علی (ع) مرآت فاطمه(س) است و فاطمه(س) مرآت علی(ع)

کد خبر: 75286
امام صادق علیه السلام فرمودند: از همان بابی که خداوند اراده کرده است شب قدر در عالم سرالله باشد مادر ما حضرت فاطمه سلام الله علیها در عالم سرالله الاعظم است.
وارث: مراسم جلسه هفتگی محفل احرارالحسین علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام صراف و مداحی حاج حیدر خمسه در حسینیه صنف پیراهن دوزان برگزار شد.
در ادامه خبر متن سخنرانی حجت الاسلام صراف را میخوانید:
ثقیفه چیست؟

غدیر انتهای کار بود

مسئله ثقیفه چه شد؟ آن روز ها چه اتفاقی افتاد که منجر به این شد که 25 سال امام علی علیه السلام را پس بزنند؟ مگر علی علیه السلام را نمیشناختند؟ 23 سال پیامبر صل الله علیه و آله و سلم خطبه خواند چون خداوند این بار را روی دوش او نهاده بود که هرجایی هستی باید علی علیه السلام را بر این مردم عرضه کنی. نکرد؟ این مسئولیت را خوب پیاده کرد .

غدیر انتهای کار بود. غدیر یک طراحی روی جلد بود.برای غدیر 23 سال کار شده بود. مردمی که برای غدیر آمده بودند با این جمله« من کنت مولاه و هذا علی مولاه» بیگانه نبودند. بارها و بارها پیامبر صل الله علیه و آله و سلم در جمع های عمومی و در همایش هایشان جایگاه ولایت کلیه مطلقه الهیه امام علی علیه السلام را در عالم بیان کردند.

عملا این جماعت بارها دیدند که پیامبر صل الله علیه و آله و سلم تا چشمش به حضرت علی علیه السلام می افتاد میگفتند: « مردم بدانید، أنت أخي و وصيي و ولي من بعده» تو برادر منی، وصی منی، امام بعد از منی، رهبر و پیشوای بعد از منی برای این مردم.

این ها آشنا با دختر پیامبر صل الله علیه و آله و سلم نبودند؟ اینها بارها از زبان پیغمبر صل الله علیه و آله و سلم نشنیدند که فاطمه پاره تن من است؟

زن های پیغمبر بارها دیدند که پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم حضرت زهرا سلام الله علیها را در آغوش می گرفت.

امام صادق علیه السلام وقتی سوره قدر میخواندند میفرمودند: «و ما ادراک فاطمه» به ایشان گفتند و ما ادراک لیله القدر و با حضرت تکرار کردند«وَ ما أَدْراکَ فاطمة» گفتند یعنی چه؟

حضرت فرمود: همه شب قدر به خاطر فاطمه سلام الله علیها است در عالم، چون هیچ کس هنوز نفهمیده است که شب قدر چه زمانی است. خداوند این طور قرار داده است که شب قدر در عالم سر باشد.

امام صادق علیه السلام فرمودند: از همان بابی که خداوند اراده کرده است شب قدر در عالم سرالله باشد مادر ما حضرت فاطمه سلام الله علیها در عالم سرالله الاعظم است.

روز شهادتش سر است، 20 قول از شهات حضرت داریم. قبرش سر است.

فاطمه سلام الله علیها؛انسیة الحورا

به امام صادق علیه السلام گفتند چرا به حضرت زهرا سلام الله علیها انسیة الحورا می گویند؟

حضرت فرمودند: چون در بین مردم انسان است و در بین ملائکه فرشته است.

گفتند حورا به چه معناست؟ مگر می شود یک نفر هم انسان باشد و هم فرشته؟ حضرت فرمودند: فقط برای مادرمان می شود.

از حضرت خواستند مثالی بزنید، بگویید حورا مثل چیست؟ ایشان فرمودند: حورا به کسی می گویند که در اوج لطافت در عالم است، یعنی اگر وزش باد تندی بیاید از کنار صورتش رد شود، رد هوا در صورتش می افتد.

چه کسی در این عالم فاطمه سلام الله علیها را می شناسد؟

پیامبر صل الله علیه و آله و سلم می فرمودند هر بار که فاطمه را می بوسم یک مرحله به کمال نبوت نزدیک می شوم.

علی علیه السلام مرآت فاطمه سلام الله علیها است، یعنی آینه فاطمه سلام الله علیها است. فاطمه سلام الله علیها مرآت علی علیه السلام است. یعنی این دو آینه هم هستند.

امام صادق علیه السلام فرمودند هر کس در ایین عالم میخواهد علی شناس واقعی شود باید از طریق حضرت فاطمه سلام الله علیها ورود کند و علی علیه السلام را بشناسد. 
هر کس هم میخواد فاطمه زهرا سلام الله علیها را بشناسد باید از طریق امام علی علیه السلام برای این شناخت ورود کند.
چرا؟ چون خود پیغمبر صل الله علیه و آله وسلم فرمودند: تاصبح قیامت هم اکر خدا امیر المومنین علیه السلام را خلق نمیکرد هیچ کسی در عالم هم کفو فاطمه سلام الله علیها نبود. 

یکی از دلایل خلقت علی علیه السلام این بود که هم کفو فاطمه سلام الله علیها باشد. هیچ کس در عالم به اندازه حضرت علی علیه السلام به حضرت فاطمه سلام الله علیها نزدیک نبود. تمام ابعاد و ظرایف خصوصی زندگی حضرت فاطمه سلام الله علیها را علی میدانست. حتی برخی از آنها را پیغمبر صل الله علیه و آله و سلم نمیدانست. 9 سال با فاطمه سلام الله علیها زندگی کرده است. تمام خلوت های فاطمه را میداند. 


هیچ کس مثل علی علیه السلام فاطمه سلام الله علیها را نشناخته است. او ادعا می کند که من هم تو را نشناختم.

ابن عباس میگوید بعد از اینکه حضرت علی علیه السلام حضرت فاطمه سلام الله علیها را دفن کردند، نزدیک های صبح کنار ایشان رفتم و دیدم که حضرت سر مزار نشسته اند و با کف دست به خاک قبر حضرت فاطمه سلام الله علیها میزنند و می گویند: « ای لیلی غریب علی من علی هم تو را نشناختم.»

خداوند برای جسارتی که به این خانم شده است کوتاه می اید؟ فاطمه زهرا سلام الله علیها می فرمودند: من همه سختی هایی که کشیدم همه زخم هایی که خوردم برای علی علیه السلام بود. نه برای اینکه علی علیه السلام شوهر اوست، و نه برای اینکه آن حضرت پدر فرزندانش بود، فاطمه سلام الله علیها جانش را داد برای اینکه علی علیه السلام ولی او بود. امام او بود. برای امامش جانش را داد.

اشک برای امام حسن(ع) و فاطمه الزهرا(س)

هر کسی میخواهد برای حسین علیه السلام خوش اشک باشد برای فاطمه سلام الله علیها گریه کند.

هر کس میخواهد حال خوبی در گریه برای امام حسین علیه السلام داشته باشد برای امام حسن علیه السلام گریه کند.

خداوند اراده کرده است، جلوه ذوق اشک برای سیدالشهدا علیه السلام را در عالم منوط بر اشک این مادر و پسر قرار داده است.

در قیامت پرده ها کنار می رود که گریه برای فاطمه سلام الله علیها و امام حسن علیه السلام چه کار با اشک برای سید الشهدا علیه السلام میکند.

برای امام حسن و حضرت زهرا سلام الله علیها بخل نکنید.