متقیان با محاسبه اعمال خود هوشیار می‌شوند

کد خبر: 76495
استاد حوزه علمیه گفت: بنا بر فرمایش اهل‌بیت(ع) انسان‌های باتقوا هوشیار هستند و در حزب اهل‌بیت(ع) قرار دارند.
وارث: آیت الله جاودان استاد حوزه علمیه 12 بهمن در مراسم سوگواری حضرت زهرا(س) که در حسینیه شیخ مرتضی زاهد برگزار شد، در خصوص محاسبه عمل اظهار داشت: انسان همواره باید دنبال محاسبه اعمال خود باشد.

وی افزود: امام کاظم(ع) فرمودند: کسی که هر روز خودش را محاسبه نکند از ما نیست، بنابراین هرکس کار خوبی کرد از خدا بخواهد که بیشتر بر آن کار موفق شود و اگر کار بدی کرد از خدا طلب آمرزش نماید.

آیت‌الله جاودان درباره اهمیت محاسبه تصریح کرد: اهمیت محاسبه در اینجا است که سبب می‌شود شخص در همان برزخ همراه ائمه معصومین(ع) باشد، چراکه بر اساس فرمایش خودشان همه چیز آنها بر مبنای حساب و کتاب است که اگر کسی بخواهد با آنها باشد باید مثل خودشان باشد.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه محاسبه سبب هوشیاری انسان می‌شود، گفت: هنگام محاسبه انسان با هوشیاری اعمال خود را با عجله و بی‌حساب‌وکتاب انجام نمی‌دهد بلکه به جوانب رفتار و کردار خود فکر کرده ودقت دارد.

وی محاسبه را نوعی تمرین هوشیاری دانسته و اینکه اهل بیت(ع) در رأس هوشیاران عالم هستند، ابراز کرد: بنا بر فرمایش اهل‌بیت(ع) انسان‌های باتقوا هوشیار هستند و در حزب اهل‌بیت(ع) قرار دارند.

آیت‌الله جاودان با استناد به روایتی از امیرالمؤمنان امام علی(ع) مبنی بر اینکه من نفس خود را با تقوا ورزش می‌دهم، گفت: درجات افراد در بهشت به میزان هوشیاری آنها است که به همان میزان نعمت‌های بهشتی دریافت می‌کنند، بلکه تعداد و کیفیت دوستان بهشتی نیز به میزان هوشیاری شخص بستگی دارد.

استاد حوزه علمیه با استناد به فرمایشی از امام سجاد(ع) مبنی بر اینکه از ظلم به کسی که جز خدا کسی را ندارد بپرهیز کنید، خاطرنشان کرد: گاهی برخی اشخاص هیچ مدافعی جز خدا ندارند ظلم به چنین افرادی جزای بسیار سختی دارد مراقب باشیم به مظلومان ظلم نکنیم.