دو عنصر قرآنی در سیره فاطمه(س) برای اصلاح روابط همسران

کد خبر: 76571
مهدی توکل ضمن بیان برخی ویژگی‌های اخلاقی حضرت زهرا(س) در برخورد با خانواده و همسر، تقید به این دو عنصر قرآنی را مهم‌ترین عامل اصلاح و ارتقای روابط خانوادگی معرفی کرد.

وارث: مهدی توکلی درباره برخی ویژگی‌های اخلاقی حضرت زهرا(س) در برخورد با خانواده و همسر بیاناتی ایراد کرد. 


وی با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) تا آخر عمر شریف خود با همسر و فرزندان خود با محبت و مهربانی برخورد کرد، گفت: خداوند در آیه21 سوره روم می‌فرماید: «مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً؛ یکی از آیات (لطف) او آن است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید که در کنار او آرامش یافته و با هم انس گیرید و میان شما مودت و رحمت برقرار کرد.» حضرت زهرا(س) بارزترین مصداق مودت و رحمت نسبت به همسر است. 

این محقق مسائل دینی با اشاره به معنای مودت و رحمت گفت: مودت به معنای حب عملی و آرمانی است. به این معنا که محبت خود را به صورت عملی به کسی که عاشق او هستی، ابراز کنی. رحمت نیز به معنای مهربانی است. این صفت از آنجا اهمیت پیدا می‌کند که خداوند آن را به خود و برترین بشر یعنی رسول‌الله(ص) نسبت می‌دهد، به این معنا که خداوند در تمام سوره‌ها با رحمانیت و رحیمیت آغاز می‌کند و نسبت به پیامبر(ص) می‌فرماید: «وَ مَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِینَ؛ ما تو را جز اینکه رحمتی بر جهانیان باشی ارسال نکردیم». حضرت زهرا(س) وجود مقدسی بود که نسبت به امیر مؤمنان همیشه در نهایت محبت و مهربانی برخورد می‌کرد؛ بنابراین ما به عنوان شیعیان حضرت زهرا(س) باید همواره با خانواده با محبت برخورد کنیم و فضای خانه را فضای رحمت و مهربانی قرار دهیم. در این صورت همسر و به دنبال آن اهل منزل احساس آرامش می‌کنند. حتی اگر یک مهمان به محیط چنین خانواده‌ای وارد شود، احساس آرامش به او دست می‌دهد.