به‌روز شده در: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
کد خبر: ۹۲۴۶۶
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
آیت‎الله جوادی آملی:
هیچ مسأله علمی نیست که اسلام برای آن پاسخی نداشته باشدوارث: به مناسبت عید سعید غدیر خم مراسم عمامه گذاری جمعی از طلاب حوزه های علمیه به دست مبارک «آیت الله العظمی جوادی آملی» در مسجد احمد آباد شهرستان دماوند برگزار شد.

«آیت الله جوادی آملی» در این مراسم بیان داشتند: دعایی که هجدهم ذی الحجه وارد شده است؛ "الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّكِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ" همچنین مستحب است صد بار بگوییم "الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَ كَمَالَ دِینِهِ وَ تَمَامَ نِعْمَتِهِ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ عَلَیْهِ السَّلاَم‏"؛ که این دعا برگرفته از آیه سوره مبارکه مائده است که خداوند فرمود "الْیَوْمَ اكْمَلْتُ لَكُمْ دینَكُمْ وَاتْمَمْتُ عَلَیْكُمْ نِعْمَتى".

مفسر برجسته قرآن کریم ادامه دادند: در جریان نصب امیر المومنین(ع) در روز عید غدیر، خداوند این اقدام را به خود نسبت می دهد و می گوید من این کار را کردم! و پیامبر(ص) در این بین تنها وسیله اجرای اراده الهی است.

معظم له خاطرنشان کردند: فعل خدا که ظهور و تجلی خدا است چون خارج از ذات خداست برای ما قابل فهم می باشد، سراسر عالم آیینه ای است که فیض و فوض خدا در آن متجلی است؛ فرمود کار پیغمبر، کار من است. دست پیغمبر دست خداست، فرمود من دین را کامل کردم و این اراده من است که امیرالمومنین به این سمت منصوب شود.

ایشان در بخش دیگری از فرمایشات خود در توصیه ای به طلاب جوان بیان داشتند: حضرت امیر(ع) در یکی از خطبه های خود در نهج البلاغه فرمودند درست است که وجود پیامبر گرامی اسلام خاتَم و خاتِم پیامبران است اما خدا را سپاس که او تمام درهای علوم را باز کرد و هیچ مطلب بسته ای در اسلام نیست.

مرجع عالیقدر اذعان داشتند: اگر کسی وارد حوزه و دانشگاه شد باید بداند هیچ مساله علمی نیست که اسلام برای آن پاسخی نداشته باشد اما تحقیق و تلاش لازم دارد و بسنده نکردن به علوم تجربی که در حقیقت پایین ترین سطح علم است.
منبع: ابناء

مطالب مرتبط
جوادی! فلسفه بخوان؛ جوادی! عرفان بخوان!
حکمت نحسی کارها در کلام امام هادی(ع)
ایمان برچهار ستون بنا شده است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها