چرا اسامي امامان درقرآن مجيد ذكر نشده است؟

کد خبر: 76645
حجت الاسلام والمسلمين رجائي پورگفت: هرچند اسامي امامان در قرآن مجيد ذكر نشده است امّا بناى قرآن براين است كه مسائل را به صورت كلى و به شكل اصل و قاعده بيان كند.
وارثحجت الاسلام والمسلمين رجائي پور كه درجمع زائران حسيني در حرم مطهر سيد الشهدا (ع) سخنراني مي كرد با اشاره به اينكه دركلام پيامبر اسلام (ص) به طور صريح نام ائمه معصومين (ع) و مخصوصاً على بن ابى طالب (ع) ذكر شده است، گفت: روش آموزشي قرآن بيان كليات و اصول عمومي است و تشريح مصاديق و جزئيات غالباً بر عهده پيامبر گرامي بوده است و رسول خدا (ص) هم نه تنها مأمور به تلاوت قرآن بود بلكه در تبيين آن نيز مأموريت داشت.

وي افزود: اين انتظار كه مصاديق و جزئيات در قرآن بيايد، همانند اين است كه انتظار داشته باشم همه جزئيات در قانون اساسي كشور ذكر شود.

وي با اشاره به اينكه بعضي اوقات شرايط ايجاب مي‌كرد كه درقرآن نام فرد مورد نظر با اوصاف معرفي شود، گفت: انتظار اين كه اسامي 124000 پيامبر و دوازده‌ امام با ذكر نام و اسامي پدر و مادر در قرآن بيايد، يك انتظار بي‌جا است؛ چون در آن صورت قرآن دهها جلد مي شد، لذا فقط به تعداد 25نفر از انبياء اشاره شده است و گاهي مصلحت در معرفي به نام ، گاهي معرفي به عدد و احياناً معرفي با اوصاف بوده است .

حجت الاسلام والمسلمين رجائي پورگفت: بايدتوجه داشت كه هرچند نام ائمه ي اطهار (ع) در قرآن به طور صريح نيامده است ولي در كلام پيامبر اسلام نام ائمه معصومين و على بن ابى طالب ذكر شده است كه مصداق روشن آن حديث غدير است كه به منزله اعلام رسمى خلافت اميرالمؤمنين حضرت على (ع) مى‏ باشد.

وي اظهار داشت : خدا نماز ، زكات ، حج و اعمال ديگر را به شكل اصل و قانون كلى نازل فرمود و جزئيات آن را تشريح نكرد و پيامبر اكرم (ص) نحوه انجام و احكام جزئى آنها را بيان فرمود.

سخنران بعثه رهبري دركربلا درادامه به آيات مربوط به ولايت حضرت على (ع) و نيز آيه تبليغ كه مربوط به ابلاغ رسمى ولايت حضرت على (ع) است، اشاره كرد و به تبيين آيه تطهير درمورد اهل بيت(ع) پرداخت.

در پايان مراسم نوحه خواني و سينه زني توسط حاج حيدر زاده مداح اهل بيت برگزار شد.

چرا اسامي امامان درقرآن مجيد ذكر نشده است؟

چرا اسامي امامان درقرآن مجيد ذكر نشده است؟