اطاعت پدر و مادر در هرکاری واجب است ولو اینکه شبهه ای در آن باشد

کد خبر: 74723
اگر پدر و مادر امر کردند به خوردن غذایی که شبهه در آن است فرزند باید بخورد اما اگر یقین داشت که مال حرام است نباید بخورد.
وارث: جلسه هشتاد و ششم سیری در صحیفه سجادیه  با سخنرانی استاد فاطمی نیا در مسجد جامع ازگل برگزار شد.
در این جلسه دعای بیست و چهارم امام سجاد (علیه السلام) تفسیر شد.

اطاعت پدر و مادر در هرکاری واجب است ولو اینکه شبهه ای در آن باشد

در ادامه متن سخنرانی ایشان را مطالعه بفرمایید:

 امام باقر علیه السلام میفرمایند ممکن است بنده ای نسبت به والدینش در زمان حیات آنها بسیار نیکوکار باشد، سپس والدین او از دنیا بروند در حالی که دِینی به گردن داشته اند که فرزند آنها میتوانست آن را انجام دهد اما انجام نمیدهد و برایشان آمرزش هم نمیطلبد، خداوند برای او عاق والدین مینویسد. حضرت در ادامه میفرماید ممکن است فرزندی در زمان حیات والدینش عاق شده باشد اما وقتی پدر و مادرش از دنیا رفتند، دِین آنها را پرداخت کرده، حلالیت طلبیده و برای آنها طلب آمرزش کرده است، خداوند این فرد را نیکوکار مینویسد.
شیخ شهید فرموده اند که چندچیز است که فرزندان واجب است نسبت به والدین انجام دهند؛ یک اینکه سفری پیش آمده است که مباح است وهیچ مشکلی هم ندارد اما بدون اذن پدر و مادر حرام میشود. سفر برای تجارت و کسب علم بدون اذن والدین میشود به این شرط که در شهر خودشان راهی برای تجارت و کسب علم نباشد.
اطاعت پدر و مادر در هرکاری واجب است ولو اینکه شبهه ای در آن باشد. اگر پدر و مادر امر کردند به خوردن غذایی که شبهه در آن است فرزند باید بخورد اما اگر یقین داشت که مال حرام است نباید بخورد. اطاعت پدر و مادر واجب است و ترک شبهه مستحب. 
اگر پدر و مادر امری به فرزند کردند که کاری انجام دهد در حالی که وقت نماز رسیده باشد، باید نماز را به تاخیر بیاندازد و امر والدین را انجام دهد. 
آیا پدر و مادر میتوانند فرزند را از نماز جماعت منع کنند؟ مطلقا نمیتوانند والدین فرزند را از نماز جماعت منع کنند اما یک اوقاتی است مثلا فرزند برای خواندن نماز عشا میخواهد به مسجد برود و هوا تاریک است، والدین میتوانند در اینجا مانع رفتن فرزند بشوند. 
پدر و مادر حق دارند فرزند را حتی از جهاد منع بکنند وقتی که واجب عینی نباشد.
برخی علما میگویند اگر فرزند در حال خواندن نماز مستحبی باشد اگر پدر و مادر صدایش زدند باید جواب بدهد.
اگر فرزند نذری بکند که مالی بدهد یا نمازی به جا بیاورد اگر به پدرش بگوید که این نذر را انجام دهد همینکه پدر بگوید حل میشود از سر فرزند میرود.
خداوند در قرآن ذکر پدر و مادر را از توحید جدا نکرده است " و قضی ربک الا تعبدوا الا ایاه و بالوالدین احسانا"

دعاهای امام سجاد(ع) در صحیفه نسبت به والدین

امام سجاد علیه السلام در صحیفه سجادیه میفرمایند خدایا به من کمک کن که مانند هیبت یک سلطان مقتدر که همه از او میترسند و حساب میبرند از پدر و مادرم حساب ببرم و آنچنان که مادری مهربان به فرزندش نیکی میکند به آنها نیکی کنم.
پروردگارا کاری کن که این خدمت هایی که من به پدر و مادرم میکنم شبیه خوابی که یک آدم خسته میکند شیرین باشد و گواراتر از نوشیدن یک شربت خنک برای یک آدم تشنه باشد.
پروردگارا کاری کن تا من خواسته های آنها را نسبت به خواسته های خودم مقدم بدانم و رضای آنها را بر رضای خودم مقدم بدانم.
پروردگارا کمک کن من نیکی های آنان را هرچند کم هم باشد زیاد حساب بکنم و نیکی خودم را به آنها کم بشمرم حتی اگر زیاد باشد.

اطاعت پدر و مادر در هرکاری واجب است ولو اینکه شبهه ای در آن باشد