چگونه پای حضرت زهرا (س) را به خانه هایمان باز کنید

کد خبر: 75464
در خانه هایتان روضه برگزار کنید. نه به این معنی که عده ای جمع شوند و خانواده شما از زندگی بیفتند یک روز میخواهی خانواده ات را بیرون ببری، نیت کن همین غذا دادن تو به خانواده ات همین سفره به نیت حضرت ام البنین(س) باشد.
وارث: مراسم جلسه هفتگی محفل احرارالحسین علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام صراف و مداحی حاج حیدر خمسه در حسینیه صنف پیراهن دوزان برگزار شد.
در ادامه خبر متن سخنرانی حجت الاسلام صراف را میخوانید:
چگونه پای حضرت زهرا (س) را به خانه هایمان باز کنید

چگونه پای حضرت زهرا (س) را به خانه هایمان باز کنید

قدم گذاشتن در وادی اهل بیت علیهم السلام رزق است. خیلی ها میخواهند در این راه باشند اما پایشان نمی کشد چون از عالم بالا دعوت نشدند. شما یک شب اراده کنید و با اراده خودتان به این مجالس بیایید آیا می شود؟ تا خود زهرا مرضیه سلام الله علیها نخواهد ما نمیتوانیم به اینجا بیاییم. قبل از اینکه ما بیاییم خود حضرت زهرا(س) آمده است و آخرین نفر هم میرود.

آن حضرت به مرحوم شیخ عبدالزهرا فرمودند: به بقیه مستمعین بگو هر جا بیرقی که منصوب به حسین من باشد بزنند و بگویند بفرمایید روضه، اولین نفر در آن روضه خودم حاضر میشوم و آخرین نفر از آن جلسه میروم.

اگر میخواهید پای حضرت زهرا سلام الله علیها را در خانه هایتان باز کنید، در خانه روضه برگزار کنید.

قدیمی ها یک حساب و کتاب هایی در زندگی هایشان بود، الان ما رغبت به روضه رفتن درونمان زیاد است امام در روضه گرفتن نه، به قدیمی ها نمیرسیم.

در خانه هایتان روضه برگزار کنید. نه به این معنی که عده ای جمع شوند و خانواده شما از زندگی بیفتند یک روز میخواهی خانواده ات را بیرون ببری، نیت کن همین غذا دادن تو به خانواده ات همین سفره به نیت حضرت ام البنین(س) باشد.

فرزندت را میبری بیرون به او غذا بدهی، نیت کن که سفره حضرت رقیه(س) پهن کرده ای.

نیت مهم است

امام صادق علیه السلام فرمودند: النیت افضل من العمل. گاهی خود نیت فضیلتش از عمل بیشتر است.

شب نیت کنید نماز شب بخوانید بعد بخوابید. حدیث داریم اگر کسی شب نیت کند که نماز شب بخواند، صبح بیدار شود و ببیند که خواب مانده و نتوانسته بخواند خداوند به ملائکه اش می گوید به عظمت جلال خودم قسم این بنده نیتش را کرده بود که نماز شب بخواند و خلوتی داشته باشد، اما نشد، اما برایش بنویسید که بیدار شد و در عمل نمازش را خواند. روایت امام جواد علیه السلام است.

امام صادق علیه السلام می فرمودند: چه بسا نیت های برای عمل یک روزی به انسان توفیق انجام آن عمل را می دهد.

یک روز را در ماه برای روضه در خانه قرار دهید. حتی کسی هم نداند، آن روز که نیت کردید برای روضه از نماز صبح که بیدار شدید بگویید امروز، روز روضه من است، وضو بگیرید، خودتان یک زیارت عاشورا بخوانید، اگر توانستید یک روضه بخوانید، نتوانستید از محتشم یک شعری بخوانید.

در آخر خودتان ذکر حسین بگویید و سینه بزنید، نفر دومی که پیش شماست حضرت زهرا سلام الله علیها است.شرط قبولی همان ذکر حسین آخر است.

شخصی به امام صادق علیه السلام گفت چه کار کنم که شما از من راضی باشید؟ حضرت فرمودند: در خانه ات برای ما روضه میگیری؟ مجلس میگیری؟

آن شخص گفت: بله آقا. چه کنیم که جلساتمان مورد تایید شما باشد؟ حضرت فرمودند: معارف ما بین شما رد و بدل میشود؟ جلسه ای که درآن منبر نباشد، ذکر معارف اهل بیت علیهم السلام نباشد ابطل است.

گفت: بله آقا. حضرت فرمودند: ذکر حسین(ع) در آخر مجلستان می گویید؟ گفت اگر شما بگویید، از این به بعد می گوییم. حضرت فرمودند: ذکر حسین(ع) بگویید که مجلستان کامل شود.

کم کم اعضای خانواده تان را وارد این روضه کنید. یک روزی که فامیل را دعوت کرده اید روز روضه تان باشد و سفره به نیت روضه پهن کنید.

منظور جلسه های سنگین پرخرج نیست. گریه کن امام حسین علیه السلام نباید ماه بگذرد و خودش برای خودش روضه نداشته باشد.

یونس بن زبیان آمد محضر امام هادی علیه السلام آقا فرمودند که چند وقتی نبودی؟ ایشان گفت: به زیارت جدتان حسین بن علی علیه السلام رفته بودم.

حضرت فرمودند: تا آنجا که میدانم تو اهل ری هستی،

گفت: بله آقا.

فرمودند: چرا در این شرایط سخت خودت را به زحمت انداختی؟ همین آقا را زیارت کنی خداوند ثواب زیارت حسین ما را برایت می نویسد.

بعد این جمله را گفتند: «مَن زارَ عَبدالعَظیمِ الحَسَنی(ع) بِرِی کَمَن زارَ الحُسَین(ع) بِکَربَلا»

خانه تان را غسل دهید

استادی داشتم که میگفت وقتی خانه جدید میگیرید این خانه را غسل دهید بعد عضای خانواده را وارد آن کنید.

یک روز گفتم این غسل دادن یعنی چه؟ ایشان فرمودند: معلوم نیست قبل از شما در این خانه که بوده و چه گناهی کرده است. چون گناه اثر وضعی و تاریکی خود را در فضا به جا می گذارد.

برای غسل خانه قبل از اینکه اساس بیاورید یک نفر را بیاورید در آن خانه روضه بخواند. اشک برای سید الشهدا علیه السلام فضا را تمیز میکند.

فضای خانه هایتان را با خواندن نماز شب و روضه لطیف کنید.

امام صادق علیه السلام فرمودند: خانه ای که در آن نماز شب خوانده شود. خداوند آنجا را محل عبور ملائکه قرار میدهد.

امام رضا علیه السلام میفرمایند: خداوند رحمت کند کسی را که باعث احیا امر ما اهل بیت می شود. یکی از جلوه های احیا امر اهل بیت علیهم السلام، برپایی و احیا این جلسات است.

آثار حدیث کسا

حدیث کسا خیلی اثر دارد مخصوصا اگر در خانه خودتان بخوانید. حضرت زهرا سلام الله علیها در این حدیث داستان تعریف نکرده است.

حضرت زهرا سلام الله علیها در این حدیث یک دوره شؤون اهل بیت علیهم السلام که صاحب ولایت خداوند هستند را عرضه کرده اند.

آقای طباطبایی میفرمودند آقای قاضی دعای سمات و حدیث کسا را همیشه در عبای خود داشتند و حدیث کسا را شنبه ها میخواندند. از آقای قاضی رحمه الله علیه پرسیدند: چرا حدیث کسا را شنبه ها میخوانید؟

ایشان فرمودند: زمان ظهور این حدیث روز شنبه است و از نظر ظرف زمانی دعاهایی که در انتهای این حدیث هست، روز شنبه به استجابت نزدیک تر است. و از آداب خواندن این حدیث روشن کردن عود است. با حدیث کسا مأنوس باشید. در جلسه ای که حدیث کسا خوانده شود امام زمان (عج) اشراف بر آن جلسه دارند.

چگونه پای حضرت زهرا (س) را به خانه هایمان باز کنید