به‌روز شده در: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۰
کد خبر: ۹۰۹۷۹
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۲
اولین نشست جامعه وعاظ انقلابی کشور برگزار شد+گزارش تصویری
ما دور هم جمع می شویم تا به منویات مقام معظم رهبری جامه ی عمل بپوشانیم؛ یکی از منویات آقا همین دور هم نشستن است یعنی اگر خودمان را انقلابی، ولایی و تابع ولی فقیه می دانیم باید بدانی ولی فقیه به ما دستور داده با هم رفیق باشیم و کنار هم بنشینیم. خط کش ما رهبر عزیز انقلاب است و باید فرمایشات و منویات آقا را بگوییم.
وارث: اولین نشست جامعه وعاظ انقلابی با حضور جمع کثیری از وعاظ بنام کشور برگزار شد. این مراسم با سخنرانی حجج الاسلام موسوی مطلق، دانشمند، سید حسین آقامیری، امیر عبدالملکی، بی آزار تهرانی، حامد کاشانی، علی سعیدیان و با حضور حجج الاسلام منتظری، سید جلال موسویان، محمد جواد زمانی همراه بود.

در ادامه متن سخنان حجت الاسلام مهدی دانشمند را می خوانید:

حجت الاسلام دانشمند

به منویات مقام معظم رهبری جامه عمل بپوشانیم

ما دور هم جمع می شویم تا به منویات مقام معظم رهبری جامه ی عمل بپوشانیم؛ یکی از منویات آقا همین دور هم نشستن است یعنی اگر خودمان را انقلابی، ولایی و تابع ولی فقیه می دانیم باید بدانی ولی فقیه به ما دستور داده با هم رفیق باشیم و کنار هم بنشینیم. نکته ی دوم این است که یک بلندگویی را ارباب به ما سپرده است. امام حسین علیه السلام ریز ریز نشد که ما بخواهیم در جلسه ی ایشان خودمان را نشان دهیم یا در بخواهیم با کسی تسویه حساب کنیم!

خدا به پیغمبرش می فرماید: 5 کار انجام بده؛ يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاكَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِيرًا * وَدَاعِيًا إِلَى اللَّـهِ بِإِذْنِهِ1؛ قرار نیست ما برای خودمان مرید جمع کنیم قرار است ما پلی باشیم بین مردم و حجت خدا؛ افتخار ما به این است که امام حسین علیه السلام یک میکروفن در اختیار ما گذاشته و باید از این بلندگوی اسلام استفاده کنیم، وامدار اربابمان هستیم نه کسی دیگر. ما منبری ها فقط وامدار یک نفر هستیم، او چه کسی است؟ امام حسین علیه السلام؛ ما سرباز سیدالشهدا علیه السلام هستیم، ارباب رسم نوکرداری بلد است.

هوای نفس را از خودت بیرون کن

پس هوای نفس را از خودمان بیرون کنیم. به قول آقای بهجت که نزد ایشان آمده بودند تا برای مسجد جامع فومن از ایشان کمک بگیرند، آقا دست در جیبشان کردند و یک دو هزارتومانی دادند و فرمودند: این کمک من، ریگ را از کفشتان در بیاورید مسجد ساخته می شود؛ اگر ریگ به کفش باشد منبر و هیئت نمی گیرد واثر نخواهد داشت. تمام دکترها وقتی بخواهند سوزن بزنند هوا را از سرنگ بیرون می کشند.

پدر ما می فرمود: می خواهی تاج بشوی یا می خواهی کفش بشوی؟ می خواهی مردم پا رویت بگذارند یا می خواهی تاج بشوی و مردم دوستت داشته باشند؟ اگر می خواهی مردم دوستت داشته باشند ریگ را از کفشت دربیاور، بی هوا باش و برای خدا حرف بزن. برتری فقط به داشتن علم و محفوظات نیست.

وامدار ارباب بودن را یادمان نرود، ما در خدمت همه هستیم و به همه هم احترام می گذاریم اما آن کسی که باید تخته ی ما را وسط بگذارد ارباب امام حسین علیه السلام است.

نکته ی دیگر این است که حرف اول را صداوسیما نمی زند، فکر نکنید هر کس به تلویزیون می رود یخش می گیرد، حرف اول را منبر می زند. اگر کسی خودش را نشناسد، قدر منبر را نداند هیچ وقت نمی تواند از منبر استفاده کند. افتخار کنید که روضه خوان امام حسین علیه السلام هستید.

نکته ی چهارم این است که از خر مراد پیاده شوید و سوار اسب توفیق شوید. اگر کسی می خواهد سوار اسب توفیق شود باید چندکار انجام دهد: از تکبر و تبختر پرهیز کند. اینکه بروی کنار یک مداح معروف منبر بروی افتخار نیست بلکه باید کار ما به جایی برسد که مداحان افتخار کنند در کنار منبر ما بخوانند، افتخار این است که به هیئت 50 نفری بروی و بعد از چند شب جمعیت بیشتر شود. ما واعظ هستیم و خودمان الگو و بزرگ داریم، مرحوم آیت الله فهامی 30 هزار حدیث از حفظ بود، حاج آقا احمد امامی و ... وقتی منبر می رفتند خیابان بند می آمد.

معیارهای موفقیت یک منبری

اگر توانستیم کاری کنیم که ازچندچیز بترسند یعنی در کارمان موفق شده ایم؛ اینکه بترسند بعد از رفتن منبری جمعیت هم پراکنده شود، یا این قدر خوب روضه بخوانیم که مداح نگران شود که نتواند مثل ما روضه بخواند ولی وقتی ما شل به میدان بیاییم و برای منبر وقت نگذاریم و ضعیف باشیم آن وقت باید ضعف واعظ را مداح جبران کند و ما ضرر خواهیم کرد. مردم با قال الصادق و قال الباقر و ... تربیت می شوند. اگر می خواهیم سوار اسب توفیق شویم باید از تبختر و تکبر دوری کنیم و خودشیفته هم نباشیم و از جلسات یکدیگر خبر پیدا کنیم.

وقتی لذت بردید از اینکه جلسه ای کسی به هم بریزد پیداست که می لنگید و اینها توفیقات انسان را از بین می برد. اگر خواستید خدا به شما توفیق دهد به دیگران احترام بگذارید، به پیشکسوتان و خوش سبقت ها. مثلا شما سی سال است منبر می روید و یک منبری جوان در جذب جوان از شما موفق تر است به او احترام بگذارید و افتخاری برای ماست.

خودمان را ملک اهل بیت(ع) ندانیم!

نکته ی بعدی این است که خودمان را خادم اهل بیت علیهم السلام بدانیم. غرور و قارون صفتی نداشته باشیم، ما خادم اهل بیت علیهم السلام هستیم مالک جلسات ایشان نیستیم، احترام بگذاریم به بانی و مستمع. انسان تا نفس دارد و زنده است نیاز به تربیت و بالارفتن دارد. فکر نکنید حال که بزرگ ترین جلسات شهر را به شما دادند دیگر هیچ عیبی ندارید، در دو نکته باید آپدیت باشید: در سبک و محتوای منبر.

خط کش ما رهبر عزیز انقلاب است و باید فرمایشات و منویات آقا را بگوییم.

من یک بار از یک کیسه کش حمام خواستم تا مرا نصیحتی کند و گفت: ما کیسه کش ها با شما آخوندها هم صنف هستیم ما اینجا چرک مردم را می گیریم و شما روی منبر، وقتی کسی پای منبر می آید چرک هایش را بگیرید و نگذارید آلوده برود.

حجت الاسلام دانشمند
گزارش تصویری - بخش اول
گزارش تصویری - بخش دوم

پی نوشت:

1- سوره احزاب آیه 45 و46.
مطالب مرتبط
حجت الاسلام موسوی مطلق: باید بحث انقلابی گری تقویت شود
منبرهای یک دقیقه ای/مومن با زاهد فرق می کند
حجت الاسلام دانشمند: تخریب عقاید وافکاراسلامی؛ هدف اصلی وهابیت
منبرهای یک دقیقه ای/آیا می شود با عزرائیل رفیق شد؟
حجت السلام دانشمند: قرض الحسنه یعنی معامله با خدا+گزارش تصویری
حجت الاسلام دانشمند: کسی که به دین لطمه بزند به جنگ با خدا رفته است+گزارش تصویری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها