به‌روز شده در: ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: ۹۵۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۳
حاج مهدی اکبری در گفتگو با وارث:
هیئت ها در این دوران امن ترین جایی است که انسان می تواند دینش را حفظ کند. به فرمایش حاج حسین سازور اشاره میکنم که هیئت ها یکی از مصادیق آتش به اختیار هستند که حضرت آقا فرمودند.
وارث: در حاشیه دهمین همایش مادحین و شعرای نخبه سراسر کشور که با حضور مداحان بنام  کشوری و همچنین شعرای نامی کشور و به همت هیئت رزمندگان اسلام در مشهد مقدس برگزار شد، گفتگویی با ذاکر مطرح مشهدی، حاج مهدی اکبری داشتیم که در ادامه مشروح آن را می خوانید:

ما نسبت به فقر مردم مسئول هستیم / هیئت ها یکی از مصادیق آتش به اختیار هستند

وارث: با سلام ،  10 سال است که همایش مادحین و شعرای نخبه در مشهد برگزار می شود. در این چند سال ارزیابی شما از این جلسات به چه صورت است و فکر می کنید استمرار این جلسات چقدر می تواند مثمر ثمر باشد؟
 
ضمن عرض ادب خدمت شما و سایر دوستان. یاد گرفته ایم که پای درس بزرگتر نشستن خوب است. چه در اینجا باشد چه روضه چه در خیابان . ما از اینکه همنشین خوبان درگاه امام حسین علیه السلام می شویم خیلی خوشحالیم و از اینکه امام رضا علیه السلام این لیاقت را به ما داد تا چشممان را کف پای مهمانانش بگذاریم خرسندیم. این جلساتی که برگزار می شود هم رفاقت بین دوستانی که از شهر های مختلف می آیند و در حالت عادی کمتر پیش می آید همدیگر را ببینند به وجود می آید خوب است. 

خیلی وقتها سو تفاهم هایی است از نظر اعتقادی و سلیقه ای! اینها وقتی از نزدیک همدیگر را ببینند و با هم صحبت کنند سوء تفاهم ها برطرف می شود و در کل قضیه ما از بحث ها و برنامه های این جلسات استفاده کردیم. حاج آقا سازور و حاج آقا مداحی مطالب خوب و کلیدی را مطرح کردند و خیلی خوب است که امثال ما جوان ها سایه این پیر غلامان را بر سرمان حس کنیم.

وارث: یک انتقاد به این مجموعه داشته باشید و یک پیشنهاد بدهید.

ما هیئتی ها معمولا آدم های کم توقعی هستیم و اهل انتقاد در دستگاه سید الشهدا علیه السلام نیستیم انتقاد در دستگاه امام حسین علیه السلام کار کسانی است که فکر میکنند خیلی با سواد هستند! 

پیشنهاد هم این است که این دو روز بیشتر شود و ما بتوانیم استفاده بیشتری از حضور پیر غلامان داشته باشیم، به خصوص حاج غلامرضا سازگار که 60-70 سال تجربه دارند. 

آقای سازور و بقیه هم همینطور به نظر من وقت کم بود برای اینکه ما از حضور این بزرگان استفاده کنیم. اینها در این دوره که می آیند در این لطفی که هیئت رزمندگان به ما کرده است و این جلسات را برگزار کرده اگر تعداد روزهایش بیشتر شود تا بتوانیم استفاده بهتری بکنیم خوب است. چون اگر قرار بود به بطالت بگذرد در خانه می ماندیم. آمدیم که استفاده کنیم. 
انسان هایی حضور داشتند در این جلسه که می شود بیشتر از تجربیاتشان استفاده کرد. گاهی یک نکات کلیدی را یک پیرغلام در یک جمله در اختیار ما قرار میدهد که اگر قرار باشد ما به آن نکته کلیدی برسیم چندین سال باید برویم تازه شاید برسیم.
چون لباسهایی که اینها در روضه ها پاره کردند، نماز شب هایی که اینها خواندند، اشک هایی که اینها ریختند، قرار نیست همه مثل هم باشند گاهی معنویت من خیلی پایین تر از یک آقایی است که امام حسین علیه السلام طور دیگری او را تحویل میگیرد. البته حسادت نمیکنم، غبطه میخورم! ولی دوست دارم بفهمم چه کاری انجام دادند که امام حسین علیه السلام بیشتر او را تحویل گرفته است؟ دوست دارم من هم آن چیزی بشوم که امام حسین علیه السلام دوست دارد. ان شاالله که بشویم.

ما نسبت به فقر مردم مسئول هستیم / هیئت ها یکی از مصادیق آتش به اختیار هستند

وارث:حال و هوای هیئت های مشهد به چه صورت است؟ 

الحمدالله خوب. روضه که برقرار است و سلطنت هم دست امام رضا علیه السلام است و ما هم خادم هیئت ها هستیم اگر قبول کنند.

وارث: در شهر مشهد اقبال هیئتی ها بیشتر به سمت روضه است یا سینه زنی و شور؟ 

ما سعی کرده ایم اولا استقبال مستمعین از منبر باشد. چون هیئتی که ما بنا کردیم به اسم علمدار از اول که حدود 15 سال است میگذرد یک شب جمعه ما بدون منبر نبوده ایم. گاهی می بینیم جوان ها در احکام خیلی پیش پا افتاده مشکل دارند و منبری از کلمات و موضوعات سخت استفاده می کند در حالی که آن جوان مشکلش چیز دیگری است. او اگر دینش درست شود شما حق و باطل را به او بشناسانید خودش دروغگو و راستگو را می شناسد. بنابر این سعی می کنیم منبرهایی استفاده کنیم که برای جوان ها مناسب باشد.


وارث: شما چه انتظاری دارید از رسانه ها دارید؟ چطور باید کار کندند که شما در استان خراسان رضوی بدانید که این رسانه قوی کار می کند؟ با توجه به تمام معیارهایی که یک رسانه خصوصی که به جایی متصل نیست دارد. و اینکه چه تعاملی باید با هیئت داشته باشد؟

رابطه بین رسانه و هیئت ها باید بیشتر شود، چون خیلی از هیئت ها رابط یا آشناییت با رسانه ها ندارند ولی جمعیت خوبی دارند. کار خوب انجام می دهند، یک گوشه از شهر هستند و دیده نشدند. به نظر من وظیفه رسانه این است که اینها را رشد دهد. چون بعضی از هیئت ها یک گوشه شهر در منطقه ای که اکثریت جمعیت آن منطقه اقلیت مذهبی هستند یا مذهبشان فرق می کند که بعضا مشکلاتی هم برای هیئت ایجاد میکنند، رسانه می تواند آنها را طوری جلوه دهد که از سراسر شهر هم به آنجا بروند. آنجا را خلوت نبینند و جرات انجام کاری را نداشته باشند. درباره رسانه های دیگر مثل صدا و سیما و روزنامه ها و یکسری مجلات هم دیگر حرفی ندارم. صدا و سیما که یک تاریخ شهادت یا ولادتی باشد شاید یک حرکتی بکند که قبلا بیشتر بود. روزنانه ها هم خیلی دیدیم که دروغ مینویسند و نان به نرخ روز میخورند.

سخن آخر؟

ما نسبت به فقر مردم مسئول هستیم / هیئت ها یکی از مصادیق آتش به اختیار هستندسخن آخر اینکه در این دوره آخرالزمان که دوران فتنه است و هر کسی سنگ خودش را به سینه میزند و جنگی که بالایی ها راه انداخته اند { البته روی صحبتم با مقام معظم رهبری نیست} یک عده ای که در حکومت اسلامی حکم مستاجر را دارند. جنگ، جنگ قدرت است! اسلامی در جنگ اینها دیده نمی شود،  فقرا در جنگ اینها هیچ جایگاهی ندارند و متاسفانه فقر باعث بی دینی مردم میشود! مولا فرمودند: اگر فقر از یک دری وارد شود ایمان از در دیگر بیرون میرود. اینها در حقیقت با فقیر کردن یکسری از مردم دینشان را هدف گرفته اند و به نظر من هیئت ها در این دوران امن ترین جایی است که انسان می تواند دینش را حفظ کند. به فرمایش حاج حسین سازور اشاره میکنم که هیئت ها یکی از مصادیق آتش به اختیار هستند که حضرت آقا فرمودند. 

روضه خوان بودن و هیئتی ماندن همه اش این نیست که ما بخوانیم و عده ای گریه کنند و سینه بزنند؛ ما نسبت به فقر مردم مسئول هستیم. نسبت به مسائل دینی یکسری از مردم مسئول هستیم. و باید سعی کنیم، همت کنیم و یک حرکت مثبتی در راستای رسیدن به اهداف عالی انجام دهیم. و ان شالله بتوانیم طوری باشیم که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) میخواهد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها