افزایش فشار به شیعیان در جمهوری آذربایجان/ انتقال رهبر محبوس حزب اسلام به زندانی مخوف

کد خبر: 71538
دادگاه تجدید نظر جمهوری آذربایجان در حکمی کاملاً مغرضانه حکم به انتقال حاج محسن صمداف را به زندان قوبستان صادر کرد.
وارث: در جلسه دادگاه تجدید نظر باکو حکم انتقال «محسن صمداف» رهبر محبوس حزب اسلام به زندان قوبوستان تائید شد.

به گفته «یالچین ایمان اف» وکیل مدافع وی، دکتر صمداف به بهانه‌های مختلفی از جمله اقامه نماز در زندان و ایجاد ارتباط معنوی با سایر محکومان، دادگاه تجدید نظر در حکمی کاملاً مغرضانه حکم انتقال ۳ سال به زندان قوبستان را تائید نمود و در ۲۲ ماه جاری حاج محسن صمداف به زندان مخوف قوبوستان منتقل خواهد شد.

پیش تر، نیز مسئولان زندان شماره ۱۲ رهبر محبوس حزب اسلام را به علت کشف قاب نگهداری قرآن از قفسه کمد محل زندان وی، به ده شبانه روز سلول انفرادی منتقل نموده بودند.

به گفته وکیل مدافع صمداف نام‌برده از ابتدای انتقال به زندان شماره ۱۲ باکو به بهانه‌های مختلف تحت فشار قرار گرفته و در شرایط سلول انفرادی نگهداری می‌شود.

محسن صمداف در سال ۲۰۱۱ درپی سخنرانی اعتراض‌آمیز علیه ممنوعیت حجاب در مدارس دخترانه جمهوری آذربایجان، دستگیر و به اتهام تلاش برای براندازی دولت به ۱۲ سال زندان محکوم شد.

از سوی دیگر چند روز پیش و در جریان دادگاهی که در شهر ماساللی جمهوری آذربایجان برگزار شد؛ «حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ سردار حاجی حسنلی» با شکایت فرماندار این شهر و به اتهام اقامه نماز جمعه، محکوم به تحمل ۳ سال حبس شده است!

وکیل وی در صفحه شخصی فیس‌بوک خود نوشت: شیخ، تنها به خاطر نماز خواندن و آگاهی‌بخشی به مردم در حوزه دین به ۳ سال حبس محکوم شد، در قرن بیست و یکم، تنها در جمهوری آذربایجان است که یک نفر به خاطر اعتقادات دینی‌اش حبس می‌شود. دادگاه با این تفکر حکم را صادر کرده است که اگر شیخ محبوس نباشد، دوباره نماز خواهد خواند. آنان گمان می‌کنند که با این کار اعتقادات دینی یک نفر را از او خواهند گرفت.

سوالی که همچنان در اذهان همگان ساری و جاری است این است که چگونه ممکن است کشوری مثل جمهوری آذربایجان که خود را بخشی از جهان اسلام می‌داند و سال ۲۰۱۷ را نیز سال همبستگی اسلامی نام‌گذاری کرده و میزبانی بازی‌های اسلامی را برعهده می‌گیرد، تحمل برگزاری یک نماز جمعه از سوی یک روحانی را ندارد؟