به‌روز شده در: ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
کد خبر: ۹۲۳۷۳
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۲
حجت الاسلام کرمی :
همانطور که خدایی خدا با بندگی ما کم و زیاد نمی شود ولایت امیرالمومنین علیه السلام کم و زیاد نمی شود. آنان که رفتند به سقیفه آیا گوشه ولایت علی علیه السلام را ساییدند؟ حاشا و کلا
وارث: مراسم هفتگی روضه رضویه با سخنرانی حجت الاسلام شیخ مصطفی کرمی و مداحی رضا شیرازی برگزار شد.
در ادامه خبر متن سخنرانی حجت الاسلام کرمی را می خوانید:

سخنران : حجت الاسلام شیخ مصطفی کرمی/مداح : رضا شیرازی

 چرا در زیارت جامعه دچار غلو نمیشویم؟

امام هادی علیه السلام یک گنجینه با ارزشی را به عنوان منبع معرفت شناختی با عنوان جامعه کبیره در اختیار ما قرار داد . جامعه کبیره همه مقامات و شئون اهل بیت علیه السلام در نظام دنیایی  بیان کرده است و ممکن است در نفس انسان باعث غلو شود و انسان  اهل بیت علیهم السلام را از  مرتبه عبودیت به مرتبه الوهیت ببرد. لذا آمده است قبل خواندن جامعه الله اکبر بگویید تا تشویش و تشکیک نسبت به مقام توحید نیابیم. منهای جهت استقلال همه اوصاف احدیت در این ذوات نیره موجود است. هزار اسمی که خدا در جوشن کبیر دارد وشب قدر خدا را با اسما الحسنی باری تعالی را خطاب قرار می دهیم. همه آن صفات در این حضرات موجود است. جلال و جبروتی که در اهل بیت علیهم السلام است تجلی جلال و جبروت خداوند است. در خواندن زیارت جامعه باید مراقب باشیم که همه اینها ماموریتی است که خدا به اینها داده است و وسیله اند. 

نزلونا عن الربوبية و قولوا فى حقنا ما شئتم.1 ما را از ربوبيت‏اش خارج كنيد و هر چه در حق خودمان مى‏توانيد از كمالات بگوييد.

کسی به امیرالمومنین علیه السلام گفت آقا خود را معرفی کن. حضرت فرمود اگر خود را معرفی کنم کافر می شوی. گفت مگر که هستید؟ فرمود: «أَنَا الْأَوَّلُ وَ أَنَا الْآخِرُ وَ أَنَا الْبَاطِنُ وَ أَنَا الظَّاهِرُ وَ أَنَا بِكُلِّ شَيْ‏ءٍ عَلِيمٌ......» من اول، آخر، باطن و ظاهرم. من به تمام چیزها آگاهم...! شخص گفت پس برای خدا چه گذاشتی؟

ذات خدا مستقل است. علی علیه السلام متکی است. او اصل است این تجلی است. او واجب است این ممکن است. ولایت علی علیه السلام ولایت خدا است که در علی علیه السلام تجلی پیدا کرده. علی منهای خدا ولایتی ندارد. آنچه خدا می خواهد بگوید و اراده کند و به بندگان برساند از کانال فیض علی بن ابی طالب علیه السلام است. 

مناصب اهل بیت (ع) در زیارت جامعه

اولا چون اینها تجلی گاه خدا هستند تمام صفات خدا را نشان می دهند. مصباح اند. هدایت می کنند می گوییم در زیارت السلام علی ائمة الهدی و مصابیح الدجی و اعلام التقی و ذوی النهی و اولی الحجی و کهف الوری و ورثة الأنبیاء و المثل الأعلی و الدعوة الحسنی و حجج الله علی اهل الدنیا و الاخرة و الاولی و رحمة الله و برکاته.

شئونات اهل بیت علیه السلام است که در نظام تکوین مایه آرامش اند و فرمود : «لَوْلا الْحُجَّةُ لَسَاخَتِ الارْضُ بِاَهْلِهَا»3 «اگر حجت در روى زمین نباشد، زمین، مردم را به کام خود فرو مى کشد». همه انچه گفته می شود این است که ائمه همان را نشان می دهند که خدا می خواهد نشان دهد  و قدرت خدا در وجود اینها است. دنیا قسمتی کوچک از حوزه اداره علی علیه السلام است. در خصال شیخ صدوق در کلمات 12000 از امام صادق علیه السلام هست: خداوند 12000 عالم خلق کرده است. که در همه آنها آدم زندگی می کند . در همه آن 12000 عالم ما اهل بیت مدیر و اداره کننده هستیم. علی علیه السلام معلم جبرئیل است. ملائکه حیاتشان دست علی علیه السلام است. فکر نکنید حضرت برای اداره امور ماست فقط. 

همانطور که خدایی خدا با بندگی ما کم و زیاد نمی شود ولایت امیرالمومنین علیه السلام کم و زیاد نمی شود. آنان که رفتند به سقیفه آیا گوشه ولایت علی علیه السلام را ساییدند؟ حاشا و کلا


سخنران : حجت الاسلام شیخ مصطفی کرمی/مداح : رضا شیرازی

پی نوشت:

1. امیرالمومنین علیه السلام / خصال: 614، حديث 400.

2. (بحارالانوار، ج 39، ص 348/ |«.......وَ أَنَا عَيْنُ اللَّهِ ... فَتَعَجَّبَ الْأَعْرَابِيُّ مِنْ قَوْلِهِ فَقَالَ ع أَنَا الْأَوَّلُ أَوَّلُ مَنْ آمَنَ بِرَسُولِ اللَّهِ صلوات الله علیه وَ أَنَا الْآخِرُ آخِرُ مَنْ نَظَرَ فِيهِ لَمَّا كَانَ فِي لَحْدِهِ وَ أَنَا الظَّاهِرُ ظَاهِرُ الْإِسْلَامِ وَ أَنَا الْبَاطِنُ بَطِينٌ مِنَ الْعِلْمِ وَ أَنَا بِكُلِّ شَيْ‏ءٍ عَلِيمٌ فَإِنِّي عَلِيمٌ بِكُلِّ شَيْ‏ءٍ أَخْبَرَ اللَّهُ بِهِ نَبِيَّهُ فَأَخْبَرَنِي بِهِ »

3. . طبرسی، احتجاج، ج 2، ص 48 و مجلسی، بحار الانوار، ج 60، ص 213.مطالب مرتبط
فضیلتی که امیرالمومنین(ع) در لیلة المبیت کسب کرد
جشن میلاد امام هادی(ع) با حضور استاد سازگار
جامعه کبیره همه ی کمالات اهل بیت علیهم السلام نیست!
حکمت نحسی کارها در کلام امام هادی(ع)
کرامتی از امام هادی(ع)/ خبر غیبی هدایتگر
عناوین دهه امامت و ولایت اعلام شد
ظرفیت‌های پنهان زیارت؛ فرصتی که به فراموشی سپردیم/زیارت یک مدرسه انسان‌سازی است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها