به‌روز شده در: ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
کد خبر: ۹۲۰۴۴
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۶:۳۳
استاد حوزه و دانشگاه:
استاد حوزه و دانشگاه گفت: امام رضا (ع) بیشترین، صریح‌ترین، شجاعانه‌ترین و عمیق‌ترین تعاریف را از ولایت به جامعه خودشان ارائه دادند.
وارث: حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان عصر دیروز در نشست صمیمی نوجوانان نخبه کشوری طرح «هفت روز در بهشت» که توسط موسسه جوانان آستان قدس رضوی برگزار می‌شود اظهار داشت: اگر بخواهیم در ابتدای زندگی مبارک حضرت رسول(ص)، همچون فیلم‌های سینمایی تعلیقی ایجاد کنیم، آن تعلیق چه خواهد بود؟ گره اصلی داستان حیات تمامی ائمه معصومین (ع) تا روز ظهور عبارتی به نام ولایت است.

پناهیان در ادامه با طرح سوال سریال حیات بشری انسان با چه چیزی شروع شده گفت: سریال بشر با تقابل انسان با شیطان و هابیل با قابیل آغاز شده است. دعوای هابیل و قابیل یک داستان نمادین است که قابیل نتوانست برتری هابیل را نسبت به خود بپذیرد و ترجمان آن با ولایت برابری می‌کند.

وی گفت: تعلیمات دینی که به نوجوانان ما آموزش داده می‌شود، آیا مطابق با تعلیق اصلی داستان زندگی پیامبر اسلام(ص) و سریال اصلی تشیع بوده است؟ یا ما را مشغول موضوعات دیگری کرده‌اند؟ چرا ما دانش‌آموزان را به موضوعات اصلی وصل نمی‌کنیم؟

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: خدا قصد دارد بیان کند در دنیا داستان اصلی، ولایت‌پذیری است. در زندگی پیامبر(ص) این داستان پیش می‌رود تا به غدیر می‌رسد. این را بدانید که دین‌داری سخت نیست، بلکه ولایت‌پذیری سخت است. امام رضا (ع) بیشترین، صریح‌ترین، شجاعانه‌ترین و عمیق‌ترین تعاریف را از ولایت به جامعه خودشان ارائه دادند.

وی در ادامه با اشاره به توصیه قرآن درباره ولایت پذیری گفت: اطاعت در قرآن بیش از اینکه برای خداوند استفاده شده باشد، برای پیامبر (ص) استفاده شده است. مهم‌ترین قسم قرآن درباره ولایت پذیری است. قرآن می‌فرماید تسلیم بشوید، تسلیمی از روی اطاعت و ولایت.

پناهیان گفت: اگر بخواهم مرد بزرگی را در زندگی خود مثال بزنم، آن فرد شهید چمرانی است که دکترای فیزیک پلاسما داشت. اما دغدغه‌ای به نام دین داشت و من به شما پیشنهاد می‌دهم که درد دین را در هر لباسی داشته باشید.

مطالب مرتبط
سید مهدی میرداماد؛روضه امام باقر و سیدالشهدا(ع)
سیره سیاسی امام باقر(ع)
تفکر اهل سنت جدا از وهابیت است/ شناخت اسلام بدون شناخت شیعه امکان ندارد
برچسب ها: امام رضا ع ، پناهیان ، وارث
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها