حجت الاسلام هاشمی نژاد : محبت صاحب الزمان (عج) مزد رسالت پیامبر (ص) است

کد خبر: 38223
مراسم ایام شهادت امام صادق علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام هاشمی نژاد و مداحی ذاکرین اهل بیت علیهم السلام در بیت الزهرا سلام الله علیها برگزار شد

وارثمراسم ایام شهادت امام صادق علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام هاشمی نژاد و مداحی ذاکرین اهل بیت علیهم السلام در بیت الزهرا سلام الله علیها برگزار شد

در ادامۀ خبر متن سخنان حجت الاسلام هاشمی نژاد را می خوانید:

حجت الاسلام هاشمی نژاد : محبت صاحب الزمان مزد رسالت پیامبر صلی الله علیه و آله است


در آیه مشهور مودت "قُل لا أَسئَلُكُم عَلَیهِ أَجراً إِلاَّ المَوَدَّةَ فِی القُربى" پیغمبر اکرم صلوات الله علیه می فرمایند: من در مقابل این رسالت از شما هیچ مزد و پاداشی نمی خواهم، مگر ذوی القربی و اهل بیت علیهم السلام مرا دوست داشته باشید. امروز از نظر حسب و نسب روی کره زمین، امام زمان عجل الله تعالی از همه به پیغمبر صلوات الله علیه نزدیک تر است. محبت صاحب الزمان  عجل الله تعالی مزد رسالت پیامبر صلی الله علیه و آله است. محبت هم موضوعیت دارد و هم طریقیت. موضوعیت داشتن، یعنی نفس محبت ارزشمند است.

زمخشری صاحب تفسیر کشاف روایتی را نقل می کند: پیغمبر اکرم صلوات الله علیه می فرماید: هر کسی با محبت اهل بیت علیهم السلم بمیرد، شهید از دنیا رفته است. هر کسی با محبت اهل بیت علیهم السلام بمیرد، توبه کرده از دنیا رفته است. هر کسی با محبت اهل بیت علیهم السلام بمیرد، آمرزیده شده از دنیا می رود. هر کسی با محبت اهل بیت علیهم السلام بمیرد، مومن کامل از دنیا رفته است. کسی که با محبت اهل بیت علیهم السلام بمیرد، قبر او مزار ملائکه می شود. کسی که با محبت اهل بیت علیهم السلام بمیرد، دو در از قبر او به سوی بهشت باز می شود.

از آن طرف در مذمت بغض هم روایاتی داریم: اگر کسی با بغض اهل بیت علیهم السلام بمیرد، کافر از دنیا رفته است. اگر کسی با بغض اهل بیت علیهم السلام بمیرد، در حالی می میرد که در روز قیامت بین چشمانش نوشته شده است که این شخص از رحمت خدا محروم است. چندین هزار احادیث داریم که از آنها می فهمیم خود محبت اهل بیتعلیهم السلام موضوعیت دارد. اگر در ترویج اهل بیت علیهم السلام حرکت کنیم، عبادت است. امام صادق علیه السلام فرموده اند: " رحم الله من أحيا أمرنا " خداوندا کسی که امر ولایت ما را احیا می کند را رحمت کن.

اما طریقیت محبت یعنی چه؟ " قل إن كنتم تحبون الله فاتبعوني يحببكم الله" پیغمبر صلوات الله علیه می فرماید: بگو اگر خدا را دوست دارید از من تبعیت کنید تا خدا هم شما را دوست داشته باشد.

مردم ما در موضوعیت محبت مشکلی ندارند، عزاداری ها و مجالس و غیره را درست انجام می دهیم، اما مشکل ما در تبعیت از آنهاست. باید تابع آنها باشیم. اگر تابع آنها شدیم، این تبعیت راه آدم شدن ماست. به طور مثال جوانی به نامحرم نگاه کرده است و به گناه افتاده است و می خواهد فقط به او برسد و خانواده اش مخالفت می کنند و با اصرارهای او ازدواج می کنند و پس از مدتی جدا می شوند. این محبت مجازی است.

یا محبت مجازی به وجود می آید و پسری که تنبل بوده است زود از خواب بیدار می شود و استحمام می کند و در راه مدرسه دختر می ایستد تا به او بگوید دوستت دارم و همان عطر و رنگی را که محبوب دوست دارد استفاده می کند. و سعی می کند خواسته های او را انجام بدهد.

حالا اگر کسی بگوید عاشق امام زمان عجل الله تعالی است، اگر واقعا عاشق ایشان باشد باید ببیند محبوبش چه چیزی را دوست دارد. امام زمان عجل الله تعالی صله رحم، خدمت به والدین، دوری از گناه و ... را دوست دارد.


 /1102101304

حجت الاسلام هاشمی نژاد : محبت صاحب الزمان مزد رسالت پیامبر صلی الله علیه و آله است