به‌روز شده در: ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
کد خبر: ۹۶۶۲۸
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰
انسان‌ها در رنج، با هم مساوی هستند و این به خوبی و بدیِ انسان‌ها هم ربطی ندارد، خدا در این زمینه، هیچ تفاوت و تبعیضی بین انسان‌‌ها قائل نشده است.
خداوند «رنج‌ها» را به صورت مساوی داده استوارثچرا زندگی بعضی‌ها آسوده‌تر است و چگونه آسوده‌تر زندگی کنیم؟
یک شبهه‌ای دربارۀ رنج هست که می‌گویند: «چرا بعضی‌ها آسوده‌تر از ما زندگی می‌کنند و کمتر رنج می‌کشند؟ چرا زندگیِ عده‌ای سخت‌تر است؟» این تصور اشتباه است، چون همه به یک میزان رنج می‌کشند؛ یعنی خدا همه را «مساوی» رنج داده است.
امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: «الْمَصَائِبُ بِالسَّوِيَّةِ مَقْسُومَةٌ بَيْنَ الْبَرِيَّةِ»(تحف‌العقول/۲۱۴) یعنی رنج و مصیبت به‌صورت مساوی بین مردم تقسیم شده است.
همۀ انسان‌ها در رنج، با هم مساوی هستند و این به خوبی و بدیِ انسان‌ها هم ربطی ندارد، خدا در این زمینه، هیچ تفاوت و تبعیضی بین انسان‌‌ها قائل نشده است.
آیت‌الله بهجت(ره) دربارۀ این روایت، می‌فرماید: فقرا در کمبودها و فقر و ناداری باید صبر و شکیبایی داشته باشند و بدانند که آنها هم از نعمت‌های دیگری برخوردارند که اغنیا برخوردار نیستند. ثروتمندان بلاها و ابتلائات و گرفتاری‌هایی دارند که مستضعفان و محرومان ندارند(درمحضر بهجت/۶۸).
خدا می‌فرماید: اگر می‌خواستیم، کاری می‌کردیم که در دنیا، کافران خیلی خوش بگذرانند و به آنها خانه‌های با سقف نقره‌ای می‌دادیم(زخرف/۳۳)، ولی مردم نمی‌توانند این را تحمل کنند، لذا خدا لطف کرده و به همه، مساوی رنج داده است و اِلا ایمانی برای ما باقی نمی‌ماند.
دانستن اینکه «مصائب به‌طور مساوی بین مردم تقسیم شده است» باعث می‌شود که آدم راحت‌تر مصائبش را بپذیرد.


مطالب مرتبط
وقتی درباره شهدا سخن می‌گوییم درباره شخصیت‌های افسانه‌ای حرف نمی‌زنیم
شهوت سلطه‌طلبی از شهوت جنسی و مالی بسیار بدتر است
انتظار، روح جوان را نجات می دهد
چه کسی گفته مؤمنین نباید از دنیا لذت ببرند! +عکس
منبرهای یک دقیقه ای/عمر مؤمن قیمت ندارد خیلی با ارزش است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها