدگاه قرآن چه عواملی باعث نابودی و هلاکت مردم می‌شوند؟
حاج آقا کاشانی: سلام تو را فطرس ملک به امام حسین(ع) می رساند/ حاج حسن خلج: لطف محمدی تو بر من مقام داد
حاج آقا کاشانی: بارزترین خصلت امام موسی بن جعفر(ع) چه بود؟/ حاج کاظم غفارنژاد: زنجير هاي زير گلويت مزاحم اند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها