به‌روز شده در: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۰
کد خبر: ۹۲۴۵۲
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۵
حجت الاسلام شهاب مرادی :
اگر می خواهید بازار کسب و کار و زندگیتان را گرم کنید، برای حضرت بازار گرمی کنید . رونق می دهند گاهی در سیر الله و معارف و معنویات که قابل درک نیست برایمان. هر منبری از هر موضوعی حرف می زند تا از آقا صحبت کرد دو زانو بنشینید و استقبال کنید. رسول خدا صلی الله علیه و آله چنین بود. اهل بیت علیهم السلام چنین بودند. بارها علی علیه السلام را دید گریه کرد فرمود : پدرم به قربانت علی جان.

وارث :شب دوم مراسم جشن عید غدیر خم  با سخنرانی حجت الاسلام شهاب مرادی و مداحی کربلایی حسین رستمی در هیئت امیر المومنین علیه السلام در امامزاده قاسم علیه السلام برگزار شد.

در ادامه خبر متن سخنرانی حجت الاسلام مرادی را می خوانید:

نام دیگر سوره توحید اخلاص است و علی مجسمه اخلاص است


علی مجسمه اخلاص است

پیامبر صلی الله علیه و آله  فرمود: علی جان مثل تو در بین اصحاب من مثل قل هو الله احد است در بین سوره های قرآن . اگر کسی تو را به دل دوست داشته باشد ثواب خواندن  ثلث تلاوت قرآن را می برد . اگر کسی تو را به زبان دوست داشته باشد ثواب تلاوت دو ثلث قرآن را می برد و اگر کسی تو را به ید کمک کند و نصرت دهد ثواب تلاوت کل قرآن را می برد. 1 اگر علی علیه السلام را دوست دارید ثلث ایمانتان درست است.

اگر به کسی مستقیما حمله کنیم افراد بر خود واجب عینی می داند از خود دفاع کند یا اگر بر تیم مورد علاقه فردی حمله کنیم دفاع می کنند. مقایسه جالبی نیست ولی وقتی از حضرت امیر علیه السلام صحبت می شود ابراز محبت کنید با سکوت ننشینید.  ابراز ارادت آموزش است. این که ما باید به هم یاد دهیم.

در برخی مساجد رسم است بعد از نماز سلام می دهند به امام حسین علیه السلام به امام رضا علیه السلام و به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در برخی دیگر به جای 3 سلام به دوازده امام سلام می دهند. دستکاری نکنیم. سلام به امام رضا یعنی شیعه ام. سلام به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف یعنی دچار انحراف نشده ام. دستکاری نکنیم. 

سخن دیگر این که ایراد نگیریم از دستگاه امام حسن علیه السلام .  سلام اضافه و تغییر فرهنگ کار را درست نمی کند و بلکه دیگر  بعد نماز 3 سلام را هم نمی دهند. شما مردم هیئتی بروید که دوست دارید و از هیئتها ایراد نگیرید. هر هیئتی سبک خاص خود را دارد. که بر اساس فرهنگ مناطق متفاوت است. فرهنگ ها به هم تنیده است. مداحی و خوانندگی به هم تنیده است. اگر موسیقی پاپ گوش کنند مداحی پاپ هم است و اگر سنتی باشد ، مداحی هم سنتی است. روی هم اثر دارند وتابع هم هستند چون نزدیک هستند به هم.

پیوند ها را نگه دارید که حافظ دین شوید

بگذاریم مردم بیایند زیر بیرق امام حسین علیه السلام همه مشکلات حل می شود.  مداحی صدای زیبا و خواندن نیست ، خلوص نیت است و خلوص نیت هم چیز عجیبی نیست بگویید می خوانم تا برای امام حسین علیه السلام گریه کنند.

مرحوم حاج محمد علامه در مجلس ختمی ، 22 سال پیش صدایش گرفته بود و کسالتی داشت. حرف زد مقداری با آن صدا و گفت روضه بخوانم . فقط گفت السلام علیک یا ابا عبدالله علیه السلام. یک نفر نبود گریه نکند. شعر و روضه هم نخواند. در سلام دادن هم نگو صدای خوب می خواهد. مردم را برگردان رو به مشهد و سلام بده به امام رضا علیه السلام .

پیوندها را نگه دارید که حافظ دین شوید. اگر زیادش کنید با افراط از بین می رود. صحبت از این بود در اذان از عصمت حضرت زهرا سلام الله علیها بگویند . نه این کار را نکنید اصل را نگه دارید. 


چرا علی (ع) توحید است؟

روایات و ظرافاتی وجود دارد درمورد قل هم الله احد که نمونه اش این است : اگر کسی بیمار شود برای شفای خود قل هوالله نخواند و بمیرد انگار مسلمان از دنیا نرفته است. قل هوالله باید در نماز بخواند. اگر یک هفته نخواند قل هوالله را مسلمان نیست. چرا علی علیه السلام قل هوالله است؟ برخی اصحاب رسول صلی الله علیه و آله حمد هستند ولی در آن ولضالین دارد و مغضوب دارد . برخی کوثر اند ولی در آن ابتر دارد . قل هوالله احد در مورد خدا است و همه آن توصیف خدا است . هیچ چیز غیر از خدا ندارد . حتی بهشت نیست. برخی اصحاب سوره ای هستند که عذاب دارد .

این در مجامع روایی اهل سنت است که رسول خدا صلی الله علیه و آله در روز قیامت برخی اصحاب را می بیند در کنار حوض کوثر و خطاب می کند بیا. ملائک جلوی آنهارا می گیرند . حضرت می فرماید : اصحاب ما هستند. ملائک می گویند یا رسول الله صلی الله علیه و آله نمی دانی بعد از تو چه کردند. اینها دیگر اصحاب شما نیستند. علی قل هو الله احد است. نام دیگر سوره توحید اخلاص است و علی مجسمه اخلاص است.


ابراز ارادت لسانی را تمرین کنیم

اسم امیرالمومنین علیه السلام می آید واکنش نشان دهید. ابراز ارادت را به لفظ و زبان نشان دهید. فرمود: پدرم امیرالمومنین علیه السلام شمشیر به دست که می گرفت ملائک دور حضرت بودند. حضرت به هر کس ضربه می زد فقط یک ضربه می زد و کار تمام بود.

شمشیر حضرت شکست از آسمان شمشیر برایش آمد وقتی به دست گرفت از آسمان ندا آمد:  لاسیف الا ذوالفقار لا فتی الا علی. حضرت در شورا فرمود به مردم: از آسمان برای کسی جز من این ندا آمده است لاسیف الا ذوالفقار لا فتی الا علی.اینها را که می شنوید به به و جانم و جانم به قربانش بگویید. تنها پاسخ غلط سکوت است. اگر می خواهید بازار کسب و کار و زندگیتان را گرم کنید، برای حضرت بازار گرمی کنید . رونق می دهند گاهی در سیر الله و معارف و معنویات که قابل درک نیست برایمان. هر منبری از هر موضوعی حرف می زند تا از آقا صحبت کرد دو زانو بنشینید و استقبال کنید. رسول خدا صلی الله علیه و آله چنین بود. اهل بیت علیهم السلام چنین بودند. بارها علی علیه السلام را دید گریه کرد فرمود : پدرم به قربانت علی جان.

فردی از عایشه پرسید رسول اکرم صلی الله علیه و آله  چه کسی را دوست داشت؟ گفت: فاطمه سلام الله علیها . سائل فهمید جواب سیاسی است. گفت: و من الرجال؟ از مردان چه کسی را؟ عایشه علی علیه السلام را دوست نداشت حتی وقتی خبر شهادت حضرت رسید عایشه ابراز خوشحالی کرد . گفت: زوجها . یعنی حتی اسم علی علیه السلام را به زبان نمی آورد. گفت : علی را دوست داشت ، بخاطر اینکه او نماز زیاد می خواند و روزه بسیار می گرفت.

بخدا قسم که علی علیه السلام از نماز و روزه بالاتر است.نام دیگر سوره توحید اخلاص است و علی مجسمه اخلاص است

 

پی نوشت:

1.       ﻗﺎﻝ ﺭﺳﻮﻝ ﺍﻟﻠﻪ ‏( ﺻﻠﯽ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﯿﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﻭ ﺳﻠﻢ ‏:  ﯾﺎ ﻋَﻠُّﯽ ! ﻣَﺜَﻠُﮏَ ﻓِﯽ ﺍﻟﻨﺎﺱ ﮐَﻤﺜﻞ ﺳُﻮﺭﺓ ِ ‏« ﻗُﻞ ﻫُﻮَ ﺍﻟﻠﻪُ ﺍَﺣَﺪ ٌ ‏» . ﻓَﻤَﻦ ﻗَﺮﺃﻫﺎ ﻣﺮَّﺓً ، ﻓﮑﺄﻧَّﻤﺎ ﻗَﺮَﺃ ﺛُﻠﺚَ ﺍﻟﻘُﺮﺁﻥ ، ﻭ َﻣَﻦ ﻗَﺮﺃﻫﺎ ﻣَﺮَّﺗﯿﻦ ، ﻓﮑﺄﻧَّﻤﺎ ﻗَﺮَﺃ ﺛُﻠﺜﯽ ﺍﻟﻘُﺮﺁﻥ ، ﻭَ ﻣَﻦ ﻗَﺮﺃﻫﺎ ﺛَﻼﺙَ ﻣَﺮّﺍﺕٍ ﻓَﮑَﺄﻧَّﻤﺎ ﻗَﺮﺃ ﺍﻟﻘُﺮﺁﻥ ﮐُﻠَّﻪ . ﻭ ﮐَﺬﻟِﮏ ﺃﻧﺖَ ﯾﺎ ﻋﻠﯽ ! ﻓَﻤَﻦ ﺍَﺣَﺒﮏَ ﺑِﻘَﻠﺒﻪ ، ﻓَﻘَﺪ ﺍَﺩﺭَﮎَ ﺛُﻠﺚَ ﺍﻻﯾﻤﺎﻥ ، ﻭَ ﻣَﻦ ﺍَﺣَﺒﮏَ ﺑِﻘَﻠﺒﻪ ﻭَ ﻟِﺴﺎﻧِﻪ ﻓَﻘَﺪ ﺍَﺩﺭَﮎَ ﺛُﻠﺜﯽ ﺍﻻﯾﻤﺎﻥ ، ﻭَ ﻣَﻦ ﺍَﺣَﺒﮏَ ﺑِﻘَﻠﺒﻪ ﻭَ ﻟِﺴﺎﻧِﻪ ﻭ ﯾَﺪﻩ ﻓَﻘَﺪ ﺍَﺩﺭَﮎَ ﺍﻻﯾﻤﺎﻥ ﮐُﻠَّﻪُ./

 ﺑﺤﺎﺭ ﺍﻻﻧﻮﺍﺭ ﺝ 39 ، ﺹ 270 ﻭ ﺝ 27 ، ﺹ 94 ، ﺡ 54/ ﺗﺄﻭﯾﻞ ﺍﻵﯾﺎﺕ ﺝ 2 ، ﺹ 860/  ﻣﺤﺎﺳﻦ ﺹ 153 ، ﺝ 77/ ﮐﺸﻒ ﺍﻟﯿﻘﯿﻦ ﺹ 297 ، ﻣﺒﺤﺚ 15/  ﯾﻨﺎﺑﯿﻊ ﺍﻟﻤﻮﺩﺓ ﺝ 1 ،ﺹ 376


مطالب مرتبط
حجت الاسلام قمی :
سبک زندگی شیعه علی با غیرشیعه باید تفاوت داشته باشد
طرح/ خصوصیات حکومتی امیرالمومنین(ع) از دیدگاه رهبر انقلاب
روایت اهل سنت از امارت امیرالمؤمنین بر مؤمنان
دلیل انتخاب امام علی (ع)برای جانشینی پیامبر چه بود؟/وفاداران به غدیر به دوران جاهلیت بازنمی گردند
دوست نداشتن حضرت امیر (ع) اثبات عدم حلالزادگی افراد است
------ " عید غدیر خم " ------
نماز و دعای شب عید غدیر
آیا ذکر یا علی شرک به خداست؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها