حضرت زهرا(س) در تبعیت از ولایت بی‌نظیر بود

کد خبر: 77065
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه حضرت زهرا(س) در تبعیت از ولایت بی‌نظیر بود، گفت: وجود مقدس حضرت زهرا(س) الگوی ولایتمداری و ولایت پذیری محض بود.
وارث: حجت الاسلام والمسلمین صادق مقدسی استاد حوزه علمیه، در مراسمی که به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س) در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد، گفت: خشوع و خضوع در برابر حضرت حق از خصائص حضرت زهرا(س) به شمار می‌رود، همچنین مبارکه بودن از دیگر خصائص حضرت است که باید به آن توجه شود.

وی افزود: وجود مقدس حضرت زهرا(س) برای تمام عالم بشریت با برکت بود و همه انسان‌ها در همه اعصار می‌توانند از این وجود مقدس به عنوان کامل‌ترین الگوی رفتاری و عملی بهره ببرند.

حجت الاسلام والمسلمین مقدسی با تاکید بر اینکه سیره و منش حضرت زهرا(س) هرگز کهنه و قدیمی نمی‌شود، عنوان کرد: ادب و حیا چیزی نیست که طی زمان کهنه و یا قدیمی شود سیره حضرت زهرا(س) نیز چنین است، براساس آیات قرآن کریم انسان اگر بخواهد عاقبت بخیر شود و در عرصه دین و اخلاق به رشد و کمال دست یابد نیاز به الگو دارد تا اعمال خود را به او عرضه و بهترین سبک زندگی را برای خود انتخاب کند.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: اینکه به ما می‌گویند تبعیت و التزام به ولایت لازم است ابتدا این امر باید در جامعه عرضه شود تا مردم ولایی بودن و انقلابی بودن را با چشم مشاهده کنند از این رو است که جامعه انقلابی می‌شود.

وی با بیان اینکه الگو پذیری به دو صورت تبعیت از الگوی مثبت و الگوی منفی انجام می‌شود، گفت: خداوند در قرآن کریم به انسان توصیه می‌کند که از الگوی منفی تبعیت نکند یکی از آن الگو‌ها تبعیت از اهل ظن و دیگر تبعیت از هوای نفس است.

حجت الاسلام والمسلمین مقدسی ادامه داد: تبعیت از هوای نفس انسان را زمین گیر می‌کند. انسان باید خودش را از هوای نفس آزاد کند و توجهی به مطالبه‌گری هوای نفس نداشته باشد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه شیطان انسان را امر به منکر و فحشا می‌کند، عنوان کرد: دروغ گفتن، غیبت کردن، نگاه به نامحرم، خیانت در امانت و کوتاهی در ادای حقوق مردم منکر است کسانی که حدود الهی را رعایت نمی‌کنند دراصل نسبت به شأن و جایگاه انسانی خودشان غفلت دارند و با تبعیت از شیطان خود را هلاک می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در وجود هر انسانی فرعونی وجود دارد که باید با او مبارزه کند، گفت: اطاعت از فرعون درون مانع رشد و کمال انسان می‌شود. افرادی که از فرعون درونی تبعیت می‌کنند در اصل خود را بالا و دیگران را پایین می‌بینند بر همین اساس دست به ظلم و ستم می‌زنند و آیات الهی را به سخره گرفته و از فرامین خدا سرکشی می‌کنند.