به‌روز شده در: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۰
کد خبر: ۹۰۹۸۲
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰
حجت‌الاسلام مهدوی‌ارفع:
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه نامه ۵۳ نهج‌البلاغه مترقی‌ترین منشور حکومت‌داری ثبت شده در یونسکو است، گفت: طرح "نهضت جهانی نهج‌البلاغه خوانی در ۲۷ کشور اجرا می‌شود.
طرح وارث : حجت‌الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع بعد از ظهر امروز در نخستین جلسه طرح "نهضت جهانی نهج‌البلاغه‌خوانی" با بیان اینکه نامه 47 نهج‌البلاغه آخرین وصیت‌نامه امیرالمومنین است، اظهار داشت: از آنجا که وضعیت جسمانی امام علی (ع) مساعد نبود این نامه نسبت به بقیه نامه‌ها کوتاه‌تر است.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه در نامه 47 نهج‌البلاغه به حفظ قرآن سفارش شده است، افزود: در این نامه حضرت علی (ع) انسان‌ها را از روزی که غیر مسلمانان از پیروی به قرآن سبقت بگیرند، هشدار داده بود در حالی که امروز متاسفانه در خانواده، سیاست، اقتصاد و غیره قرآن تجلی نمی‌کند.

مهدوی‌ارفع با بیان اینکه قرآن در ظاهر و باطن رسول اکرم (ص) تجلی می‌کند و به همین دلیل قرآن را در وجود پیامبر اکرم می‌بیند، خاطرنشان کرد: در نامه 47 نهج‌البلاغه حضرت علی (ع) به حق و حقوق همسایگان بسیار تاکید کرده و به نحوی صحبت کرده ‌که گویی همسایگان از ما ارث می‌برند اما متاسفانه امروز این مهم به درستی رعایت نمی‌شود.

وی در برخی حوزه‌ها آمریکا و اروپا در عمل به قرآن از مسلمانان پیشی گرفتند، تصریح کرد: با وجود آنکه بر‌اساس آمار در آمریکا 43.5 میلیون کارتن خواب وجود دارد در حالی که این تعداد بسیار بیشتر است اما در عمل کردن به نهج‌البلاغه از مسلمانان سبقت گرفتند.

استاد حوزه و دانشگاه ضمن اشاره به نامه‌های امام علی (ع) درباره امر به معروف و نهی از منکر ابزار داشت: امر به معروف و نهی از منکر اجل را نزدیک نمی‌کند و هیچی رزقی را کم نمی‌کنند و لذا نکاتی را در مورد نحوه برخورد ماموران زکات ارائه دادند.

مهدوی‌ارفع ضمن ابراز تاسف از الگوی کانون‌های تربیتی کشور بیان کرد: حضرت علی (ع) در نامه 31 نهج‌البلاغه طی شش صفحه بهترین نکات آموزشی و تربیتی را به امام حسن (ع) عنوان کردند اما متاسفانه عدم مطالعه موجب شده ‌الگوی کانون‌های تربیتی ما به سمت غرب تمایل پیدا کند.

وی با بیان اینکه نامه 53 نهج‌البلاغه به عنوان مترقی‌ترین منشور حکومتداری نهج‌البلاغه در یونسکو ثبت شده است، اذعان داشت: طرح نهضت جهانی نهج البلاغه خوانی با استقبال خوبی مواجه شده ‌و در 27 کشور اجرا می‌شود و باید دانست هر گفتمانی کتاب محور و شخصیت محور باشد عمومی می‌شود.

استاد حوزه و دانشگاه ضمن توصیه به قرائت روزانه 5 تا 10 دقیقه نهج‌البلاغه تاکید کرد: ابتدا حکمت‌های نهج‌البلاغه را از ابتدا به انتها، نامه‌ها را از آخر به اول و خطبه‌ها نیز از آخر به اول بخوانیم و در مرحله اول اگر قسمتی را متوجه نشویم رها کنیم.

 طرح نهضت جهانی نهج‌البلاغه خوانی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان از اول ذی القعده تا 5 جمادی‌الاول همزمان با ولادت امام حسن عسگری و در 155 روز انجام می‌شود.مطالب مرتبط
دنیا شناسی امام علی (ع) و ترک دنیای حرام توسط ایشان
ارزش های والای انسانی چیست؟
راه نجات از سختی های دنیا در کلام پیامبر(ص)
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها