خدا با رضایت زهرا(س) راضی می شود و با غضب زهرا(س) غضب میکند

کد خبر: 77155
همه انبیا تلاش می کردند که خداوند از آن ها راضی باشد، اما فاطمه کیست که شیعه و سنی نقل کردند خدا با رضایت زهرا سلام الله علیها راضی می شود و با غضب زهرا سلام الله علیها غضب میکند.

وارث: مراسم هفتگی و عزاداری وفات حضرت ام البنین سلام الله علیها با سخنرانی حجت الاسلام صمدی و مداحی حاج کاظم غفار نژاد و حاج حیدر خمسه در هیئت احرارالحسین(ع) برگزار شد .

در ادامه خبر متن سخنرانی حجت الاسلام صمدی را میخوانید:

خدا با رضایت زهرا(س) راضی می شود و با غضب زهرا(س) غضب میکند

حفظ شخص و شخصیت مولا توسط حضرت زهرا(س)

اگر بخواهیم اقدامات حضرت صدیقه اطهر سلام الله علیها را بررسی کنیم، تحت دو عنوان می توانیم این بررسی را انجام دهیم، حفظ شخص امیرالمومنین علیه السلام، حفظ شخصیت امیرالمومنین علیه السلام.

حفظ شخص به معنای جان مولا است، یعنی فاطمه سلام الله علیها کشته شد تا جان امیرالمومنین علیه السلام حفظ شود.

به فرمایش امام رضا علیه السلام، فاطمه سلام الله علیها کفو امیرالمومنین علیه السلام است، کفو یعنی هم تراز، امیرالمومنین(ع) امام فاطمه(س) است اما هم کفو هستند، یعنی کم شخصیتی کشته نشد.

چون خواص نیامدند، فاطمه(س) کشته شد، فکر نکنید فقط کسانی که اقدام به کشتن کردند در شهادت حضرت دخیلند، بلکه همه کسانی که ندای فاطمه سلام الله علیها را شنیدند و اجابت نکردند در شهادت حضرت شریکند.

فاطمه سلام الله علیها کشته شد تا علی بماند.

مورد دوم حفظ شخصیت امیرالمومنین علیه السلام است، شخصیت یعنی جایگاه هدایت ، عنایت و سعادت بشریت است که خداوند این جایگاه را برای امیرالمومنین علیه السلام تعریف کرده است تا فاطمه زهرا سلام الله علیها ورود پیدا کرد؛ زهرای مرضیه(س) چه کرد؟

تا 40 روز در خانه مهاجر انصار رفت و گفت شما در غدیر بودید، بیایید و دفاع کنید. امام صادق(ع) فرمودند: احدی نیامد، خود امیرالمومنین(ع) هم اقدام نمودند و گفتند: اگر 40 نفر بیایند من برای شما برمیگردم، 4 نفر آمدند و حضرت دیدند اگر دست به شمشیر ببرند کشته می شوند و جان حسنین(ع) هم به خطر می افتد. وظیفه هر امامی است که جان امام بعد از خودش را حفظ کند.

اگر زهراسلام الله علیها به پشت در رفت به این خاطر بود که اگر امیرالمومنین علیه السلام می رفت درگیری می شد و امام علی (ع) کشته می شد.

لذا فاطمه(س) رفت که آن ها از اینکه دختر پیغمبرشان آمده و هنوز عزادار پیامبراکرم صل الله علیه و آله و سلم است حیا کنند و بر گردند که موثر هم واقع شد. چون در نامه ای که آن شخص به معاویه نوشت اعلام کرد من صدای نفس های فاطمه را پشت در می شنیدم، میخواستم برگردم یاد آن کینه ای که از علی داشتم افتادم و شد آنچه که شد.

پس نگویند که چرا علی(ع) پشت در نیامد.

فدک، سنبل مبارزات سیاسی مکتب اهل بیت(ع)

حضرت زهرا سلام الله علیها در خانه کسانی رفت که بعدها همان ها برای امام علی علیه السلام مشکل ایجاد کردند. حضرت خطبه فدکیه هم ایراد کردند، فدک، سنبل مبارزات سیاسی مکتب اهل بیت(ع) است. فدک یک باغ نیست، فدک سنبل مبارزات است، لذا وقتی که هارون الرشید خواست فدک را به موسی بن جعفر علیه السلام برگرداند، حضرت حتی به قیمت زندان رفتن و تحمل سیاه چال گفتند :می خواهی فدک را برگردانی؟ فدک حدودش کجاست؟ مرز های فدک را بگویم؟ مرز های فدک تمام ممالک اسلامی است، باید از جایت بلند شوی.

حضرت زهرا سلام الله علیها وارد بحث فدک شدند که بگویند، شما که یک دور هم قرآن نخواندید حق تکیه زدن به جایگاه آورنده قرآن را ندارید. اینجا کسی باید تکیه بزند که رسول خدا فرمودند: "علِیٌّ مَعَ الْقُرْآنِ وَ الْقُرْآنُ مَعَ عَلِی" علی علیه السلام باید تکیه بزند.

بیت الاحزان در مدخل ورودی شهر مدینه یا داخل قبرستان بقیع بود، یعنی هر کسی می آمد و میخواست قبر پیغمبر صلوات الله علیه را زیارت کند، می دید خانمی دست دو آقازاده را گرفته است و گریه می کند. ایشان دختر رسول خدا فاطمه زهرا سلام الله علیها بودند.

چرا دختر پیامبر صل الله علیه و آله و سلم گریه می کند؟

جواب این چرا سند حقانیت شما شیعیان و مظلومیت امیرالمومنین علیه السلام است. هر کسی که از مدینه خارج می شد سوغاتی که به شهر خودش می برد، فریاد اعتراض فاطمه زهرا سلام الله علیها بود. که ما به مدینه رفتیم و دختر پیغمبر(ص) مطلقا حاکمان وقت را قبول نداشت. لذا بیت الاحزان را هم تخریب کردند. بعد از بیت الاحزان حال حضرت زهرا سلام الله علیها مناسب نبود.

من اگر باشم می گویم، سخنرانی کردم، گریه های شبانه روزی کردم، در خانه مهاجر انصار رفتم و نیامدند،من دیگر تکلیف ندارم؛ بیمار هم شده ام و توان انجام کاری را ندارم.

اما فاطمه سلام الله علیها اینگونه نبود، گفت علی جان این عصای خسته آخرم را هم خرج تو می کنم، از همین اهرم استفاده کرد، زن های مدینه به عیادت ایشان می آمدند حضرت به آن ها می گفتند، هیچ وقت از مردان شما راضی نخواهم شد. زنان این را به مردانشان منتقل می کردند که فاطمه زهرا سلام الله علیها از شما راضی نیست و این خود موثر بود. فضای عمومی مدینه متشنج می شد.

می دانید فاطمه زهرا سلام الله علیها کیست؟

خداوند بعضی جاها، بعضی انبیایی که کمی ترک اولا کردند برایشان کلاس اجباری گذاشت؛ مثلا حضرت یونس را گرفتار شکم نهنگ کرد.

همه انبیا تلاش می کردند که خداوند از آن ها راضی باشد، اما فاطمه کیست که شیعه و سنی نقل کردند خدا با رضایت زهرا سلام الله علیها راضی می شود و با غضب زهرا سلام الله علیها غضب میکند.

 حضرت زهرا (س)با مرگشان هم از امام علی(ع) محافظت کردند

فضای عمومی مدینه صحبت از رفتن حضرت زهرا سلام الله علیها بود، در این میان آن دو نفر هم گفتند ما میخواهیم به عیادت برویم _ شما که بی بی را زدید، شما که بچه اش را کشتید_ این ها دیدند که اگر ما به عیادت نرویم، در حالی که همه رفته اند آن وقت این لکه ننگ تا ابد بر پیشانی ما می ماند که همه به عیادت دختر پیغمبر(ص) رفتند ما که تکیه به جایگاه پدرش زدیم، نرویم؟ لذا یک تحلیل این است که به امیرالمومنین(ع) تحمیل کردند، امام علی(ع) به حضرت زهرا گفتن که می خواهند به عیادت بیایند و ایشان فرمودند: این خانه، خانه توست.

یکی از شاهکارهای حضرت زهرا سلام الله علیها اینجاست، در کنار بستر ایشان نشستند؛ بی بی رویشان را به سمت دیوار برگرداندند و به آن ها توجهی نکردند. آن ها هم گفتند: پدر شما بخشنده و بزرگوار بود، شما هم بزرگواری کن و ما را ببخش. جریان کوچه یک اشتباهی بود که نباید می شد.

حضرت زهرا سلام الله فرمودند: من سوالاتی از شما دارم، اول به آنها جواب دهید.

آیا شنیدید که پدرم رسول خدا(ص) فرمود فاطمه(س) پاره تن من است؟

شنیدید که فرمود: هر کس فاطمه(س) را اذیت کند مرا اذیت کرده و هر کس مرا اذیت کند خدا را اذیت کرده است؟

گفتند: بله.

سپس حضرت فرمودند: خدایا تو شاهد باش که این ها فاطمه(س) را اذیت کردند، هیچ وقت از اینها راضی نخواهم شد، تا بمیرم و در پیشگاه عدل تو با آن ها کار دارم.

انقدر این جملات سنگین بود یکی از آن دو نفر گریه کرد، دیگری به او نهیب زد که به حرف های یک زن اهمیت می دهی؟

این لحن بسیار زشت و زننده است. آن دو از خانه بیرون رفتند.

هدف چه بود؟ هدف این بود؛ ما به عیادت می رویم و این دو حالت دارد، یا دختر پیغمبر(ص) راضی می شود و ما تبلیغات وسیع در سطح اسلام می کنیم که با دختر پیغمبر(ص) بر سر باغی به نام فدک دعوا داشتیم و آن جریان کوچه هم تقصیر ما بود، به عیادت ایشان رفتیم، از ایشان طلب بخشش کردیم و ایشان را راضی کردیم، اگر باور نمی کنید زنده هستند، از خودشان بپرسید.

احتمال دوم که قوی تر هم بود،  همه می گفتند که رفتن فاطمه سلام الله علیها نزدیک است و فاطمه (س) اگر از دنیا رفت، ما یک تشییع جنازه پرشور راه می اندازیم، با شکوه تمام ایشان را به خاک می سپاریم و سپس در سطح اسلام تبلیغ میکنیم که با دختر پیغمبر(ص) بر سر یک باغ داشتیم، به عیادت ایشان رفتیم و طلب بخشش کردیم و رفع کدورت شد، دیگر هم فاطمه ای نیست که بگوید من راضی نیستم تبلیغات اثر خودش را می گذاشت و حرف حق حضرت زهرا(س) درباره امیرالمومنین(ع) در دل تاریخ گم می شد، فاطمه(س) این را هم پیش بینی کرده بود.

لذا حضرت وصیت کردند که مخفیانه به خاک سپرده شوند و با مرگشان هم از امام علی علیه السلام محافظت کردند.


خدا با رضایت زهرا(س) راضی می شود و با غضب زهرا(س) غضب میکند