«بی‌قاعده زندگی کردن» با تقوای الهی در تضاد است

کد خبر: 75151
خطیب حرم رضوی با اشاره به اینکه «بی‌قاعده زندگی کردن» متضاد با تقواست، عنوان کرد: انسانی‌هایی که بی قاعده زندگی می‏‌کنند، یقینا از راه تقوا دور خواهند شد.
وارث: حجت الاسلام و المسلمین مرتضی امینی‏‌نیا، در ویژه برنامه‏‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی که بعد از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به اینکه «تقوا» نقشه راه هدایت انسان است، اظهار کرد: بی‏‌گمان تقوا به عنوان مهم‏ترین فضیلت دینی و انسانی در بسیاری از کتاب‏های اخلاقی و اجتماعی، مورد بحث و تحلیل قرار گرفته و ابعاد مختلف آن از سوی بزرگان بررسی و تبیین شده است.
وی با تاکید بر شناخت این فضیلت انسانی و دینی، عنوان کرد: ایجاد تقوا و بهره‌گیری از آثار و پیامدهای مثبت دنیوی و اخروی آن یکی از مهم‏ترین وظایف مومنان به شمار می‏رود، این مهم نیز جز با تحمل مشقات و سختی‌‏ها امکان ناپذیر است.
این استاد حوزه تصریح کرد: پرهیز از محرمات که در زبان دین از آن به تقوا تعبیر شده است، شاخصه اصلی در سیر و سلوک معنوی و تقرب به حضرت دوست است.
وی با اشاره به اینکه «بی‌قاعده زندگی کردن» متضاد با تقواست، تصریح کرد: انسان‌‏هایی که بر اساس این تفکر زندگی می‏‌کنند، یقینا از راه تقوا دور خواهند شد، زیرا این افراد حاضر نمی‏شوند که بر اساس نقشه و هدایت الهی حرکت کنند، بلکه گاهی به دنبال نقشه شیطانی می‌‏روند.
این خطیب حرم رضوی افزود: شناخت حق از باطل، نیک از بد و راه و چاه در مسیر حرکت برای انسان مشکل است و این تقوا و تهذیب نفس است که نورانیتی ایجاد کرده و غبار راه را می‏‌نشاند و به انسان اجازه می‏‌دهد تا را حق و نیک را برگزیند.
وی عنوان کرد: فرد متقی از تعلیم الهی برخوردار بوده و توان تشخیص حق از باطل نصیب او شده است، لذا او در دشواری‏‌های زندگی فردی و اجتماعی خود درمانده نمی‏گردد و در تنگنا نمی‏‌ماند.
وی با تاکید بر اینکه دین انسان را محدود می کند، ولی هر محدود شدنی بد نیست، عنوان کرد: در قرآن به عناوين مختلف، مرزهاي الهي بيان و به انسان آگاهي لازم داده شده است كه حريم حدود خداوند را حفظ و از خدشه‌‏دار كردن و شكستن و گاهي حتي نزديك شدن به آن شديدا بپرهيزد.

منبع:استان نیوز