به‌روز شده در: ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
کد خبر: ۹۵۸۱۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۰۳:۰۰
قرآن خطي منحصر به فردي، منسوب به دستخط مبارك امام موسي الكاظم(ع) به خط كوفي و پوست آهو با وقفنامه به دستخط شيخ بهايي در گنجينه مخطوطات كتابخانه مركزي آستان قدس رضوي حفاظت و نگه‌داري مي‌شود.
قرآن منسوب به امام موسي الكاظم(ع)وارث: موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي با بيان اين مطلب گفت: در صفحه نخست اين قرآن وقفنامه آن به خط و امضاي شيخ بهايي در سال 1009 هجري قمري ديده مي‌شود.

محمدهادي زاهدي خاطرنشان كرد: اين قرآن داراي 83 برگ، قطع : بياضي، 28 × 17 سانتي متر، 6 سطر در هر صفحه، اندازه نوشته: 15 × 10 سانتي‌متر، اوراق متن و حاشيه شده، نوع مركب: مشكي مايل به قهوه‌اي مي‌باشد.


وي اظهار داشت: در اين اثر معنوي بخشي از قرآن از آيه 252 سوره بقره تا آيه 89 آل عمران به خط كوفي، بر روي پوست آهو كتابت شده است.

رئيس سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي به ويژگي‌هاي خط و تزئينات اين اثر معنوي و هنري مانند دو صفحه اول و آخر داراي دو لوح زرين با نقوش هندسي، اعراب به نقاط شنگرفي و سيلو، اعجام به خطوط نازك به سياهي و شنگرف، سر سوره آل عمران به قلم زر و محرر، پايان هر ده آيه شمسه زرين داخل آن تعداد آيات اشاره كرد و گفت: اين قرآن داراي نقش و سجع مهر و تعدادي ياداشت‌هاي تاريخي و مهر متوليان وقت مي‌باشد.

وي تصريح كرد: جلد اين مصحف شريف: دو رويه داراي جدول بندي زركوب، برون جلد: تيماج ساغري روغني زركوب، داراي ترنج و سرترنج با نقش«خط مبارك امام مفترض الطاعه موسي بن جعفر(ع)» به رنگ سفيداب محرر در زمينه زر، درون جلد: تيماج زرشكي داراي دو شمسه زركوب با نقش«صحاف كتابخانه خسرو» و «اول حمل سنه 1297 اتمام پذيرفت» لت ديگر جلد داراي ترنج و سرترنج با نقش «السلطان ناصر الدين شاه... و توليت جناب ميرزا موتمن المللك سعيدخان 1297» به رنگ سفيداب در زمينه زر مي‌باشد.

زاهدي اظهار داشت: در حال حاضر بيش از 16هزار و500 نسخه قرآن، جزوه قرآن و دست‌نوشته قرآني خطي در گنجينه مخطوطات كتابخانه مركزي آستان قدس رضوي وجود دارد.

وي افزود: اين مجموعه نفيس شامل منظرهاي مختلف مانند قرآن‌هاي منسوب به ائمه اطهار(ع) و كتابت شده بر پوست آهو به خط كوفي مي‌باشد كه از نظر تعداد به حدود 100 نسخه مي‌رسد.

گنجينه مخطوطات آستان قدس رضوي به واسطه قداست معنوي، اعتماد مردمي و نگه‌داري و حفاظت دقيق علمي و تجربي روزانه پذيراي بسياري از مصاحف شريف و كتب خطي و اسناد تاريخي مي‌باشد كه پس از ثبت و فهرست‌نويسي در اختيار علاقه‌مندان به آثار معنوي وتاريخي قرار مي گيرد.

منبع: حـج

مطالب مرتبط
از روضه بر صدیقه طاهره (س) تا ذکر ویژگی‌های مرحوم «آقا مجتبی»
قرآن کریم بهترین راهکار برای صیانت انسان از وسوسه های شیطانی است
نگاهي كه ثواب حج مقبول را دارد
توجه به «لقمه» از حداقل های سلوک دینی است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها