جوان نوطلبی که از قرآن و اهل بیت(ع) تقلید کند به سعادت می رسد

کد خبر: 76488
استاد حوزه علمیه گفت: جوان نوطلبی که از قرآن و اهل بیت(ع) تقلید کند به سعادت می رسد، در نوطلبی باید قید دستور دین را در نظر گرفت.
وارث:  حجت الاسلام سیدحمید میرباقری استاد حوزه علمیه پنج شنبه ۱۲ بهمن ماه در مراسم سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) که در مسجد جامع غدیر قم برگزار شده بود، گفت: برخلاف نسل‌های قبلی که محافظه کار بودند نسل جدید دنبال چیزهای نو هستند. عاقل باید به مقتضیات زمان خود آگاه باشد چراکه در سعادت و خوشبختی او نقش زیادی دارد.

حجت‌الاسلام میرباقری با بیان اینکه نوطلبی و تجددخواهی بد نیست و نو یا کهنه بودن ملاک بدی یا خوبی نیست، عنوان کرد: تفکر نو یا کهنه درباره دین خطرناک است، امروزه برای برخی افراد گاهی به بهانه نوگرایی ظاهری از دین باقی مانده اما محتوا از بین می‌رود یک نمونه آن مساله مرز محرم و نامحرم است.

استاد حوزه علمیه با استناد به فرمایش امیرمومنان امام علی(ع) بیان داشت: چشم‌های شما آلت صید شیطان است که شما را صید کند، دل هایتان کتابچه چشمان شما هستند، یعنی آنچه می‌بنید بر دل، مغز، قلب، روح و روان شما انعکاس یافته اثر می‌گذارد.

وی افزود: نگاه‌های پی‌درپی به نامحرم شهوات و امیال نفسانی را در وجود انسان رشد می‌دهد، در صورت ازدواج شاید دفع شود اما جان، روح و ‌زندگی انسان را می‌سوزاند و بر متلاشی شدن زندگی او اثر دارد.

حجت‌الاسلام میرباقری با بیان اینکه در فضای مجازی مراقب خود باشید، گفت: افرادی هستند که در این فضا به فساد کشیده شده و زندگی آنها متلاشی می‌شود.

وی با بیان اینکه هر نویی سعادت آور و هر قدیمی کهنه نیست، ابراز کرد: نگاه به نامحرم اثرات بد دارد، امروز تقلید و تبعیت از فضای مجازی می‌تواند انسان را بیچاره کرده و او را به بلا و فساد مبتلا کند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه نوطلبی و محافظه کاری کورکورانه اشتباه است، ابراز کرد: از چه کسی تقلید کردن بسیار مهم است جوانی که از قرآن و اهل بیت(ع) تقلید کند به سعادت می رسد، در نوطلبی باید قید دستور دین را در نظر گرفت چراکه صاحبان عقل و خرد در همه امورات خود با عقل و خرد برخورد می‌کنند حتی در اطاعت از سخن پدر و مادر نیز حق را در نظر می‌گیرند.