"ایام فاطمیه" احیای غدیر و عدم بازگشت به دوران جاهلیت است

کد خبر: 76515
حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی گفت: کسانی که به بهانه همراهی با سلایق دیگران بر بزرگداشت ایام فاطمیه اعتراض دارند چرا منطقی فکر نمی‌کنند که احیای فاطمیه احیای غدیر و عدم بازگشت به دوران جاهلیت است.
وارث: حجت الاسلام محمدباقر علوی تهرانی استاد حوزه علمیه در مراسم سوگواری حضرت زهرا(س) که در مسجد امیر(ع) برگزار شد، درباره اهیمت سوگواری ایام فاطمیه، اظهار داشت: برخی بزرگداشت‌ها در جهان اسلام نظیر ایام فاطمیه مختص شیعه است که باید آن را بسیار گرامی بدارد.

وی با یبان اینکه بزرگداشت‌های هر جامعه ریشه در مذهب یا آداب و سنن آن دارد؛ افزود: حضرت زهرا(س) با اینکه پیامبر یا امام نبودند اما یک زن معمولی هم نبودند که 1400 سال پیش مظلوم واقع شده و به شهادت رسیده باشند بلکه شهادت ایشان ریشه اعتقادی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی با بیان اینکه عید غدیر، ولادت امام زمان(عج)، شهادت حضرت فاطمه(س) و حضرت امام حسین(ع) بزرگداشت‌هایی شیعه با ریشه اعتقادی است، ابراز کرد: دشمنان اسلام هیچ شهادتی را به میزان شهادت حضرت زهرا(س) تخریب نمی‌کنند چراکه بزرگداشت این شهادت معرف حقیقی واقعه غدیر است.

 وی با استناد به آیات 19 سوره آل عمران و 67 سوره مائده عنوان کرد: بر اساس این آیات تنها دین دین پذیرفته نزد خداوند اسلام است که همین امر هم با پذیرش ولایت امیرمومنان امام علی(ع) به تکامل می‌رسد، هر کس اسلام را بدون ولایت امیرمومنان بپذیرد دین او دچار نقص است.

استاد حوزه علمیه افزود: حضرت فاطمه زهرا(س) پس از رحلت پیامبر(ص) تنها کسی بودند که از غدیر و ولایت امیرمومنان امام علی(ع) به عنوان جانشین پیامبر اسلام(ص) دفاع کرده و در این مسیر تا شهادت هم پیش رفتند بنابراین بزرگداشت شهادت ایشان در واقع زنده کردن واقعه غدیر است که چرا این دختر پیامبر(ص) بانوی بزرگ جهان اسلام به شهادت رسیدند.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی با اشاره به اینکه غدیر هویت شیعه است، گفت: سوگواری در ایام فاطمیه این هویت را زنده می‌کند بنابراین کسانی که به بهانه همراهی با سلایق دیگران بر بزرگداشت ایام فاطمیه اعتراض دارند چرا منطقی فکر نمی‌کنند که احیای فاطمیه احیای غدیر و عدم بازگشت به دوران جاهلیت است.

استاد حوزه علمیه خطاب به اندیشمندان و جوانان تصریح کرد: شما باید با هم اندیشی و گفتمان‌سازی به بهترین نحوه ایام فاطمیه را با برگزاری سمینار، همایش، مجالس سوگواری در جای جای کشور به بزرگداشت شهادت حضرت زهرا(س) بپردازید.

وی اضافه کرد: دشمنان اهل‌بیت(ع) و مخالفان با دست‌آویز کردن این بهانه که پرداختن به شهادت حضرت زهرا(س) مانع وحدت امت اسلامی می‌شود در واقع دنبال مایوس کردن شیعه هستند در حالیکه امت اسلام ضمن حفظ وحدت مقبل مستکبرانی نظیر آمریکا و اسرائیل می‌توانند بدون هیچ گونه تعارضی به عقاید خود هم پایدار باشند.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی بیان داشت: ما در سطح اجتماع وحدت خود را با اهل تسنن حفظ می‌کنیم اما در سطح عقاید ما شهید دادیم و نمی‌شود به واسطه شهادت حضرت زهرا(س) از غدیر چشم پوشی کنیم، باید بین امت اسلام وحدت اتفاق افتد که طومار دشمنان درهم پیچیده شود اما این وحدت باید بر محور حق باشد، بر اساس فرمودند پیامبر(ص) هم «حق با علی علی با حق است که تا صحرای محشر از هم جدا نمی‌شوند».

وی در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس همین مساله حضرت زهرا(س) در خطبه فدکیه فرمودند خداوند اطاعت ما را نظام جامعه قرار داده است امیرمومنان امام علی(ع) حق است و اطاعت از ایشان جامعه درا به وحدت می کشاند.