به‌روز شده در: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
کد خبر: ۹۰۹۵۴
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۳
آفریدگار مهربان به انسان اندیشه داد تا بتواند با استفاده از این نعمت بی بدیل خیر را از شر و خوبی را از بدی تشخیص دهد.انسان خردمند به نصایح و مواعظ مردان خدا گوش فرا می دهد و به سخنان آنان می اندیشد تا بتواند راه سعادت را بجوید و بپیماید.
هفت ویژگی اخلاقی برجسته و مهموارث: خداوند در قرآن کریم می فرماید:
انک لا تسمع الموتی و لا تسمع الصم الدعاء اذا ولوا مدبرین.تو نمی توانی مردگان را شنوا سازی و آوای خود را به گوش کرانی که از تو روی می گردانند برسانی.(1)
 
امیرالمومنین علی علیه السلام درباره گوش فرادادن به پند و اندرزها می فرماید:الا ان ابصر الابصار ما نفذ فی الخیر طرفه ، الا ان اسمع الاسماع ما وعی التذکیر و قبله.بدانید که بیناترین دیدگان دیده ای است که نگاهش به خیر و صلاح باشد.بدانید که شنواترین گوش ها گوشی است که پند و اندرز را بشنود و پذیرایش شود.(2)
 
متاسفانه یکی از آفت های در جامعه ما که همه گیر شده است ، گوش فرا ندادن به نصایح و خیر خواهی های علمای وارسته و مهذب است.
 
این آفت را در همه جای جامعه می توان به وضوح مشاهده نمود. این رذیله اخلاقی حتی در میان برخی مسئولین عالی رتبه نیز قابل رویت است.هیچ کس در هیچ جایگاهی نباید خود را بی نیاز از پند و اندرز بداند و دچار کبر و غرور و خودخواهی شود.
در هر کاری باید از اهل خبره آن نظر خواهی کرد و نظر آنان را پذیرفت.
 
جوانی طالب حق و حقیقت از مرحوم حضرت آیت الله تبریزی ، طلب موعظه و پند نمود و از ایشان تقاضا نمود که موعظه اى کنید که بتواند مرا در کارهایم موفق کند و مرا در دوری از گناه یاری رساند.
 
آن فقیه وارسته این گونه آن جوان را از دم مسیحایی خود بهرهمند ساختند:
انسان براى آنکه بتواند موفق شود و آن گونه زندگى کند که اهل بیت(علیهم السلام) به آن سفارش کرده اند باید فرامین آنها(علیهم السلام) را سر لوحه کار خود قرار دهد و با استفاده از نصایح آن بزرگواران کارى کند که خشنودى پروردگار متعال و اهل بیت(علیهم السلام) را به دنبال داشته باشد.
 
جناده مى گوید: پس از مسمومیت امام حسن(علیه السلام) نزد او رفتم و دیدم در مقابلش طشتى است که در آن خون استفراغ مى کند.
 
عرض کردم: «مولاى من! چرا خود را درمان نمى کنید؟» گفت: «مرگ را با چه معالجه کنم؟»
من گفتم: «انا للَّه و انا الیه راجعون.»
امام(علیه السلام) نگاهى به من نمود و فرمود: «قسم به خدا رسول خدا(صلى الله علیه وآله) با ما عهد نمود که امامت بر عهده 12 نفر از فرزندان على(علیه السلام) و فاطمه(علیها السلام)است و همه ما دوازده امام یا با شمشیر کشته مى شویم یا با زهر، مسموم».
آن گاه گریست.
 
به امام(علیه السلام) گفتم: «اى پسر رسول خدا، مرا موعظه کنید».
فرمود(علیه السلام): «مهیاى سفر آخرت شو و توشه آن سفر را پیش از رسیدن اجل به دست آور، بدان که تو در طلب دنیایى در حالى که مرگ هم در طلب توست.
 
اندوه روزى را که نیامده بر روى اندوه امروزت بار مکن و بدان که هرچه از مال دنیا، بیش از قوت خودت، به دست آورى، خزینه دارى دیگران (وارثانت) را کرده اى. بدان که در حلال دنیا حساب است و در حرام آن عقاب، پس دنیا را نزد خود، مردارى فرض کن و از آن نستان، مگر به قدر ضرورت، که اگر حلال باشد، زهد ورزیده اى و اگر حرام باشد، گناهى نکرده اى.
 
 زیرا آن مقدار که گرفته اى بر تو حلال است، همان طور که گوشت مرده، در حال ضرورت، حلال است و اگر عتابى باشد، عتابش کمتر است.
 
براى دنیاى خود چنان کار کن که گویا همیشه خواهى بود و براى آخرت خود همچنان کار کن که گویا فردا خواهى مرد. اگر مى خواهى بدون قوم و قبیله عزیز باشى و بدون سلطنت، اقتدار داشته باشى، از ذلت معصیت خدا به سوى عزت اطاعت او حرکت کن.
 
و هرگاه به همنشینى با کسى نیازمند شدى، با چنین فردى همنشینى کن. کسى که همنشینى با او مایه سربلندى تو باشد و اگر به او خدمت کردى، هوایت را داشته باشد، چنان که کمکى خواستى به یاریت بشتابد و اگر سخنى گفتى تصدیقت کند، اگر در کارى همت به خرج دادى، با تو همسو و هماهنگ باشد و اگر خطایى کردى، آن را جبران کند، اگر کار نیکى از تو دید، فراموش نکند،
 
 اگر از او خواسته اى داشته، برآورده سازد و اگر چیزى نخواستى، خود به تو ببخشد، اگر به تو مشکلى طاقت فرسا رسید، ناراحت شود، دوست تو باید کسى باشد که از او به تو زیانى نرسد، برایت دشوارى نسازد، حقّت را زیر پا نگذارد و اگر اختلاف مالى پیدا کردید، ایثار کند و تو را مقدم دارد».
 
در ادامه آن مرجع عظیم الشان این گونه فرمودند:
لذا براى موفقیت ابتدا باید همیشه یاد مرگ باشید که این خود موجب دورى شما از گناه مى شود و کسى را براى همنشینى و کسب و کار انتخاب نمائى که بتواند راهنماى خوبى براى شما باشد و اگر کسى بخواهد در کارهاى خود موفقیت کسب کند باید فرامین و نصایح ائمه(علیهم السلام) را سرلوحه زندگى خود قرار دهند و آنگونه حرکت کند که آنان دوست دارند و این امر خود موجب موفقیت انسان در کارهایش مى شود.
پی نوشت :
1-سوره نمل/آیه 80
2-میزان الحکمه/ج5/ص399/ح9066
 
منابع:
1-قرآن کریم                                                                                                                                                            2-میزان الحکمه/محمدی ری شهری/دارالحدیث/87
2-پایگاه فرهنگی مذهبی سِلم
منبع: تبیان

مطالب مرتبط
کرسی تلاوت «نفحات‌القرآن» در پنج منطقه تهران برگزار می‌شود + نشانی
سه چیزی که موجب زندگی راحت در دنیا هستند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها