حجت الاسلام نقویان : آن چیزی که دلمان بخواهد ما را به مقصود نمی رساند

کد خبر: 41450
مراسم جشن عید غدیر با سخنرانی حجت الاسلام نقویان و مداحی کربلایی علیرضا اخوان در هیئت یا زینب سلام الله علیها برگزار شد
وارث: مراسم جشن عید غدیر با سخنرانی حجت الاسلام نقویان و مداحی کربلایی علیرضا اخوان در هیئت یا زینب سلام الله علیها برگزار شد.

در ادامۀ خبر متن سخنرانی حجت الاسلام نقویان را می خوانید:

 
 

نهایت خواسته انسان ها

ما انسان ها مانند کامپیوتری هستیم که از فروشگاه میخریم و آن وسیله یک برنامه ای از قبل دارد و با آن ساخته شده است. ما آدم ها که خلق می شویم خدا یک برنامه ای را در ما نوشته است. مثلا صداقت برنامه خدا نوشته است. بچه از بچگی که زاده می شود راستگو است، اگر دروغ بگوید، باید یادش بدهیم. تلفن زنگ می زند و ما به بچه می گوییم خانه نیستیم! بچه به طبیعت خودش مهربان است. با رفتارهای ما می فهمد می شود سنگدل شد و شادی را با دیگران تقسیم نکرد. خدا با 11 قسمی که در قرآن می خورد یکی به نفس ما است. «وَ الشَّمْسِ وَ ضُحَاهَا وَ الْقَمَرِ إِذَا تَلاهَا وَ النَّهَارِ إِذَا جَلاهَا وَاللَّیْلِ إِذَا یَغْشَاهَا وَ السَّمَاءِ وَ مَا بَنَاهَا وَ الأرْضِ وَ مَا طَحَاهَا وَ نَفْسٍ وَ مَا سَوَّاهَا فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَ تَقْوَاهَا»1 ما در هارد شما نوشتیم که چه چیزی خوب و چه چیزی بد است. یکی از برنامه هایی که خدا در دل ما گذاشته است این است که آدم ها دنبال چه خواسته ای باشند. آنجایی که انسان ها نهایت خواسته شان است، بهشت است. اگر در تاریخ کره زمین نگاه کنیم می بینیم مریض ترین آدم ها در آنجا بوده اند. برای همین پیامبر صلی الله علیه و آله را به آنجا فرستاد. نکته این بود که آدم ها نهایت خواسته شان یک چیز است و از اینجا اختلاف شروع می شود. البته با خواستن تنها کاری درست نمی شود. بین خواسته دل و رفتارمان رابطه وجود دارد. دلمان بهشت رفتن را می خواهد ولی رفتارمان ما را به جهنم می بردآن چیزی که دلمان بخواهد ما را به مقصود نمی رساند. حضرت امام رحمت الله علیه یک غزلی دارند که می فرمایند: 

در دلم بود که آدم شوم ، اما نشدم

 بی خبر از همه عالم شوم ، اما نشدم 

 آرزوها همه در گور شد ای نفس خبیث 

 در دلم بود که آدم شوم ، اما نشدم

ما باید با عملمان به بهشت برویم و فقط با دل خواستن نمی شود. کسی بخواهد پروفسور حسابی شود باید 25 سال زحمت بکشد.

راه رسیدن به خواسته دل

بهشت خدا بیشتر از جهنم شلوغ است. راه بهشت سربالایی است. امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: بهشت را با سختی ها کادوپیچ کرده اند. آیا راهی هست که این سربالایی سبک شود؟ یک راه هست. مثلا یک نفری آمده و می گوید من سرطان چشم دارم و هر زنی را که می بینم نگاه می کنم چه کنم که خوب شوم؟ همین که تصمیم گرفته است خوب شود، نصف راه را رفته است. یکی به او می گوید ذکر «استغفرالله» بگو.  او می گوید تاثیری ندارد.امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: دینتان را با دنیایتان حفظ کنید. مثلا برای فقرا خیریه درست کن. اگر خواستیم خوب شویم و به بهشت برویم یک کار را باید بکنیم. باید یک رفیق پاک پیدا کنیمهستی فقط با حضرت علی علیه السلام اداره می شود و خوشا به حال کسانی که با او دست داده اند. سعی کنید یک رفیق نازنین در زندگیتان پیدا کنید و خوب می شوید. 

/1102101304

 

پی نوشت:

1.     سوره شمس آیات 1 تا 8