نماز اول وقت، انسان را به بالاترین درجه بندگی می‌رساند

کد خبر: 77426
مفسر کلام الله وحی قرآن کریم در حرم مطهر رضوی گفت: نماز اول وقت انسان را به بالاترین درجه بندگی می‌رساند.
وارث: مفسر کلام الله وحی قرآن کریم در حرم مطهر رضوی گفت: نماز اول وقت انسان را به بالاترین درجه بندگی می‌رساند.

استاد "ابوالفضل بهرام پور" در دوره آموزشی سبک زندگی اسلامی که با حضور معلمان و اساتید قرآنی در دارالقرآن الکریم حرم مطهر رضوی برگزار شد، به اهمیت نماز اول وقت اشاره کرد و گفت: نماز یکی از مهم‌ترین دستوراتی بوده که در اسلام به آن تأکید شده است. امام محمد باقر(ع) می‌فرماید: «اولین چیزی که از بنده حسابرسی می‌شود، نماز است. اگر نمازش قبول شود اعمال دیگرش قبول خواهد شد».

وی اظهار داشت: امروزه استرس‌ها در زندگی‌ها بسیار زیاد شده است چرا که انسان‌ها نماز سبک می‌شمارند و با عجله می‌خوانند.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه باید نمازها را با حوصله و خلوص نیت خواند، عنوان کرد: نماز نوعی شکرگزاری از نعمت‌های خداست از این رو نباید هیچ‌گاه این امر بافضیلت را سبک شمرد. پیامبر گرامی اسلام(ص) در حدیثی می‌فرماید«هر کس دو رکعت نماز را با حضور قلب بخواند من ضامن بهشت‌اش می شوم».

وی ادامه داد: یکی از راه‌های حضور قلب در نماز این است که بدانیم چه می‌خوانیم. معنی و مفهوم آیاتی را که بر زبان جاری می‌کنیم بفهیم و درک کنیم.

"بهرام‌پور" به معنی آیه «ایاک نستعین» در نماز اشاره کرد و گفت: «اياك نستعين» به معني كمك خواستن از خدا براي در راه او ماندن است. وقتی در نماز با خداوند صحبت می‌کنی از او می‌خواهیم تا به ما کمک کند در راهش ثابت قدم باقی بمانیم.

این استاد و مفسر قرآن مجید ادامه داد: بعد از پایان نماز سریع از سجاده بلند نشویم بلکه چند دقیقه به دعا خواندن اختصاص دهیم چرا که دعا بعد از نماز واجب مستجاب می‌شود.

لازم به ذکر است؛ در ایام میلاد با سعادت حضرت زهرا(س) اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی اولین دوره آموزشی سبک زندگی اسلامی به مدت دو روز ویژه فراگیران و معلمان قرآنی این اداره برگزار کرد.