حجت الاسلام شهاب: حرف مشترک اهل بیت (ع) چه بود؟

کد خبر: 38449
مراسم شب شهادت امام صادق (ع) در هیئت ریحانة الحسین (س) با سخنرانی حجت الاسلام شهاب و مداحی حاج سید مجید بنی فاطمه، حاج مسعود اصلانی، میثم نادی، کربلایی مهدی سعیدی و دیگر ذاکرین اهل بیت (ع) برگزار شد.

وارث:مراسم شب شهادت امام صادق (ع) در هیئت ریحانة الحسین (س) با سخنرانی حجت الاسلام شهاب و مداحی  حاج سید مجید بنی فاطمه، حاج مسعود اصلانی، میثم نادی، کربلایی مهدی سعیدی و دیگر ذاکرین اهل بیت (ع) برگزار شد.

در ادامۀ خبر متن سخناند حجت الاسلام شهاب را می خوانید:

حجت الاسلام شهاب: حرف مشترک اهل بیت (ع) چه بود؟

صرف این که بگوییم حب این خاندان در دست ما است و از آن طرف کسب معارف نکرده باشیم چیزی به دست نیاورده ایم.

از  وجود مبارک علی علیه‌السلام تا امام حسن عسکری علیه‌السلام تقریبا 250 سال است. امام زمان عج ‌الله ‌تعالی‌ فرجه الشریف را منها کردم چون سیره مهدوی منهای از سیره اجدادش نیست اما حوزه بحثش جدا است.در زندگی امام زمان عج ‌الله ‌تعالی‌ فرجه الشریف  اصول دیگری حاکم است.

در این 250 سال چه شد که ائمه ما ذلیل نیستند؟ چرا وهابیت از قبر مبارک حضرات می ترسد؟ به ظاهر 250 سال است 11 پیشوا زیر خاک هستند. اما هنوز حرف دارند برای گفتن. چه دارند که ماندند؟ این سیاهی ها قرار است تا کی با چه چیزی باقی بماند؟

در جمع رفتار و سیره هر 11 نفر به یک حرف مشترک می رسیم و آن اصل عزت مندی و عزیز بودن مومن است. "العِزَّةُ لِلهِ وَ لِرَسولِهِ وَ لِلمُؤِمنین" عزت برای خدااست و بعد برای رسول خدا صلی ‌الله‌ علیه‌ و ‌آله و بعد برای مومنین. عزت به دو معنا یکی این که در قلب عزیز شود و معنای مهم دیگر این که وجودی شکست ناپذیر داشته باشد. ائمه علیهم السلام ماندند چون در عالم عزیز بودند. مومن باید عزیز باشد. که اگر معنای تام و واقعی مومن بودن را بخواهید متواترا بین شیعه و سنی در کتب تفسیریشان ذیل آیه" قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ" نوشتند این آیات در شان شیعیان علی بن ابی طالب علیه‌السلام است. یعنی شیعه واقعی شیعه علی علیه‌السلام است. 

اما در عمل هم باید نشان دهیم این اقتدار را. چند نمونه تاریخی را عرض می کنم خودتان راه کار های عزت مندی را به دست بیاورید.

یکی از محبین امام صادق علیه‌السلام آمد نزد حضرت و گفت: یابن رسول الله علیه‌السلام ما یک همسایه ناصبی داریم. که خاندان شما را فحش می دهد. خانواده ام می گویند: خیلی انسان ذلیلی هستی که نمی روی با او برخورد کنی. من هم برای حصانت و صیانت خانواده ام نمی روم و برخورد نمی کنم. آقا عزیز کیست و ذلیل کیست؟ امام فرمودند: اولا صبر کن. گفت: صبر می کنم اما خانواده ام مرا متهم کرده اند. حضرت فرمود: "إنما الذلیل من ظلم" پست کسی است که ظلم می کند و مظلوم ذلیل نیست چون حق است. شیعیان عراق و یمن و بحرینی توان مقابله ندارد وبه جرم محبت علی علیه‌السلام است که جان می دهند. آیا ذلیل هستند؟ نه

می دانید امام صادق علیه‌السلام چرا چنین حرفی زد؟ یادش نرفت که عمه سادات را در حالی وارد مجلس یزید لعنة الله علیه کردند که لباس پست بر تن او بود. بد شکلی او را آوردند. در روایت آمده است با آستین لباس عربی اش صورتش را پوشانده بود. اینجا باید دختر علی علیه‌السلام له می شد ولی عزیز شد.

امام صادق علیه‌السلام می فرماید: تحت هر شرایطی اگر هستی مبادا از مسیر ظلم عبور کنی. زیرا دور شدن از مسیر ما باعث می شود ابلیس ذلیل به تو نزدیک شود و رویت سرمایه گذاری کند.  لذا امام صادق علیه‌السلام می فرماید: ما می گوییم عزیز باشید.

 

حال چه کنیم که نزد خدا و اهل بیت علیه‌السلام و حتی نزد مردم عزیز شویم؟

چند راهکار اساسی عرض می کنم:

1.    

حرف خود امام صادق علیه‌السلام است: عبودیت و بندگی خدا در مسیر طاعت.

شیعه علی علیه‌السلام باید عبد باشد آن هم عبد مطیع. برخی این گونه عبودیت می کنند کنار فرمان خدا و اهل بیت علیهم السلام تبصره می نویسند که نامش قرائت های جدید از دین و مذهب است. چشم و گوش بسته تابع حکم امام باشیم. برنده کسی است در امر عزت، مطیع محض امر مولی خود باشد. قرآن می فرماید:" مَن كانَ يُريدُ العِزَّةَ فَلِلَّهِ العِزَّةُ جَميعًا" یکجا به خدا بگویید چشم ببینید خدا عزیزتان می کند یا نه؟ در روایت داریم پیامبر صلی ‌الله‌ علیه‌ و ‌آله می فرماید: خدافرمود من هرروز در آسمانها این ندا را می دهم، من عزیزم اگر کسی می خواهد عزیز باشد به حرف من گوش کند.

 

2.    

خروج از گناه:

گنا انسان را عزیز نمی کند، ذلیل می کند. امام حسن مجتبی علیه‌السلام به جناده فرمودند: اگر می خواهی در این دنیا آقایی و سروری کنی از زیر چتر گناه بیرون بیا. گناه صغیره و کبیره هم ندارد. کوچکش هم انسان را عقب می اندازد. امام صادق علیه‌السلام فرمودند: گناهان کوچک انسان را می کشاند به سمت گناهان بزرگ. قرآن می فرماید: می خواهید به شما بگویم پست ترین اعمال چیست؟ "الَّذينَ ضَلَّ سَعيُهُم فِي الحَياةِ الدُّنيا وَهُم يَحسَبونَ أَنَّهُم يُحسِنونَ صُنعًا." عصیان حرب با خدا است.

خدا به رسول الله صلی ‌الله‌ علیه‌ و ‌آله فرمود: که من جعفر بن ابی طالب را قبل از اسلامش دوست داشتم. رسول اکرم صلی ‌الله‌ علیه‌ و ‌آله از جعفر پرسید: چه کردی؟ گفت من 4 کار را انجام ندادم: 1. دروغ نگفتم دیدم رسوا می شوم و عزیز نمی شوم 2. شراب نخوردم دیدم عقلم را می گیرید و ذلیل می شوم 3. زنا نکردم و دیدم با ناموس خودم همچنین می کنند و ذلیل می شوم. 4. به بت ها هم سجده نکردم چون عقلانی نبود. وحی آمد دیدی چرا دوستش داشتم؟ چون تلاش کرد هیچ وقت ذلیل نشود. من هم او را عزیز کردم.

 

3.    

کنترل زبان:

امام علی علیه‌السلام : کسی که می خواهد عزیز شود زبانش را حفظ کند.

 

4.    

اگر به جای رسیدی که به تو قدرتی دادند ولی دیدی توان آن کار را نداری کناره گیری کن تا ذلیل نشوی. 

اگردر کاری تخصص داشتی خلق راضی بودند از تو بین خدا و خلق عزیز می شوی. اصل حاکم بر زندگی امام مقام عزت بود. 

/110210302

حجت الاسلام شهاب: حرف مشترک اهل بیت (ع) چه بود؟

حجت الاسلام شهاب: حرف مشترک اهل بیت (ع) چه بود؟