گسست پیوند خانوادگی سقوط انسان را آسان می‌کند

کد خبر: 77067
حجت الاسلام والمسلمین عالی گفت: امروز شیطان و لشکریان او انواع پیوندهای خانوادگی را هدف قرار داده که اگر به هدف برسد سقوط انسان آسان خواهد بود.
وارث: حجت الاسلام والمسلمین مسعود عالی استاد حوزه علمیه در مراسم عزاداری برای شهادت حضرت زهرا(س) که در حسینیه امام خمینی(ره) و با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد، اظهار داشت: امام زمان(ع) بعد یک دوران غیبت و حیرت طولانی برای شیعیان ایشان ظهور خواهند کرد و جز مخلصان دیگران سقوط می‌کنند.

وی افزود: در طول تاریخ همانگونه که بر علم تجربه انسان افزوده می‌شود بر ترفند و فریب‌های شیاطین هم افزوده می‌شود طوری که تمام ترفندهای خود برای ضربه زدن به مومنان به کار می‌گیرد.

استاد حوزه علمیه با استناد به روایتی از پیامبر(ص) خطاب به امیرمومنان امام علی(ع)  عنوان کرد: حضرت فرمودند ای علی به تعدادی که شما راه‌های هدایت را بلد هستید شیطان هم راه‌های گمراه کردن را می‌داند.

حجت الاسلام والمسلمین عالی با بیان اینکه امروز شیطان و لشکریان او انواع پیوندهای خانوادگی را هدف قرار داده که اگر به هدف برسد سقوط انسان آسان خواهد بود، بیان داشت: پیوندهای خانوادگی و فامیلی اگر سست شود سقوط افراد آسان است، یکی از اهداف شیطان درست کردن فساد، فتنه، کینه و دشمنی است که پیوندها سست شود.

وی افزود: امروز همین فضای مجازی یا شبکه‌های اجتماعی یکی از ابزار شیطان شده که بر دور شدن افراد خانواده دامن زده و آنها را از یکدیگر دور کرده است.

استاد حوزه علمیه گفت: فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تکنولوژی جدیدی است که می تواند سبب سهولت ارتباطات و دسترسی آسان به اطلاعات باشد یا حتی وسیله‌ای باشد که ما بتوانیم فرهنگ خود را منتقل کنیم اما وقتی مدیریت آ ن در اختیار ما نیست تهدیدها و ضررهای آن برای ما بیشتر از منافع آن است.

حجت الاسلام والمسلمین عالی ابراز کرد: امروز ۲۰ میلیون جمعیت کشورمان با شبکه‌های اجتماعی مرتبط هستند، در این فضا دشمن کاستن عفت‌ و‌حیا، کاهش غیرت و‌حساسیت نسبت به ناموس، دور کردن افراد خانواده از یکدیگر، کم رنگ کردن احترام ها به خصوص نسبت به پدر و مادر را دنبال کرده و اخلاق‌های جدید بر خلاف ارزش‌های ما ایجاد می‌کند.

وی افزود: دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی توسط رهبر معظم انقلاب برای جلوگیری از این مشکلات است، مردم باید این امر را از آنان مطالبه کنند، شیطان و لشکر او شبانه روز به مومنان حمله می‌کنند، تشکیل جلسات شورا با فاصله زمانی زیاد آن هم با اختلاف نظر با این همه حمله دشمن نمی‌تواند بر جامعه اثری داشته باشد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مومنان سنگر خانواده را محکم کرده و صمیمیت را درآن بیشتر کنیم، گفت: خانه و خانواده از مقدس‌ترین سنگرهایی است که خدا دوست دارد زیرا محل عبادت، ریاضت و تربیت است.

حجت الاسلام والمسلمین عالی اظهار داشت: امام صادق(ص) فرمودند زنی نیست که ظرف آب دست همسرش دهد که برای او از ثواب یک سال روزه روزها و عبادات شب‌ها بهتر است، پیامبر(ص) نیز می‌فرمایند اگر کسی یک ساعت در خدمت خانواده باشد از هزار سال عبادت بهتر است.

 وی افزود: برای خدمات در خانه ثواب های عجیب و غریب وجود دارد، اگر فلسفه این روایات درباره خانواده و صمیمیت در آن را بدانیم آن وقت ایمان می‌آوریم که درست است، ائمه معصومین(ع) آینده تاریخ را می‌دیدند که خانواده‌ها توسط شیاطین مورد هجوم قرار می گیرند که این چنین بر گذشت، صبر، صمیمیت و خدمت در خانواده تاکید می‌کردند.

استاد حوزه علمیه درباره ارزش زنان خانه دار به عنوان محور وحدت در خانواده گفت: امام راحل به یکی از خانم‌های خانواده می‌فرمایند یک معامله با من می‌کنید که من ثواب تمام عبادت‌های خود را به تو بدهم تو ثواب یک شب بچه‌داری خود را به من بدهی؛ این سخن امام نشان از این دارد که خانه‌داری کم ارزش نیست، اگر طلاق مبغوض خداست به این دلیل است که سبب فروپاشی این معبد است.

حجت الاسلام والمسلمین عالی با بیان اینکه خانه امیرمومنان امام علی(ع) و‌حضرت زهرا(س) پر از صمیمیت و مهربانی بود، گفت: آن مدت کوتاه 9 ساله که با هم بودند بسیار با هم خوب و خوش بودند، حضرت زهرا(س) در خانه بسیار بانشاط بودند طوری که امیرمومنان امام علی(ع) می‌فرمایند هر زمان من وارد منزل می شدم زهرا مرا خوشحال کرده و غم واندوه را از روی من می‌برد.

وی با بیان اینکه پیامبر(ص) درباره حضرت زهرا می‌فرمودند که عطر زهرا در منزل بوی گل سرخ و یاس بود، خاطرنشان کرد: صمیمیت بین امیرمومنان امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) فقط برای معصوم نیست غیرمعصوم هم می‌تواند اینگونه صمیمیت داشته باشند، خانه‌ای که در آن صمیمیت باشد دعاهای آن بالا می‌رود.